‘Anneni TRT’de gördüm Hıristiyan olmuş, ne bu?’

 • Bu konu 1 izleyen ve 0 yanıt içeriyor.
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #27634
  Anonim
  Pasif

  ‘Anneni TRT’de gördüm Hıristiyan olmuş, ne bu?’

  18/01/2012 2:00 (Radikal)

  Selma Çelik, Aydın’ın İncirliova beldesinde eşi ve iki kızıyla sade bir hayat sürüp küçücük bir büfeyle hayatını kazanıyordu. Ta ki, Vakit gazetesi, ‘Bdp’li böyle Hristiyan oldu!” başlığını atıp Çelik’in birer yıl arayla çekilmiş vaftiz töreni ve üyesi olduğu Bdp’nin bir eylemindeki resimlerini yan yana basana değin… TRT’de bile yer bulan bu ‘haber’ sonrası, 33 yaşındaki genç kadının hayatı alt üst oldu. Hristiyan olduğunu bilmeyen ailesiyle arası bozuldu, öğretmeni 10 yaşındaki kızı Berivan’a annesini sordu, müşterileri azaldı. Çelik, kendi deyimiyle, 15 gün kabuslarla uyandı. Halen bir saldırı tedirginliğiyle yaşıyor.

  Selma Çelik’in trajedisi, Protestan Kiliseler Derneği’nin hazırladığı 2011 yılı hak ihlalleri raporuna yer verilen hak ihlali örneklerinden yalnızca biri. Rapora göre geçen yıl yedi kilise ve beş , Hristiyan birey saldırıya uğradı. Bir kilise yakılmaktan, bir din önderi öldürülmekten son anda kurtuldu. Antalya’da mezar yeri, Van’da kilise, İstanbul’da ibadet yeri verilmedi. Sonuç mu? Protestan Kiliseler Birliği’nden Soner Tufan’a göre, saldırılar ve tahammülsüzlük artıyor.

  Kabuslara uyandım’

  Selma Çelik, eşi ve iki kızıyla birlikte 10 yıldır Aydın’ın İncirliova beldesinde yaşıyor. Beldede bir küçük bir büfe işleten Çelik, iki yıl önce, 4 Nisan 2010’da İzmir Selçuk’ta vaftiz olup Hristiyan oldu. Ardından geçen yıl Bdp’ye kaydoldu ve partinin Aydın il yönetimine girdi. Partisiyle birlikte 4 Nisan 2011’de Şanlıurfa’da bir eyleme katıldı.

  Çelik’in bu sakin yaşamı, Vakit gazetesinin 26 Aralık 2011’de yayınladığı ‘Bdp’li böyle Hristiyan oldu” başlıklı haberiyle sarsıldı. Zira gazete, nasıl elde edildiği bilinmeyen bir şekilde, birer yıl arayla çekilmiş vaftiz ve Bdp eylemi görüntülerinin resimlerini yan yana koyarak, Çelik’i işaret ediyordu. Aynı haber birden çok haber sitesinde, ‘Bdp Selma Çelik, Hristiyan Bayramı’nda şarapla yıkanıp vaftiz oldu” diye duyuruldu. Bu haber’ aynı akşak kamu yayıncılığı görevini üstlenmiş TRT’de bile yayınlandı. Üstelik Çelik’e göre, yazılanların doğruyu da yansıtmıyordu:

  Şarapla vaftiz olduğum iddiası, çirkin saldırıydı. Şarapla vaftiz olmadım. Ayrıca günah çıkardığım söylendi. Bu da doğru değil. Biliyorsunuz, şu an BDP düşman gözüyle görülüyor. Hristiyanlığımla partiyi vururken, partili kimliğimle de Hristiyanlığımı vurmaya çalıştılar. İstihbaratçılar gerçekten çok iyi çalışıyormuş.”

  BU ‘haber’ sonrası, kızlarının Hristiyan olduğundan haberdar olmayan ailesi Çelik’le görüşmeyi kesti. Çelik’in 10 yaşındaki kızı Berivan, okulda zor anlar yaşadı. Öğretmeni Berivan’a, “Anneni TV’de gördüm. Nedir bu?” diye sordu. Dahası, büfe müşterileri dükkana uğramaz oldu. En zoru, Çelik’in geçirdiği kabul dolu günlerdi:

  Üzerimde tedirginlik ve endişe var. Haberi izleyip karşıma çıkabilecek sapık ruhlu insanlardan korkuyorum. Haber çıktıktan sonra 15 gün kendime gelemedim. Kabuslarla uyandım. Herhangi bir saldırı olabilir mi diye… Bu gazetenin yapmış olduğu haberlerden ötürü kaç insanın öldüğünü biliyoruz. Cesaretim kırıldı. Cesaret diye birşey kalmadı bende.”

  12 saldırı…

  Selma Çelik, 2011’de Hristiyanlık inancı nedeniyle saldırıya uğrayan onlarca Protestan’dan yalnızca biri. Protestan Kiliseler Derneği Hukuk ve İnanç Özgürlüğü İzleme Kurulu’nun hazırladığı 2011 Hak İhlalleri İzleme Raporu’na göre geçen yıl gerçekleşmiş saldırılar şöyle:
  18 Şubat 2011: Işık Kilisesi Derneği Yalova Şubesi’nde taş atıldı.

  27 Mart: Bursa Protestan Kilisesi’ne maytapların birleştirilmesiyle yapılan bir ses bombası atıldı. Failler yakalanamadı.

  1 Nisan: Manisa’dan İzmir Diriliş Kilisesi’ne gelen bir kişi kilise önderine kurusıkı silahla ateş etti. Sonra da yanındaki tüfeği çıkarmak isterken yakalandı. Bu esnada bir el ateş etti. İki saldırgan, El Kaide kapsamında tutuklu yargılanıyor.

  26 Nisan: Kutsal Kitap Bilgilendirme Derneği üyeleri Ankara’da inançlarını anlatırken sekiz saldırgan tarafından dövüldü.

  13 Mayıs: Samsun Agape Kilisesi’nin kapısına küfür ve tehdit içeren bir not bırakıldı.

  19 Haziran: Bursa Protestan Kilisesi’nin ibadet amaçlı kullandığı Katolik Kilisesi yakılmak istendi. Ahşap kapı yandı.

  18 Temmuz: Samsun Agape Kilisesi liderinin 15 yaşındaki oğlu sanal ortamda tehdit edildi.

  26 Temmuz: Işık Kilisesi Derneği Yalova Şubesi’nin tabelası çalındı. Şüpheliler bulunamadı.

  21 Eylül: Kutsal Kitap Bilgilendirme Derneği üyeleri İstanbulBeşiktaş’ta inançlarını anlatırken saldırıya uğradı.

  1 Aralık: MİT’in güneydoğudaki Protestanları takip ettiği ortaya çıktı.

  2 Aralık: Yeni Doğuş Kilisesi Aydın Temsilciliği atşlı saldırıya uğrayıp camları kırıldı. Şüpheliler yakalanamadı.

  20 Aralık: Işık Kilisesi Derneği Yalova Temsilciliği’nin tabelası ikinci kez çalındı, failler yine bulunamadı.

  24 Aralık: Malatya Kilisesi üyesi bir Hristiyan, ‘Bakanlıktan’ aradığını belirten bir saldırgan tarafından taciz edildi. Kim olduğu bilinemeyen saldırgan, Hristiyan yurttaşa, damadı hakkında bilgiler verip kiliseye ve Noel etkinliğine gitmemesini istedi, gittiği takdirde resimlerinin çekilip rapor yazılacağını söyledi. Bu kişi 29 Aralık’ta ikinci kez aradı.

  Bir mezar çok görüldü

  * Van Kilisesi, belediye tarafından tanındı fakat Van Valiliği’ne resmi başvuruyu halen yanıtlamadı.

  * İstanbul Yaşam Aile Kilisesi Derneği, Sancaktepe’de dernek binası tutup tadilata yaptı. Ancak belediye, ruhsatsız diye mühürledi. Bir bar ve birçok şirketin bulunduğu iş merkezinde, yalnızca kilise derneğine izin verilmiyor.

  * İzmir Işık Kilisesi Derneği, Şubat 2011’de, üyesi olduğu İzmir Büyükşehir Belediye Kent Meclisi’nin izniyle çocuklara etkinlik yapmak istedi. Yerel basındaki haberler nedeniyle dernek, kent meclisinden atıldı.

  * İzmir Işık Kilisesi’nin Aya Voukla Kilisesi’nde Noel kutlaması yapma isteği Büyükşehir Belediyesi’nce reddedildi.

  * Yalova’da Protestanların tatil amaçlı kullandığı yerde plan değişikliği talebi “Misyonerlik” gerekçesiyle reddedildi.

  * Antalya Protestan Kilisesi defalarca başvurması rağmen kendisine mezarlık yeri tahsis edilmedi. Antalya’nın olumsuz tavrına karşın Bursa Büyükşehir Belediyesi, 29 Nisan 2011’de Bursalı Protestanlara mezarlık yeri verdi.

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.