Astronomlar:İsa Aralık değil, Haziran’da doğdu

• Bu konu 5 izleyen ve 8 yanıt içeriyor.
9 yazı görüntüleniyor - 1 ile 9 arası (toplam 9)
  • Yazar
    Yazılar
    Anonim
    Pasif

Avustralyalı bir gök bilimci Hz İsa’nın doğumunu müjdelediğine inanılan yıldızın Aralık değil, Haziranda ortaya çıktığını, dolayısıyla Hristiyan dünyasının peygamberinin 25 Aralık değil, 17 Haziranda doğduğunu ileri sürdü.
    The Times gazetesinin haberine göre, Avustralya’nın New South Wales (Yeni Güney Galler) bölgesindeki Port Macquarie Gözlemevi’nden emekli öğretim üyesi ve şu anda Sky and Space (Gök ve Uzay) dergisinin haber editörü olan Dave Reneke, karmaşık bilgisayar yazılımları sayesinde 2 bin yıl önce Beytüllahim üzerindeki gökyüzünün gece haritasını çıkardıklarını belirtti.
    Araştırmalarının Hz İsa’nın doğumunun 25 Aralık değil, 17 Haziran olduğunu ortaya koyduğunu kaydeden Reneke, “İsa’dan önce 2 yılında Venüs ve Jüpiter birbirlerine çok yaklaştı ve gece gökyüzünde çok parlak bir ışık oluştu” dedi.
    Avustralyalı gök bilimci, bunun kesinkes 3 doğulu kralın Hz İsa’ya varmak için takip ettiği ve doğumunu müjdelediğine inanılan İsa Yıldızı olduğunu söylemediklerini, ancak yaklaşık 2 bin yıl önce olup bitenleri anlatmak için kuvvetli bir açıklama olabileceğini ifade etti.

milliyet.com sitesinin haberi arkadaslar ne düsünüyosunuz bilmek istiyorum.biz isa imanlılarının karıstırmak icin olabilir mi?

klaus
    Anahtar yönetici

Sevgili Real, ben de kilisemden birkaç imanlı kardeşimle bu konu hakkında konuşmuştum. Onlarda o tarihin yaz dönemi olabileceğini çünkü çobanların o gece açık havada yatıp uyuduklarını ve havanın sıcak olabileceğini söyledi. Bu tabi ki bir yorumdu.
    Esenlikle.

Anonim
    Pasif

real;11325 wrote:
    Avustralyalı bir gök bilimci Hz İsa’nın doğumunu müjdelediğine inanılan yıldızın Aralık değil, Haziranda ortaya çıktığını, dolayısıyla Hristiyan dünyasının peygamberinin 25 Aralık değil, 17 Haziranda doğduğunu ileri sürdü.
    The Times gazetesinin haberine göre, Avustralya’nın New South Wales (Yeni Güney Galler) bölgesindeki Port Macquarie Gözlemevi’nden emekli öğretim üyesi ve şu anda Sky and Space (Gök ve Uzay) dergisinin haber editörü olan Dave Reneke, karmaşık bilgisayar yazılımları sayesinde 2 bin yıl önce Beytüllahim üzerindeki gökyüzünün gece haritasını çıkardıklarını belirtti.
    Araştırmalarının Hz İsa’nın doğumunun 25 Aralık değil, 17 Haziran olduğunu ortaya koyduğunu kaydeden Reneke, “İsa’dan önce 2 yılında Venüs ve Jüpiter birbirlerine çok yaklaştı ve gece gökyüzünde çok parlak bir ışık oluştu” dedi.
    Avustralyalı gök bilimci, bunun kesinkes 3 doğulu kralın Hz İsa’ya varmak için takip ettiği ve doğumunu müjdelediğine inanılan İsa Yıldızı olduğunu söylemediklerini, ancak yaklaşık 2 bin yıl önce olup bitenleri anlatmak için kuvvetli bir açıklama olabileceğini ifade etti.

milliyet.com sitesinin haberi arkadaslar ne düsünüyosunuz bilmek istiyorum.biz isa imanlılarının karıstırmak icin olabilir mi?

I.S. 386 yilinda Donemin Roma episkopousu (O donemde PAPA degildi) bir tarih bicti ve isanin dogumu icin ve 25 aralik olsun dedi, incile baktigimizde herhangi bir bilgi gormuyoruz, sadece bildigimiz Kirenus`un doneminde ve avgustosun vali oldugu zamanda diyor, ve bu dondemde bir sayim yapilmisti ve bunlara bakildiginda M.O. 4-6 senesinde dogdugu soyleniyor, ama tam gun bilinmiyor,

bu tarih dedigimiz gibi Hristiyanlik bicimlendigi zaman belirlenmis bir tarihtir, Peki bu episkopos neden 25 aralik tarihini koymustu? Cunku o donemin butun kulturlerinde Yeni bir yil`in gelisi kutlanirdi, 21 aralik en kisa gecedir, 21 Araliktan sonra gunler uzamaya baslar, o donemin Tum kavimlerindede bir heyecan olurdu, sanki yeni bir hayat basliyor, yeni bir yil geliyor gibi heyecanla kutlanirdi, (Cunku Gunes Hayat demek`ti onlar icin, ve gunesin daha uzun kalmasida onlar icin onemliydi) bu Tarih hele o donemin romalilari icin daha onemliydi, Romalilar o gunlerde saturnalia diye bilinen bu bayram kutlardi ve bu bayramda halk birbirine hediyeler verir, hatta maskeler takarak eglenirlerdi, buna benzer seyler yinede avrupada bulunmaktadir, butun bunlar eskiden gelen ve inanclarindan kaynaklanan seylerdir. Onemli Olan Isa`nin hangi gun dogdugu degil, Isa`nin Beden alip yeryuzune gelmesidir, Ona iman edeceklere Sonsuz hayati vermesidir, Kutsal Kitap Dunyasal bilgilerle ugrasmak yerine Tanriya yonelmemizi onerir, Tanri daha mesih Yeryuzune gelmezden binlerce yil once MESIH GELECEK dedi, Ve binlerce Yil Sonra Tanri dedigi gibi Mesih yeryuzune geldi, Ve Tanrimizin bir vaadi daha var, Mesih Tekrar gelip sizleri (Iman edenleri) alacagim dedi, Iman etmeyenleride yargilayacagim dedi, Nasil baslangicta Tanri Mesih gelecek dedigi zaman, Mesih geldiyse, …. Mesih Tekrar gelecek dedigi zamanda Mesih tekrar gelecektir, Bizler Tarih yerine daha cok o geldigi zaman Bizleri Nasil bulacak diye onu dusunmeliyiz,

1.Ko.4: 5 Bu nedenle, belirlenen zamandan önce hiçbir şeyi yargılamayın. Rab’bin gelişini bekleyin. O, karanlığın gizlediklerini aydınlığa çıkaracak, yüreklerdeki amaçları açığa vuracaktır. O zaman herkes Tanrı’dan payına düşen övgüyü alacaktır.

Anonim
    Pasif
    KAYRAM;11341 wrote:
    Sevgili Real, ben de kilisemden birkaç imanlı kardeşimle bu konu hakkında konuşmuştum. Onlarda o tarihin yaz dönemi olabileceğini çünkü çobanların o gece açık havada yatıp uyuduklarını ve havanın sıcak olabileceğini söyledi. Bu tabi ki bir yorumdu.
    Esenlikle.

Sizin kilisedeki imanlilarin yorumuna ben de katiliyorum.Isa Mesih kesinlikle 25 Aralikta DOGMADI.25 Aralik Pagan bayraminin Rab’bimiz ve Kurtaricimiz Yesuah’in dogum gününe cevrilmesini cok yanlis buluyorum.Üstelik Rab Isa Mesih(Yesuah)’in dogumunu ve ölümünü en iyi Rab’bin sofrasinda kutluyoruz.Bu cok daha anlamli benim icin.
    Ben yine de kimseyi suclamiyor ve yargilamiyorum.Kim nasil kutlamak istiyorsa kutlasin.Ayni anlayisi baskalarindan bana karsi gösterilmesini bekliyorum.

Sevgi ve saygilarimla.

Anonim
    Pasif

biz isa imanlıların kutsal günü sebt günü var kutsal kitapda geciyo.
    sebt günü pazar günü olarak biliyoruz.ama incil pazar günü olarak gecmiyo yani hic belirtilmemis.bunu neye dayanarak pazar günü olarak belirledik.

25 aralık bence olabilir :S incil cobanların dısarda konakladıgını geciyo
    israil:Yazlar kurak ve sıcaktır. Yağmur sadece kış aylarında yağar. Yıllık sıcaklık ortalaması yazın 25 – 32 derece kışın ise 7 ile 15 derece arasındadır. yani ılıman bir hava..

beni aydınlatırısanız sevinirim (yorumlarınız icin tesekkürler)

klaus
    Anahtar yönetici

Sevgili Real, sept günü yani şabat ( pasah ) günü yahudilierin dinlenme günüdür. On emir içinde yer alır. Mısırdan çıkış 20 : 28, 23:12, 34:21
    O gün odun toplamak, ateş yakmak, yemek yapmak vs. yasakdır.
    O gün israillilerin mısırdan çıkış gününü anımsama günüdür ayrıca. yasanın tekrarı: 5:15 Günümüzde yahudilerin şabat günü cumartesidir.Hristiyanlıkda pazar günüdür. İsanın diriliş günüdür.
    Umarım yardımcı olabilmişimdir. Başka kardeşler de bu konuda detaylı bilgi verecektir sana. Esenlikle kal.

klaus
    Anahtar yönetici

Sevgili Real, bu konuyla ilgili daha açıklamalı bilgi için bu linke bakabilirsin. Sevgi ve esenlikle kal.

http://www.incilturk.com/MAKALELER/neden_pazar_gunu.htm

Anonim
    Pasif

@KAYRAM 11434 wrote:

Sevgili Real, bu konuyla ilgili daha açıklamalı bilgi için bu linke bakabilirsin. Sevgi ve esenlikle kal.

http://www.incilturk.com/MAKALELER/neden_pazar_gunu.htm

tesekkürler beni bu süpheden kurtardıgın icin

Anonim
    Pasif

Öncelikle tüm kardeşlerimi yürekten selamlarım.

Şabat günü konusunda fikrimi sizlerle paylaşmak isterim.
    Musanın yasasını hiçbir insan başarıyla ve eksiksiz olarak yerine getirememiştir. Sadece İnsanoğlu bu yasayı başarıyla yerine getirmiştir. İsa yasayı geçersiz kılmaya değil, tamamlamaya gelmiştir. Nasıl tamamlamıştır? Yerine getirilemeyen ve tabletler üzerinde yazılı olan yasanın kurallarını, yüreklerimize Kutsan Ruh’u aracılığıyla kazıyarak bunu başarmıştır. Bizler için şabat kelimesi artık pazardan pazara hatırlanan bir özel gün olmaktan çıkmış ve her anımızda şabatı yaşar kılınmışızdır. İsa bir ayara geldiğinizde böyle yapın demiştir. Ekmek ve şarabı paylaşmamızı ve önemini dile getirmiştir. Bir araya sadece pazarlarımı gelmekteyiz? Her bir araya gelişimiz bizim için şabattır. Zaman faktörü ortadan kalkmıştır. O her an bizimledir. Bizi asla terketmeyecektir. Bir olun demiştir.
    Esenlikler siz sevgili kardeşlerle olsun.

9 yazı görüntüleniyor - 1 ile 9 arası (toplam 9)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.