Bailey,"arada ne fark var" diyorsunuz.?

• Bu konu 1 izleyen ve 0 yanıt içeriyor.
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
  • Yazar
    Yazılar
    Anonim
    Pasif

Merhaba , Bailey.

Bana sorduğun soruyu burdan cevaplarsam , bu konu hakkında yorum yapmak isteyen kardeşlerinde,yazabilirler diye düşündüm.
    Siz öncelikle benim bu konu hakkında düşüncemi sormuşsunuz.

Anladığım kadarıyla,Sorunuz:

” Havariler ve görgü tanıklarının ve birinci ağızdan yapılmış tanıklıklarda,yazılı incil ile,İslamda var olan hadisler arasında ne fark var “
    Hadis nedir.önce bunu açıklayayım
    Peygamberin sözleri,eylemleri, ile ahlâkî ve beşerî vasıflarından oluşan sünnetinin söz veya yazı ile ifade edilmiş şekli Bu mânâda hadis, sünnet ile eş anlamlıdır.
    Gelelim Sorduğunuz soruya.
    Bana göre en büyük fark;
    Bir kısım hadisler, Kur’ân’ın getirdiği hükümleri açıklar, onları tamamlayıcı bilgiler verir.işte fark bu.

Diğer taraftan Kutsal Kıtap’ımızda yazılı buyruklar,yapılması gerekenler,yada ,Tanrı isteği ne ise bu açıkca anlatılmıştır.açık ve nettir.başka bir söyleve gerek duymaz.Kutsal Kıtap direk TANRI’nın biz inanlılardan ne istediğini başka izaha gerek duymadan doğrudan iletir.

Bakın Kuran’da , namaz kılmak, hac,gitmek, zekât vermek emredilmiş,yani söz konusu olan kesin emirdir. fakat bunların nasıl olacağı belirtilmemiştir.açıklama izah etme,kesin bilği yoktur sadece emir içerir.

Bu ibadetlerin nasıl yapılacağını hadislerden yolu ile izah edilir.Bu da yanlış anlaşılmalara neden olabilir.Çünkü,İslam bilğinleri kendi yorumunu da katma yoluna da gidebilir.ortalık yorum karmasasından geçilmez.Bu da Vahiy’e uygun olmayan durumların ortaya çıkmasıdır.Yani anlatılan Kuran’da anlatılandan çok farklı olarak ortaya çıkabilir.
    İNCİL’de böyle bir durum söz konusu değildir.İNCİL ve Kutsal KItap ,İnanlılardan ne istediğini net söyler ve anlatır,izah eder.

Esenlikle

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.