Antichrist

• Bu konu 6 izleyen ve 8 yanıt içeriyor.
9 yazı görüntüleniyor - 1 ile 9 arası (toplam 9)
  • Yazar
    Yazılar
    klaus
    Anahtar yönetici

Merhaba,

Ben bu aralar şu Deccal’in yani sizlerin deyimiyle Antichrist’in peşine düştüm. Bir Müslüman olarak kendi kaynaklarımızı araştırırken sizlerin kaynaklarından da faydalanmak istedim. Sizlerin bu konudaki inancı nedir? Bu bir kişi midir? Bir ideoloji, bir akım, bir felsefe midir? Ne zaman çıkacak ya da çıktı? vs. Detaylı bilgi verirseniz sevinirim. Ayrıca dört incilinizin türkçelerini de okumak istiyorum. Nerden okuyabilirim? Tşk.ler.

Anonim
    Pasif

Ya bu konuyu ben açtıydım da ben üye olmuştum ama burada misafir olarak gözüküyorum?!

Anonim
    Pasif

Dostum siz bir önceki, misafir olarak girdiğinizde yollamış olduğunuz mesajda, rumuz yerinde ‘üç değil bir’ diye bir not atmışsınız. Müslüman olduğunuzu da söylemişsiniz. Yani, kısacası, biz Hristiyanlar’ın bir değil de üç tanrıya inandığımızı ifade etmişsiniz. Çok tanrıcı olduğumuza inanan birisiniz herhalde. Şimdi, Tanrı aşkına, siz çok tanrıcılıkta ısrar edecek kadar kafası bulanık birilerinden kıyamet, dünyanın sonu, deccalin belirişi gibi hassas mı hassas konularda doğru dürüst bilgiler edineceğinize nasıl inanırsınız… Siz önce bir güzel oturun İnciller’i okuyun, Hristiyanlar’ın çok tanrıcı olup olmadığını kendi kaynaklarından da detaylıca inceleyiverin (burdaki forumda da epey malümat bulabilirsiniz, açılmış konuları, gönderilmiş mesajları, soruları, cevapları araştırırsanız). Ondan sonra geliriz o değindiğiniz konulara da. Hristiyanlığın ‘son zamanlar’ ile ilgili öğretisi genel öğretisinden kopuk bir şekilde incelenemez zaten.

Esenlikler…

Anonim
    Pasif

Merhaba,
    İncilleri; http://www.kutsalkitap.com/kkitap/?
    http://www.incilturk.com/incil/incil_incil.htm bu adreslerden okuyabilirsiniz. Tevrat ve Zeburu da.
    İncil’in son bölümü olan Vahiy’den alıntı ayetler aşağıdadır. Antichrist, cezlandırılması ve yargıyla ilgili ayetler vardır. Burdan da anlaşılacağı gibi şeytanın oğlu dünyaya gelecek , Rab Mesih’e karşı olacak. Hristiyan olmayanların hepsi onu takip edecek, ona tapacak. Şimdi belki diyeceksiniz müslümanlar hiçbir insana tapmaz, ama bir düşünün muhammed gelse insanlar onun önünde yere kapanmazlar mı? Kapanırlar, sakalını, eteğini öperler şimdiden, canlısını görseler neler yaparlar. Çünkü gelecek olan Rab Mesih değildir diyecek, aynen müslümanların dediği gibi. Güçlü biri olacak, tüm halkları peşinden sürükleyecek. Onun tayin ettiği bir şeyi takmayan, üzerinde bulundurmayan (ki bunun anlamı şeytanın oğluna, mesih karşıtına ait değilsin, itaat etmiyorsun, Rab Mesih’e aitsin demektir) imkanlardan yararlanamaycaktır. Yemek bile bulamayacaktır. Yaşayamaz duruma gelecektir. Hitlerin yahudilere yaptığı gibi bir ayrım olacaktır. Ama bana kalırsa çoğu insan onu antichrist olarak zaten görmeyecek, O da kendini ben antichrist ım diye tanıtmayacak. Belli bir inancın, ortak inancın, felsefi akımın, ki bu tamamen Rab’be ve Mesih’ine karşı olacak, önderi olacak. Ve mucizeler yapabilecek. İlahi yönden tanrı gibi olduğunu gösterecek. Bu nedenle insanlar ona Tanrı gibi tapacak. Tapmayacak olanlar ve zor günler yaşayacak olanlar Rab Mesih’e ait olan hristiyanlar olacak. İslam teolojisinde Mehdi ve deccal ayrı taraflarda gibi gösterilse de aslında bizim inancımıza göre aynı tarafa hizmet edecekler. Şeytanın tarafına. Mehdi size göre hristiyanları müslüman edecek, Mesih=Mehdi diyorsunuz, ve size göre mehdi burda barışı, huzuru, refahı sağlayacak. Ortak bir noktaya getirecek insanları, aynen antichrist ın yapacağı, yeni kuracağı refah toplumu gibi. Tüm halklar birini takip edecek, hristiyanlar hariç. Ve bize göre yani incilin dediğine göre mesihin ikinci gelişinde dünyanın sonu gelmiş olacak, o an yani. Mesih burda uzun zaman daha yaşamayacak, ne de evlenip çoluk çocuğa karışacak, ne de dünyada yöneticilik yapacak. Ne de “ben Tanrı değilim, islam son hak dindir, ona dönün , muhammed allahın elçisidir, hrsitiyanlar siz de şirk koşmaktan vazgeçin ” diyecek. Mesih bunu demeyecek. Kendine ait olanları kıyamet gününden kurtaracak, göz açıp kapayana dek ona ait olanları göğe alacak, geri kalanlar kıyameti yaşayacak.

Bu farklılıkların olmasının sebebi de kuranın uydurma ve şeytan tarafından yazdırılan bir kitap olmasındandır. O gerçeğe karşıdır. Araya küçük gerçekler katar ama geri kalanı tamamen gerçeğe karşıdır. İncil tamamen farklı bir son anlatır. İncil kurandan 600 sene önce bunları yazmıştır, ve değiştirilmiş hiçbir sözü de yoktur. Vahiy de yazılanlar gerçekleşmiş ve gerçekleşmeye devam ediyor, bu nedenle güvenilirdir. Mehdi de, deccal da Şeytanın Oğulları olacak. Şeytana hizmet edecekler. Mesih’in Mesih’liğini inkar eden herkes , görünürde iyi işleri olsa bile (Mehdi gibi) şeytandandır ve mesih karşıtıdır. Mesih’in bir anlamı var. Her peygambere mesih denilmiyorsa islamda ,neden denilmiyor. Neden MESİHTİR İSA? Ne demek “Mesih”. O yalnız bir peygamberdir diyenler kesinlikle hata yapıyorlar. Hem de hiç düşünmüyorlar. 10 yaşında çocuk bile sorar, “anne, baba, hoca söyleyin, neden İsa’ya Mesih diyorlar” der. Siz sordunuz mu? Sormadıysanız bir an evvel sorun ve araştırın. Çünkü Mesih Rab’bin ta kendisidir. Rab görünümüdür, Rab insan bedeninde bizlere göründü, geldi, yaşadı, ve acı çekti, öldü. Bunların hepsini de senin, bizim günahlarımıza karşılık gelen cezayı ödemek için yaptı. Her kim bu Tanrı’nın bu Lütfu’nu kabul ederse, Herkim ;”Evet Rab, Sen benim günahlarım için buraya gelip, bunca şeye katlandın, beni günahlarımdan temizledin” derse, o kişi artık günahsızdır ve kurtulmuştur. Artık yeni biridir ve Rab ile yeni bir yaşama ilk adımı atmıştır. Günahlarından tövbe eder, Rab’bin Ruhu onda yaşar, böylelikle Rab’bin sözlerini duyar, gerçek olmayanı kolaylıkla ayırt eder ve günaha düşmez.

Denizden Çıkan Canavar

1 Sonra on boynuzlu, yedi başlı bir canavarın denizden çıktığını gördüm. Boynuzlarının üzerinde on taç vardı, başlarının üzerinde küfür niteliğinde adlar yazılıydı.

2 Gördüğüm canavar parsa benziyordu. Ayakları ayı ayağı, ağzı aslan ağzı gibiydi. Ejderha canavara kendi gücü ve tahtıyla birlikte büyük yetki verdi.

3 Canavarın başlarından biri ölümcül bir yara almışa benziyordu. Ne var ki, bu ölümcül yara iyileşmişti. Bütün dünya şaşkınlık içinde canavarın ardından gitti.

4 İnsanlar canavara yetki veren ejderhaya taptılar. “Canavar gibisi var mı? Onunla kim savaşabilir?” diyerek canavara da taptılar.

5 Canavara, kurumlu sözler söyleyen, küfürler savuran bir ağız ve kırk iki ay süreyle kullanabileceği bir yetki verildi.

6 Tanrı`ya küfretmek, O`nun adına ve konutuna, yani gökte yaşayanlara küfretmek için ağzını açtı.

7 Kutsallarla savaşıp onları yenmesine izin verildi. Canavar her oymak, her halk, her dil, her ulus üzerinde yetkili kılındı.

8 Yeryüzünde yaşayan ve dünya kurulalı beri boğazlanmış Kuzu`nun yaşam kitabına adı yazılmamış olan herkes ona tapacak.

9 Kulağı olan işitsin!

10 Tutsak düşecek olan Tutsak düşecek. Kılıçla öldürülecek olan Kılıçla öldürülecek. Bu, kutsalların sabrını ve imanını gerektirir.

Yerden Çıkan Canavar

11 Bundan sonra başka bir canavar gördüm. Yerden çıkan bu canavarın kuzu gibi iki boynuzu vardı, ama ejderha gibi ses çıkarıyordu.

12 İlk canavarın bütün yetkisini onun adına kullanıyor, yeryüzünü ve orada yaşayanları ölümcül yarası iyileşen ilk canavara tapmaya zorluyordu.

13 İnsanların gözü önünde, gökten yere ateş yağdıracak kadar büyük belirtiler gerçekleştiriyordu.

14 İlk canavarın adına gerçekleştirmesine izin verilen belirtiler sayesinde, yeryüzünde yaşayanları saptırdı. Onlara kılıçla yaralanan, ama sağ kalan canavarın onuruna bir heykel yapmalarını buyurdu.

15 Canavarın heykeline yaşam soluğu vermesi için kendisine güç verildi. Öyle ki, heykel konuşabilsin ve kendisine tapmayan herkesi öldürebilsin.

16 Küçük büyük, zengin yoksul, özgür köle, herkesin sağ eline ya da alnına bir işaret vurduruyordu.

17 Öyle ki, bu işareti, yani canavarın adını ya da adını simgeleyen sayıyı taşımayan ne bir şey satın alabilsin, ne de satabilsin.

18 Bu konu bilgelik gerektirir. Anlayabilen, canavara ait sayıyı hesaplasın. Çünkü bu sayı insanı simgeler. Sayısı 666`dır.

Tevrat & Zebur İncil
    Bölüm 12345678910111213141516171819202122
    [18<<>>20]
    BÖLÜM 19

Gökte Sevinç

1 Bundan sonra gökte büyük bir kalabalığın sesini andıran yüksek bir ses işittim. “Haleluya!” diyorlardı. “Kurtarış, yücelik ve güç Tanrımız`a özgüdür.

2 Çünkü O`nun yargıları doğru ve adildir. Yeryüzünü fuhşuyla yozlaştıran Büyük fahişeyi yargılayıp Kendi kullarının kanının öcünü aldı.”

3 İkinci kez, “Haleluya! Onun dumanı sonsuzlara dek tütecek” dediler.

4 Yirmi dört ihtiyarla dört yaratık yere kapanıp, “Amin! Haleluya!” diyerek tahtta oturan Tanrı`ya tapındılar.

5 Sonra tahttan bir ses yükseldi: “Ey Tanrımız`ın bütün kulları! Küçük büyük, O`ndan korkan hepiniz, O`nu övün!”

6 Ardından büyük bir kalabalığın, gürül gürül akan suların, güçlü gök gürlemelerinin sesine benzer sesler işittim. “Haleluya!” diyorlardı. “Çünkü Her Şeye Gücü Yeten Rab Tanrımız Egemenlik sürüyor.

7 Sevinelim, coşalım! O`nu yüceltelim! Çünkü Kuzu`nun düğünü başlıyor, Gelini hazırlandı.

8 Giymesi için ona temiz ve parlak İnce keten giysiler verildi.” İnce keten kutsalların adil işlerini simgeler.

9 Sonra melek bana, “Yaz!” dedi. “Ne mutlu Kuzu`nun düğün şölenine çağrılmış olanlara!” Ardından ekledi: “Bunlar gerçek sözlerdir, Tanrı`nın sözleridir.”

10 Ona tapınmak üzere ayaklarına kapandım. Ama o, “Sakın yapma!” dedi. “Ben de senin ve İsa`ya tanıklığını sürdüren kardeşlerin gibi bir Tanrı kuluyum. Tanrı`ya tap! Çünkü İsa`ya tanıklık, peygamberlik ruhunun özüdür.”

Beyaz Atın Binicisi

11 Bundan sonra göğün açılmış olduğunu, beyaz bir atın orada durduğunu gördüm. Binicisinin adı Sadık ve Gerçek`tir. Adaletle yargılar, savaşır.

12 Gözleri alev alev yanan ateş gibidir. Başında çok sayıda taç var. Üzerinde kendisinden başka kimsenin bilmediği bir ad yazılıdır.

13 Kana batırılmış bir kaftan giymişti. Tanrı`nın Sözü adıyla anılır.

14 Beyaz, temiz, ince ketene bürünmüş olan gökteki ordular, beyaz atlara binmiş O`nu izliyorlardı.

15 Ağzından ulusları vuracak keskin bir kılıç uzanıyor. Onları demir çomakla güdecek. Her Şeye Gücü Yeten Tanrı`nın ateşli gazabının şarabını üreten masarayı kendisi çiğneyecek.

16 Kaftanının ve kalçasının üzerinde şu ad yazılıydı: KRALLARIN KRALI VE RABLERİN RABBİ

17-18 Bundan sonra güneşte duran bir melek gördüm. Göğün ortasında uçan bütün kuşları yüksek sesle çağırdı: “Kralların, komutanların, güçlü adamların, atlarla binicilerinin, özgür köle, küçük büyük, hepsinin etini yemek için toplanın, Tanrı`nın büyük şölenine gelin!”

19 Sonra canavarı, dünya krallarını ve onların ordularını, ata binmiş Olan`la O`nun ordusuna karşı savaşmak üzere toplanmış gördüm.

20 Canavarla onun önünde doğaüstü belirtiler gerçekleştiren sahte peygamber yakalandı. Sahte peygamber, canavarın işaretini alıp heykeline tapanları bu belirtilerle saptırmıştı. Her ikisi de kükürtle yanan ateş gölüne diri diri atıldı.

21 Geriye kalanlar, ata binmiş Olan`ın ağzından uzanan kılıçla öldürüldü. Bütün kuşlar bunların etiyle doydu.

Bin Yıl

1 Sonra bir meleğin gökten indiğini gördüm. Elinde dipsiz derinliklerin anahtarı ve büyük bir zincir vardı.

2 Melek ejderhayı -İblis ya da Şeytan denen o eski yılanı- yakalayıp bin yıl için bağladı.

3 Bin yıl tamamlanıncaya dek ulusları bir daha saptırmasın diye onu dipsiz derinliklere attı, oraya kapayıp girişi mühürledi. Bin yıl geçtikten sonra kısa bir süre için serbest bırakılması gerekiyor.

4 Bazı tahtlar ve bunlara oturanları gördüm. Onlara yargılama yetkisi verilmişti. İsa`ya tanıklık ve Tanrı`nın sözü uğruna başı kesilenlerin canlarını da gördüm. Bunlar, canavara ve heykeline tapmamış, alınlarına ve ellerine onun işaretini almamış olanlardı. Hepsi dirilip Mesih`le birlikte bin yıl egemenlik sürdüler.

5 İlk diriliş budur. Ölülerin geri kalanı bin yıl tamamlanmadan dirilmedi.

6 İlk dirilişe dahil olanlar mutlu ve kutsaldır. İkinci ölümün bunların üzerinde yetkisi yoktur. Onlar Tanrı`nın ve Mesih`in kâhinleri* olacak, O`nunla birlikte bin yıl egemenlik sürecekler.

Şeytan`ın Cezalandırılması

7 Bin yıl tamamlanınca Şeytan atıldığı zindandan serbest bırakılacak.

8 Yeryüzünün dört bucağındaki ulusları -Gog`la Magog`u- saptırmak, savaş için bir araya toplamak üzere zindandan çıkacak. Toplananların sayısı deniz kumu kadar çoktur.

9 Yeryüzünün dört bir yanından gelerek kutsalların ordugahını ve sevilen kenti kuşattılar. Ama gökten ateş yağdı, onları yakıp yok etti.

10 Onları saptıran İblis ise canavarla sahte peygamberin de içinde bulunduğu ateş ve kükürt gölüne atıldı. Gece gündüz, sonsuzlara dek işkence çekeceklerdir.

Ölülerin Yargılanması

11 Sonra büyük, beyaz bir taht ve tahtta oturanı gördüm. Yerle gök önünden kaçtılar, yok olup gittiler.

12 Tahtın önünde duran küçük büyük, ölüleri gördüm. Sonra kitaplar açıldı. Yaşam kitabı denen başka bir kitap daha açıldı. Ölüler kitaplarda yazılanlara bakılarak yaptıklarına göre yargılandı.

13 Deniz kendisinde olan ölüleri, ölüm ve ölüler diyarı da kendilerinde olan ölüleri teslim ettiler. Her biri yaptıklarına göre yargılandı.

14 Ölüm ve ölüler diyarı ateş gölüne atıldı. İşte bu ateş gölü ikinci ölümdür.

15 Adı yaşam kitabına yazılmamış olanlar ateş gölüne atıldı.

Anonim
    Pasif

Peki kitabınızda bir de sahte bir peygamberden bahsediliyormuş. Bu sahte peygamberden kasıt antichrist mi? yoksa bir başkası mı? sahte peygamberin özellikleri de söyleymiş;

1. Adı Michael
    2. Demirden bir değnekle hükmedecek.
    3. Dünyanın tüm liderlerini tanıyacak.
    4. Çirkin bir suçtan yargılanacak.
    5. Yüzünü değiştirecek.
    6. Çocuklara çiçek verecek.
    7. Bozguna uğratılacak.

Bunlar doğru mudur?

Hakkında daha fazla bilgi verirseniz sevinirim. Bunlar beni pek tatmin etmedi.

Anonim
    Pasif

@turk 17133 wrote:

Peki kitabınızda bir de sahte bir peygamberden bahsediliyormuş. Bu sahte peygamberden kasıt antichrist mi? yoksa bir başkası mı? sahte peygamberin özellikleri de söyleymiş;

1. Adı Michael
    2. Demirden bir değnekle hükmedecek.
    3. Dünyanın tüm liderlerini tanıyacak.
    4. Çirkin bir suçtan yargılanacak.
    5. Yüzünü değiştirecek.
    6. Çocuklara çiçek verecek.
    7. Bozguna uğratılacak.

Bunlar doğru mudur?

Hakkında daha fazla bilgi verirseniz sevinirim. Bunlar beni pek tatmin etmedi.

Bunları nerden duydunuz bilmiyorum ama o maddelediklerinizin incilde ve tevratta yer almadığını biliyorum. Bu bir yorum sanırım ama ismi tamamen gerçek dışı. Tabii ki sonunda yargılanacak şeytan, ve bu çok çirkin bir suçtan olacak denilebilir. Çünkü Rab’be karşı olmak, savaşmak çok çirkin bir suç olarak tarif edilebilir. Yüzü değişecek ile ilgili de şunu diyebilirim ki şeytan farklı zamanlarda farklı kimliklerde eylemlerini gerçekleştirir. Bir felsefeyle ya da dinle ortaya çıkıp işleri karıştırır bazen bir sahte peygamber göndererek, hatta sonunda kendi gelerek de yapar. Yüz değiştirmesi bununla ilgili bir yorumdur. Dünya halkları üzerinde hakimiyet kuracağına göre liderlerini de tanıyacak. Ama tüm maddeleriniz yorumdur. Özellikle ismi konusu ilgili incil bilgi vermemiştir. Ya da hangi milletten, ülkeden çıkacağı belirtilmemiştir.

Vahiyde de yazılı olduğu gibi sahte peygamber gelecek. Ama şu kesindir ki Tanrı’ya Mesihine karşı sözlerde ve eylemlerde bulunacak. Rabbin başlangıçtan beri kurgulayıp gerçekleştirdiği kurtuluş planını yalanlayıcı, inkar edici olacak. İnsanları” Gerçekten” uzaklaştıracak. Ama cezalandırılacak. Ama o da antichrist, bundan sonra ise Şeytan’nın oğlu, Şeytanın kendisi dünyaya gelecek, insan olarak. Ayrımı, hristiyanlara karşı ayrımı yani, ve büyük mucizeleri gerçekleştirecek. Kendisine tapınmayı kabul ettirecek. İnsanlar ona bağlı olacak, tüm liderler ona bağlı olacak. Tek Hakim olacak dünyada. Rabbin kulları sıkıntı çekecek. Vahiy bölümünü internetten de bulabilir okuyabilirsiniz.

Anonim
    Pasif

Ben de bir yerden buldum bunu, kitaplarında sahte peygamberin bu özelliklerinden bahsediliyormuş. Her neyse ben kendi kaynaklarımızdan araştırmaya başladım ve eğer bu antichrist bir insan ise elimde birkaç aday var. Yok eğer bunlar sadece sembolik şeyler ise ve bir felsefe, akım, ideolojiyi temsil ediyorsa yine elimde antichristliğe aday birkaç felsefe, akım, ideoloji var. Yakalamam an meselesidir.

Şimdi benim inancımdaki ile sizin inancınızdaki antichrist i karşılaştıralım. Bizim inancımızda antichrist (deccal);

1. yahudi dir.
    2. bir gözü kördür.
    3. alnında arapça kafir (k f r) yazar.
    4. önce peygamber daha sonra da ilah olduğunu iddia edecek.

bunlar bazı özellikleri. sizlerde hangi özelliklere sahiptir?

daha çok özelliklerinden bahsederseniz iyi olur. ben daha çok böyle ayrıntıların peşindeyim. yani mesela vücudunun bir yerinde 666 rakamı yazması gibi özellikleri teşhis ederseniz daha çok işime yarar.

Anonim
    Pasif

Dün akşamdan tutan baş ağrılarim, bugün sabah,ilaçların yardımı ile biraz geçer gibi oldu.. Nedeni ise internette seyrettiğim bir Recm vahşeti.Türk adlı arkadaş,Tuba kardeşime sormuş Deccali..

Boynuzları çıkmış,Şeytan ya da Deccal’i farklı yerlerde aramaya hiç gerek yok. Elini kolunu sallayarak zaten ülkeleri, insanları ele geçirmiş.Tanık oldugumuz kötülükler, tecavüzler, sapkınlıklar, vahşi kıyımlar ve cinayetler ve iğrenç olaylar. Anne,baba ,kardeş doğramalar, ve bir o kadar olay zaten deccalın varlığını bize gösteriyor. Niye onu arıyoruz ki, zaten ortada.
    Irak’ta yaş 16 yada 17’sinde bir kız coçuğu bir gence aşık olmuş diye dövülerek, yerde koca parke taşlarını kafasına yiyerek linç edilerek, açı çektirilerek öldürüldü.. Kahroldum, kanım dondu ve çok ağladım. Şu an bile gözümün önünde onun acı çekişi ve çaresizliği var. Seyretmek isteyenler için Vatan gazetesi Video İnternetten girin seyredin vahseti ve insanlığın bitişini ve deccalı. Ben insanlığımdan utandım.

Rabbim İsa Mesihi çağırdım, RAB,bim ne olur gelişin geçikmesin,gel artık..

Anonim
    Pasif

Çok çok haklısın sevgili Saba,
    Gerçekten insanın kanını donduran bir vahşet görüntüsü. Deccal bu kişilerden daha mermetsiz olamaz. Bunlar da Deccal ile aynı ruhu taşıyorlar. Evet Rab çabuk gelsin!

‘Çocuklar, bu son saattir. ‘Mesih- karşıtının (Antikrist) geleceğini duydunuz. Nitekim daha şimdiden çok sayıda Mesih-karşıtı türemiş bulunuyor. Son saat olduğunu bundan biliyoruz’ (1.Yuhanna 2:18).

‘İsa’yı kabul etmeyen hiçbir ruh Tanrı’dan değildir. Böylesi, Mesih-karşıtının (Antikrist) ruhudur. O’nun geleceğini duydunuz. Zaten o şimdi dünyadadır’ (1.Yuhanna 4:3).

Bu ayetlerden sonra başka yorum yapmaya gerek yok. İsa Mesih’i kabul etmeyen her ruh Antkrist ruhudur. Meyvaları ortadadır.

Sevgilerimle

9 yazı görüntüleniyor - 1 ile 9 arası (toplam 9)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.