ANASAYFA Forum SEKÜLER KONULAR… Cinsellik, Eşcinsellik Aşk mı, şehvet mi?

 • Bu konu 1 izleyen ve 0 yanıt içeriyor.
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #25020
  Anonim
  Pasif

  Aşk mı, şehvet mi? (Yazan: Duncan Moore) :confused:
  Sevgililere bir öneri

  Eğer ilişkinizi cinsellik götürüyorsa, çok ileri gitmeyecektir. Nedenleri aşağıda…

  Ben ateist bir ailede büyüdüm ve üniversiteye varıncaya kadar Hıristiyanlar ile karşılaşmadım. Onlar iyi insanlara benziyorlardı ve arkadaşlıklarında imrendiğim bir seviye vardı. Yine de bu insanların acınacak bir şekilde saf olmaları, özellikle onların seks konusundaki masumiyetleri, bende onlara karşı bir sempati yarattı. O zamandan bugüne düşüncelerim radikal bir şekilde değişti. Bu yazıda sizlerle, Kutsal Kitap’ın seks hakkındaki öğretişlerini ciddiye alma konusundaki iyi sebepleri aktaracağım.

  Popüler inancın aksine, Hıristiyanlar sekse kötü bir şey olarak bakmaz. Tanrı seksi insanlara vermiştir ve onu iyi bir şey olması için yaratmıştır. Seks sadece gebelik için yapılması gereken bir şey değildir; seks sevginin şiddetli, sevinçli, tutkulu bir ifadesidir. Tanrı seks için bir standart koymuştur: erkek ve kadın arasında yaşam boyu sürecek bir evlilik. Günümüzün kültürü ise bu standardı bir kenara atmıştır. Hıristiyanlar bu standardı önemsiz olarak mı görmelidir ya da bu prensibin zamanımıza uymadığını mı düşünmelidir?
  Pragmatik Sebepler

  Olaya pratik açıdan bakarsak, Kutsal Kitap’ın cinsellik hakkında öngördüklerini bilmenin bir çok avantajı vardır:

  a) Cinsel ilişki ile bulaşan hastalıklardan bizi korur. (AIDS, frengi vb…)
  b) Evlilik dışı istenmeyen gebeliklerden bizi korur. (Kürtaj vb..)
  c) Seksi evliliğe özgü kılmak, değişik seks partnerleri arasında kıyaslama yapmanın acısından ve yok ediciliğinden de bizi korur.
  d) İlişkide bir tarafın sevgiyi ararken diğerinin orgazmı araması gibi durumlarda yaşanacak kalp kırıklıklarından bizi korur.
  e) Cinsel arzulara ve güdülere olan bağımlılıktan bizi korur. Bu güdülerin motoru Ferrari’ninki iken, frenleri bir bisikletinki gibidir.

  Eğer cinsel arzularımızı sağlıklı olmayan yollar ile tatmin etmeye kalkarsak, evlilikte eşimize sadık kalmamız zorlaşır. Boşanma istatistikleri, cinsel değerlerimiz ile doğru orantılıdır.

  İdeolojik Sebepler

  Kutsal Kitap’ın seks hakkındaki öğretişlerini destekleyen pratik sebepler oldukça kuvvetlidir. Yine de, seksi evliliğe ait kılmada daha esaslı sebepler vardır. Tanrı basitçe bize orgazmları vermesi için seksi tasarlamadı; Tanrı seksi, sevginin ifadesi olarak tasarladı.

  Birisi ile seks yaşamak son derece anlamlı bir şeydir ve eğer yanlış kullanılırsa yıkıcı etkileri olabilir. Kullanma kılavuzunu okumadan kullanılmaya kalkılan bir elektrikli testere, ölümcül kazalara yol açabilir; aynı durum seks için de geçerlidir; eğer tasarımcısının talimatları dikkate alınmazsa ciddi sonuçlar ile karşılaşa bilinir.

  Kutsal Kitap’ın seks hakkındaki görüşünü anlamamız için bizim şehvet ve sevgi arasındaki farkı anlamamız gerekir. Sevgi, karşındaki için onuru, şerefi ve her şeyin en iyisini sağlamayı arzular. Diğer kişiye odaklıdır. Bencil değildir, vericidir ve adanmışlık ile bir bütündür. Diğer taraftan şehvet ise kendi arzularını ve ihtiyaçlarını tatmin etmek için insanları kullanır. İçeriye doğru, kendisine odaklanmıştır, doğal olarak bencildir ve adanmışlığı geri çevirir.

  Şehvet ve sevgi, karşıttırlar. Birbirleriyle direkt bir çatışma yaşarlar. Sorulması gereken soru şudur: Bizim cinsel ilişkilerimiz sevginin mi yoksa şehvetin mi bir ifadesidir?

  ‘Kendimi sana vererek seni onurlandırmak ve verdiğim değeri göstermek istiyorum’ veya ‘Dürtümü tatmin etmek ve orgazma ulaşmak için seni bir alet gibi kullanmak ve senden istediğimi almak istiyorum’.

  Tanrı gerçekten seksi sevginin bir ifadesi olarak tasarladıysa, seksi şehvet için kullanmak yıkıcı bir yalan olur.

  Evliliğin Rolü

  Evlilik, iki insanın bir olması Kutsal Kitap’ın da belirttiği gibi tam anlamıyla bir gizemdir. Evlilik sevgi garantisi vermez veya sevgiyi güçlendirmez ancak ciddiye alındığında ömür boyu sürecek güven ve sadakati sağlar, sevgi ve şehveti birbirinden ayırmamıza yardımcı olur. Turnusol kağıdı asidin varlığını ortaya koyan bir testtir, evlilik ise adanmışlığın varlığını test eder.

  Soru: Bir kişiyi onunla seks yapacak kadar sevip sevmediğimizi nerden bilebiliriz?

  Cevap: Kendimizi bu kişi ile hayat boyu sürecek bir ilişkiye adama isteğine sahipsek, evet!

  Soru: Evlilik aynı zamanda bir emniyet kemeri rolü oynar. Hepimiz kırılganız ve yanılabiliriz. Kişisel yetersizliklerimizi ve düşkünlüklerimizi göz önüne aldığımızda, sevgilimizin sevgisinden nasıl emin olabiliriz?

  Cevap: Hayat boyu adanmışlık. Eğer adanmışlık yoksa sevgimiz hem gerçek değildir hem de seks sadece orgazma indirgenmiştir. Sadece orgazma indirgenmiş olan bir ilişki için 2 kişiye gerek yoktur.

  Sonuç

  Şehvet güçlü ve ayartıcıdır, ancak doğal olarak bencildir ve sevmeye karşıdır. Yaşamlarımızda şehvete ne kadar çok yer açarsak adım adım yalnızlığa, soyutlanmaya, güvensizliğe ve boşluğa itiliriz. Orgazmın sıkıcı ve tatmin edici olmadığı durumda ne yaparız? Suçluluk ve yalnızlıkla başbaşa kalınca gerçeklerle nasıl yüzleşebiliriz?

  Adanmışlık içeren sevgi kesinlikle zor ve cefalı bir iştir; şeref, saygı, fedakarlık ve bağışlanma talep eder. Ancak bu kültürleri zehirlemeye başlamış olan umutsuzluğun, yalnızlığın ve şüpheciliğin kökünü kurutmanın tek yoludur. Eğer biz sevgi yerine şehveti koyarsak, kısa süreli fiziksel tatminlerin dışında hiçbir şeyi yaşayamayız.

  Tanrı’nın niyeti bizim şehvetin köleliğinden özgür olmamız ve gerçek sevgide olan insanlar olmamızdır. Şehvetten uzak kalma konusunda her birimiz kusurlu ve güçsüzüzdür. Yine de, Tanrı hepimize bağışlanmayı ve Kendisi ile derin bir ilişkiyi sunmaktadır. Bizim Tanrı ile yaşayacağımız sevgi ilişkisi birbirimiz ile olan ilişkimizi de yansıyacaktır. Bizim seçeneğimiz ya Tanrı’nın teklifine cevap vermek ve O’nun sevgisi ile güçlendirilmiş bir yaşam sürdürmektir ya da O’nu reddedip kendi yolumuzda gitmektir.

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.