ANASAYFA Forum DİNLER, MEZHEPLER, İNANÇLAR… İslam (FORUM KAPALI) ‘Avrupa aynı zamanda bir İslam kıtası mı?’

 • Bu konu 1 izleyen ve 0 yanıt içeriyor.
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #25363
  Armagan
  Anahtar yönetici

  ‘Avrupa aynı zamanda bir İslam kıtası mı’ ??

  [URL=”javascript:OpenPopupWithOutReturn(‘http://www.radikal.com.tr/Default.aspx?aType=Yolla&ArticleID=848210′,750,500,100,100,’no’)”][/URL]

  30/04/2008

  İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu, ‘Avrupa’nın kültürel, demografik ve coğrafi açıdan bir İslam kıtası da olduğunu’ söyledi.
  LONDRA – İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu, ‘Avrupa’nın kültürel, demografik ve coğrafi açıdan bir İslam kıtası da olduğunu’ söyledi. Oxford Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nün medeniyetler arası diyaloğa katkı için sunduğu ödülü almak üzere Londra’da bulunan İhsanoğlu, İslam-Avrupa ilişkileri ile İKÖ’deki değişime dair mesajlar verdi.
  Oxford’da yaptığı konuşmayı aktaran İhsanoğlu, ‘Avrupa kimliği’ üzerinde önemle durduğunu, Avrupa’nın Hristiyan olup olmadığı sorusuna yanıt aranması gerektiğini söyledi. ‘İslam’ın Avrupa’da misafir olup olmadığı, Avrupa’nın İslam için evsahibi niteliği taşıyıp taşımadığı’ sorularının önemini vurgulayan İhsanoğlu, İslam’ın 8. asırdan beri Endülüs, Balkanlar’da var olduğunu hatırlatıp, “Avrupa nüfusta sırf Hristiyan bir kıta değil” dedi.
  İKÖ Genel Sekreteri, İslami bilim ve felsefenin Batı medeniyetine önemli katkısını herkesin kabul ettiğini anımsattı. Britanya Prensi Charles’ın “İslam Avrupa’nın yabancısı değil” sözüne atıf yapan İhsanoğlu, üçüncü unsurun coğrafi olduğunu, Avrupa kıtasının İslam alemini de kapsadığını savundu: “Kültürel, demografik ve coğrafi olarak Avrupa aynı zamanda bir İslam kıtası. Çoğunluğu Hristiyanlar oluşturuyorsa, ikinci büyük kitle de Müslümanlar.”

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.