Arastirilsin

• Bu konu 1 izleyen ve 0 yanıt içeriyor.
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
  • Yazar
    Yazılar
    klaus
    Anahtar yönetici

DEVLET BAKANI AYDIN'DAN, DİYANET'E MİSYONERLİK TALİMATI:

ARAŞTIRILSIN
    Türkiye'deki misyonerlik faaliyetlerinin Batı'da nasıl algılandığının araştırılmasını isteyen Aydın, “Türkiye'nin imajı darbe aldı. Batı'yı ikna çabaları boşa gitti” dedi

ayas.jpg
    ÖNDER YILMAZ Ankara

Diyanet İşleri Başkanlığı, Malatya'daki saldırının ardından “misyonerlik araştırması” başlattı. Devlet Bakanı Mehmet Aydın, Türkiye'deki misyonerlik faaliyetlerinin nasıl algılandığına ilişkin Batı'da araştırma yapılması için talimat verdiğini açıkladı.
    Aydın, Malatya'daki saldırının “vahşet” olduğunu söyledi. Türkiye'nin imajının büyük darbe aldığını ve bugüne kadar Batı'yı ikna etmeye yönelik olarak yaptıkları çabaların boşa gittiğini ifade eden Aydın, şunları söyledi: “Bu çocuklar iyi araştırılmalı. Bir yerlerde temas halindeler mi? Aldıkları eğitim nedir? Çevrelerine bakar toplarsanız, olay göründüğünden daha karmaşık çıkar. Türk gençliğine, başkalarının fikrine açık olmayı aşılamak zorundayız. Dünyanın birçok yerinde bizim çocuklarımız var. Onlara nasıl bakılıyor, bunu düşünmemiz lazım. Türkiye'de her yapılan oralara yansıyor. Orada eğitim ve öğretim açısından ne yapılabilir gibi bir durum ortaya çıkarsa yardımcı oluruz. Diyanet'in yapacağı bir antitezdir. Birileri bir iddiada bulunuyorsa, denir ki 'hayır', ona göre önlem alınır.”

'Misyonerlik var'
    Aydın, sözlerini şöyle sürdürdü:
    “Türkiye'de, İslam dünyasında misyonerlik var. 'Yok' diyemeyiz. Bunlar (Malatya'da öldürülenleri kastediyor.) misyonerdi zaten. Talimat verdim, araştırıyor arkadaşlar. Acaba, Batı'da, Türkiye'deki misyonerlere, bu faaliyetlere nasıl bakıyorlar? Faaliyetleri nasıl değerlendiriyorlar? Bu konunun üzerinde fazla durulmuş değil. Bunların bağlı olduğu çok etkili kuruluşlar var. Onların da bir bakışına bakalım, onlar nasıl değerlendiriyorlar? Dışarıya dönük olarak elimizde bilimsel çok fazla bir şey yok. Ona göre geniş bir değerlendirme yapılır.”
    1925'ten 1950'ye kadar, “The Muslim World (İslam Dünyası)” adlı bir dergi çıktığını anımsatan Aydın, şunları kaydetti:
    “Sadece o derginin Türkiye ile ilgili makalelerine bir baksanız, çok şey bulursunuz ki! Benim söylediğim Avrupa nasıl görüyor bunu? Türkiye'yi, cumhuriyeti nasıl afaki değerlendirmişler, görünür. 1949'da dahi yazdıkları şeyler var. Bizim birinci işimiz bilimsellik. Bunun için konuyu Batı açısından ele almak içinde araştırma talimatı verdim.”

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.