Arap ülkelerinde kadın olmak !

• Bu konu 4 izleyen ve 4 yanıt içeriyor.
5 yazı görüntüleniyor - 1 ile 5 arası (toplam 5)
  • Yazar
    Yazılar
    klaus
    Anahtar yönetici

Şehir dışına ,günü birlik gideek katıldığım bir organizasyonu sizinle paylaşmak istedim, zira hala daha o günün etkisinden çıkamadım.
    O gün Kilisemden pastörüm ve ben, birkaç bayan ile birlikte yola koyulduk. Arap ülkelerinden hristiyan bayanların katılacağı bir paylaşım ve tapınma zamanı olacaktı. Vaazlar, tanıklıklar, ilahiler arapça olacağı için, kulaklıklarımızdan ingilizce çeviri olarak dinleyecektik. Ben sadece ülkelerden gelen bayanlarla tanışıp, sohbet edip, fotoğraf çekilip vedalaşacağımızı sanıyordum. Ama otelin onlar için ayrılmış özel salonuna doğru ilerlerken, içerden arapça ezgileri geldiğini duyunca, orasının kutsal ruhla ile dolu olduğunu hissettim. İçeri girdiğim anda şaşırdım. Arap ülkelerden gelen her tipte bayan vardı. Sonradan tanışıp öğrendim ki bunlar ; Irak, Ürdün, Sudan, Suriye, Cezayir, Fas, Tunus, Irak ‘ tan gelmişti. Toplam 90 kişiydiler. Tanrım ne muhteşem bir görüntüydü ! Kendilerinden geçercesine Rabbe tapınıyorladı. İlahiler arapça ve hemen altında ingilizceydi. Bir kıta arapça bir kıta ingilizce söyleniyordu. Tapınmayı idare eden bir bayan ve sürekli çeviri yapan iki kız ve orkestra vardı. Bu tapınma grubu mısırlıydı. Harika bir ortamdı. Arapça anlamıyorduk ama ne söylediklerini kutsal Ruhun etkisiyle tek yürek olarak anlayabiliyorduk. Bizde kendi dilimizde dua etmeye başladık. O an içimden ” Tanrım sanki pentikost gününde gibiyim. Sanki aramızda ateşten diller var!” dedim. Hamdolsun Ya Rab !

Tanıklık zamanında birkaç kişi konuştu. Her birinin başından geçenler film gibiydi ! Arap ülkelerinde, hristiyan bir bayan olmanın zorluklarını ve çektikleri elemleri anlattılar. Çok üzücü ve dehşet vericiydi. Yüreğim titredi, İçim acıdı,yutkundum, ağladım.. Kimisi hala daha öyle yaşamakta, kimisi de mucize eseri yaşamları değişmiş mutlu yaşamakta. Pastörümüz de ülkemizde olan sıkıntıları paylaştı. Hepimiz elele tutuşup ,gruplaşarak, sırayla tüm ülkeler için tek yürek dua ettik. Ne harika bir andı.

Vaaz veren bir başka bayandan sonra, herkes yöresel kıyafetlerini giyip resim çektirmek için poz verdi. İnanılmaz muhteşem bir görüntüydü ! Dağılmadan önce bayanlara küpe dağıtıldı. ” Bu küpeleri takın ki Rabbin sözleri kulağınıza küpe olsun ! ” denildi. Ne hoş değil mi ?

Akşam vakti eve dönüş yolunda yorgunlukla başımı arabanın camına dayadım ve o günü düşünmeye başladım. Beni en çok etkileyen bir şey sürekli zihnimde canlanıyordu. Beni en çok , yemenden gelen ingiliz misyoneri çok genç bir bayan etkilemişti. Bu bayan yemende yaşıyor ve orada müjdeyi yaymakla görevliydi. Bize anlattıklarını dinledikçe dehşete düştük.

Anlattığına göre; Yemende bir bayan eğer hristiyan olursa cezalandırılıyor ! Eğer bu kişi, evin bekar genç kızıysa, hükümet babaya kızını öldürmesi için yetki veriyor !! ve asla ceza vermiyor !! hayal edebiliyor muyuz ? Kızlar okula yollanmıyormuş. Çoğu okuma yazma bilmiyormuş. Cahil oldukları için, eğer başları veya bedeninde bir yer ağrıyorsa oraya ütü basıyorlarmış ! tam 5′ er kez ! zira ordaki kötü cin çıksın diye !! Bunu bebeklere yapıyorlarmış! bebeklerin heryeri yanıkmış. Derileri soyulmuş vaziyette! Yüce İsam !

Normal de hristiyan olan herkese zulüm ediliyo ve hapse atılıp eziyet ediliyormuş! Daha önce 3 misyoner öldürülmüş çalıştıkları hastanede. Bu misyonerler on yıldır orada yaşayıp hristiyanlar için hastane kurmuş. İncil dağıtıp, gelenlere müjdeyi vermiş, doktorluk yapmış. Pek çok kişi iman etmiş Rabbe yücelik olsun. Ve orayı basıp onları öldürmüşler ! Ölenlerden bir tanesi 22 yaşındaymış. Şu an hiç bir misyoner oraya gidip kalamıyormuş. Giden varsa da sürekli bir polis tarafından takip edildiği için çalışamıyormuş. Orada kilise yokmuş sadece evde toplanılırmış. İkişer üçer kişilik gruplar halinde. Ama bu gruplar içinde de kimse birbirine güvenmiyormuş ! ”Ya bu kardeş ajansa ” diye korkudan! Bunları anlatan bayan orada çaraşafa girerek Rabbe hizmet ediyormuş. Böyle yaparak herkesin saygısını ve güvenini kazanmış. Ona da yabancı olduğu için pek dokunmuyorlarmış. Kendi canını da zaten Rabbe emanet etmiş.
    Dönüş yolunda bunları düşünüyordum. Biz ülkemizde gene de halimize şükür etmeliyiz diye düşündüm.

Biz kadınlar sesimizi duyurabiliyoruz bir nebze olsa da. Onlar ise çığlık atıyor ama sesleri çıkmıyor !

Kardeşler, dualarımızda bu insanlar için de yer verelim.

Rabbimiz İsa Mesih’in selameti hepimizin üzerinde olsun..

Esenlikle kalın.

Anonim
    Pasif

Bu güzel, gerçek ve etkileyici tanıklığı bizimle paylaştığın için teşekkür ederim kardeşim, Yazını okudum ve düşündüm

Bazen kendimize bakıp, ah yandım, vah mahvoldum diye feryad ediyoruz, aslında iman uğruna bizden daha zorda olan insanların hayatlarını okudukça öğrendikçe Rab”be hamd etmemiz gerekli,

Birçok ülkeden çok daha rahatız, ama bu rahatlık yüzünden malesef en ufak sıkıntılarda İnsan”lar kiliseden uzaklaşıyor, kiliselere gelmek istemiyorlar, çünkü işimden atılırım, ailem kızar v.s. gibi

Ama anlattığın örnekte insanlar işlerinden atılma, ailelerin kızması değil, direk öldürülüyorlar ama yinede insanlar imana geliyormuş ne güzel bir olay,

Zaten bizler incili okuyup ve incilin sözlerine göre Mesih”i kabul edip iman etmedikmi? ve o Mesih bizlere

Benim adımdan dolayı sizden nefret edecekler,
    Benim adımdan dolayı sizi mahkemelere verecekler,
    Benim adımdan dolayı sizleri yargılayacaklar,
    Benim adımdan dolayı küfür edecekler,
    Benim adımdan dolayı aileniz sizi terk edecekler,

demedimi? evet dedi ve bunları bilerek iman ettik, ama yinede birçok insan malesef bu sıkıntılar karşısında patır, patır dökülüyor ve sona kadar dayanamıyorlar,

Bu yazdığın yazıdaki zorluk çeken kardeşler için daha çok dua edeceğim ve kiliseme daha çok gideceğim, çünkü Tanrı bizlere bu kadar büyük bir denenme vermedi hamdolsun

Anonim
    Pasif

Rab’deki ablam KAYRAM, bu güzel yazın için sana çok teşekkür ederim. Gerçekten çok bereket aldığımı ifade etmeliyim.

Ben de ailem tarafından birçok baskı ile karşı karşıya gelebiliyorum.. Sıkıntılar yaşıyor, büyük bir üzüntüye boğuluyorum..

Fakat yukardaki anlatılan kardeşlerin durumu, bizlerden çok daha vahim.. Hani; ”Beterin beteri var” diye bir sözden bahsedilir ya, işte bu kardeşlerimiz bizden daha kötü durumda. Onlara dua edelim kardeşler.. Başta ülkemiz olmak üzere; dünya üzerinde İsa Mesih uğruna acı, sıkıntı ve zulüm çeken kardeşlerimize Rab yardım etsin. Onları her daim bereketlesin..

Sevgiyle kalın..

klaus
    Anahtar yönetici

Aklım hala daha bu arap bayanlarında kaldığı için, onlar hakkında yeni şeyler duydukça şaşırıyorum ve üzülüyorum. Dün televizyonda hac’ dan dönen bir bayan, orada gördüğü arap kadınlarını anlatıyor.

Anlattığına göre; bayanlar hac sırasında kara çarşaf giyince yüzlerine bir demir maske takarlarmış ! Alnı ve ağız kısmı kapalı, burun üzerinde bir köprü, başının arkasından bağlı bir tür maske ! Sebep ise şuymuş;
    Kadın sesini duymak günahmış ve erkek kadının sesini duyup günaha düşmesin diye, kadın bu maskeyi takarmış. Kadın ne zaman konuşsa, sesi demire çarptığı için, titreşim sonucu, sesin tınısı değişirmiş ve değişik kalın bir ton çıkarmış. Ve kadın konuşurken, erkek de günaha düşmemiş olurmuş ! Kardeşler anlamakta zorluk çekiyorum ve kızıyorum.

Hani cennet anaların ayakları altındaydı !!

Sevgide ve Rabde kalabilmemiz dileğiyle…

Esenlikle…

Anonim
    Pasif

Sadece arap ülkelerinde değil ki tüm islami ülkelerde kadının pozisyonunu araştırdığımızda karşımıza dehşet verici durumlar ortaya çıkıyor. Mesela İran’a gittiğiniz vakit orada büyük posterlerde karşılaşırsınız ama ne yazdığını farsça bilmezseniz anlayamazsınız. Bazı pankart ve posterlerde Başı açık kadınlar fahi…dir diye yazar. Afganistanda kadınların sinema,tiyatro gibi kültür-sanat işlerine katılması ve otomobile binmesi yasaktır. tabi bu yasaklar yavaş yavaş kalkıyor. Suudi arabistanda sadece yerel seçimler yapılabilmekte buna ise sadece erkekler katılabilmektedir. Pakistanda kadınların zıplaması ve oynamasıda yasaktır. İslam hukuku ile yönetilen ülkelerdeki mahkeme işlerinde 2 kadın 1 erkeğe eşittir. Irak,İran, Bahreynde birçok kadın Mut’a (ücretli) nikah yapıp kısa süre sonra boşanmaktadır. İslam ülkelerinin çoğunda kadın eşi olmadan ya da eşinin haberi olmada sokağa çıkamaz, çarşafının rengini değiştiremez, ameliyat olamaz, doktora gidemez, alışveriş yapamaz, diğer bayan arkadaşlarının evine gidemez v.b birçok sıkıntı vardır. Esenle kalın

5 yazı görüntüleniyor - 1 ile 5 arası (toplam 5)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.