Araf(son Arinma)

 • Bu konu 1 izleyen ve 0 yanıt içeriyor.
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #24214
  Anonim
  Pasif

  Katolik teolojisi ile ilgili yazı yazdığımızda “Anti Katolik” suçlamasına maruz kalabiliyoruz.Aslında karşı olduğumuz şey,katolik kilisesi veya teolojisi değil,Kutsal kitapla hiçbir ilgisi olmayan,yanlış öğretilerdir.Kutsal kitap bizlere ARINMA konusunda,son derece açık ayetler vermektedir.Oğul, Tanrı yüceliğinin parıltısı, O`nun varlığının öz görünümüdür. Güçlü sözüyle her şeyi devam ettirir. Günahlardan arınmayı sağladıktan sonra, yücelerde ulu Tanrı`nın sağında oturdu.
  İbraniler 1:3
  Tanrı'nın dostluğu ve nuru içinde ölenler, ama henüz tam olarak arınmamış olanlar, ebedi esenliklerini garanti altına almış olmalarına karşın, Cennet mutluluğuna girmek için gerekli kutsallığı elde etmek amacıyla öldükten sonra bir arınmadan geçerler.
  Yukarıda belirtilen açıklamayı kabul etmemiz,söz konusu bile değildir.Mesih İSA'da tam olarak arınmak,arınmamak yada kurtulmak,kurtulmamak gibi bir seçenek yoktur.Rabbe yürekten iman eden kişi zaten Arınmıştır,ve kurtulacaktır.Mesih İSA biz mahfolmayalım diye bizim için canını verdi.Kutsal kitaba baktığımızda,Katolik düşüncesindeki bu açıklamalar Kutsal kitaba tamamen aykırıdır.Tanrı Mesih`i, kanıyla günahları bağışlatan ve imanla benimsenen kurban olarak sundu. Böylece adaletini gösterdi. Çünkü sabredip daha önce işlenmiş günahları cezasız bıraktı. Bunu, adil kalmak ve İsa`ya iman edeni aklamak için şimdiki zamanda kendi adaletini göstermek amacıyla yaptı.
  Romalılar 3:25-26
  Aklanma,bizim için çarmıha gerilip,canını veren MESİH İSA'ya imanımız ile olur,öldükten sonra içinden geçeceğimiz bir yer veya ateşle olmaz.Tanrı`nın insanı akladığı, Müjde`de açıklanır. Aklanma yalnız imanla olur. Yazılmış olduğu gibi, “İmanla aklanan yaşayacaktır.”
  Romalılar 1:17

  Kurtuluşumuz Kutsal Kitapta bu kadar açık ve net verilmişken neden başka öğretilere inanalım?Kutsal Kitabı neden savunmayalım?Katolik kilisesinin en büyük hatası,hatasız olduğunu düşünmesidir.Oysa ki tek hatasız olan Tanrı ve onun Kutsal sözleridir.Yine Katolik düşüncesinden bir alıntı yaparak yazıma devam etmek istiyorum;

  Cehennemliklerin azaplarından tamamen farklı olan seçilmişlerin bu son arınmasına Kilise Araf demektedir. Kilise Araf'la ilgili iman doktrinini özellikle Floransa ve Trento Konsillerinde açıkça belirtti. Kilise Geleneği Kutsal Kitabın bazı metinlerini referans alarak arındırıcı bir ateşten söz eder:

  Yine Kutsal Kitap yerine insan öğretisinin, rehber alındığı bir açıklama ile karşı karşıyayız.Cennete gitmeden önce,son arınma diye birşey YOKTUR..Bu tamamen UYDURMADIR..Ölen kişi ya cennete gider,yada cehenneme gider.İSA, çarmıhta yanındaki suçluyu affettiğinde ona birlikte cennette olma sözünü verdi. İsa ona, “Sana doğrusunu söyleyeyim, sen bugün benimle birlikte cennette olacaksın” dedi.
  Luka 23:43

  Rab,ne son arınmadan nede cennet öncesi bir azaptan bahsetmedi,o suçluya cennette olma sözü verdi.Katolik kilisesi rabbin çarmıhta akan kanını hafifemi alıyor,Cevep hayır ise İSA MESİHİN bu dünyaya gelişini,bizim için ızdırap çekip çarmıha gelişini yetersizmi görüyor,başka bir arınmaya ihtiyaç duyuyor?.RAB hepimizi sözüne bağlı tutsun ve bizi kendi öğretileri hariç,KUTSAL KİTABA aykırı olan her düşünceden uzak tutsun.Yine de insanın Kutsal Yasa`nın gereklerini yaparak değil, İsa Mesih`e iman ederek aklandığını biliyoruz. Bunun için biz de Yasa`nın gereklerini yaparak değil, Mesih`e iman ederek aklanalım diye Mesih İsa`ya iman ettik. Çünkü hiç kimse Yasa`nın gereklerini yaparak aklanmaz.
  Galatyalılar 2:16

  Tanrı`nın lütfunu geçersiz saymış değilim. Çünkü aklanma Yasa aracılığıyla sağlanabilseydi, o zaman Mesih boş yere ölmüş olurdu.”
  Galatyalılar 2:21

  Tanrı katında hiç kimsenin Yasa`yla aklanmadığı açıktır. Çünkü “İmanla aklanan yaşayacaktır.”
  Galatyalılar 3:11

  Ama biz aklanmanın verdiği umudun gerçekleşmesini Ruh`a dayanarak, imanla bekliyoruz.
  Galatyalılar 5:5

  AMİN..Herkese,esenlikler dilerim..

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.