Anlamadığım bir yer

• Bu konu 4 izleyen ve 5 yanıt içeriyor.
6 yazı görüntüleniyor - 1 ile 6 arası (toplam 6)
  • Yazar
    Yazılar
    Anonim
    Pasif

slm incilde Yuhanna incilinde 14:16, 14:26, 15:26 ve 16:7 nolu ayetleri açıklayabilirmisiniz İsa Peygamber kendisinden sonra gelicek yardımcıdan bahsediyo

iyi günler…

Bu Üyemiz Forum Üyelik kurallarını ihlal ederek, kendileri için ruhsal gerçekleri araştıran diğer üyelerimize özel mesajlar ve tehditler yoluyla İslamı telkin ettiği için yasaklanmıştır!
    hrturk

Anonim
    Pasif

Sevgili İndigo90

Anlamadığım bir yer
    slm incilde Yuhanna incilinde 14:16, 14:26, 15:26 ve 16:7 nolu ayetleri açıklayabilirmisiniz İsa Peygamber kendisinden sonra gelicek yardımcıdan bahsediyo

Öncelikle bu Ayet’leri anlamanız için Kutsal Ruh kimdir.Üçlü birlik nedir. bunları öğrenmelisiniz.bu konu ile ilğili site’mizde paylaşımlar var burdan bilği edinebilirmisiniz.(Özellikle Paraklitoz ne demektir. buna bakın burdaki ayetlerle ilğili olduğu için konuyu daha iyi anlarsınız.)

ben kısaca değineyim. Kutsal Ruh Üçlü birliğin bir Üyesi dir Farklı işleve sahiptir.Bizler İsa Mesih’e İman etmiş her insanin içinde Kutsal Ruh’un yaşadığına inanıyoruz.Bizleri yönlendirir uyarır,doğruları gösterir.

Yuhanna 14:16
    Burda İsa Mesih’in babadan rica edip Baba’dan başka bir yardımcı göndermesini dilemesi anlatılıyor.bu yardımcı Kutsal Ruhtur(Paraklitos).
    Bu Eski Antlaşmada değişik zamanlarda insanların üzerine geldi ve ayrıldı ,şimdi ise sonsuza kadar kalmak üzere gelecekti..

Yuhanna 14:26
    Kutsal Ruh pentikos günü İsa Mesih’in adıyla Baba(Tanrı) tarafından gönderildi.Kutsal Ruh İnanlılara yardım etmek ve her şeyi öğretmek ve doğru yönlendirmek ve insanları kurtarıcıya çekmek için geldi.

Yuhanna 15:26
    Kutsal Ruh(Paraklitos)Mesihe tanıklık edecektidikkat ederseniz ilk seslenişinde babadan rice edeceğini belirtiyor İsa Mesih.burdada Kutsal Ruh’u göndereceğinden bahsediyor.bu da bize Baba ile Oğul’un eşitliğinin bir kanıtıdır.Kutsal Ruh Mesihle ilğili Tanıklık ediyor.

Yuhanna 16:7
    Bizlerin yardımcısız,tesellisiz bırakılmayacağından bahseder.cesaret,verecek doğruları öğretecek.O dönem öğrencilere İsa Mesih söylenmişti.(bu gün bile hala bu geçerlidir.Dünyadaki yanlışlıkları bizlere gösterir bize yön verir doğru konusunda uyarır).ve İsa Mesih’e İman edenlere yardımvcı olur.her konuda yürekten gelen sesi ile.bu ses Kutsal Ruh(Paraklitos)tur..)

Esenlikle

Anonim
    Pasif

@Saba 21869 wrote:

Sevgili İndigo90

Anlamadığım bir yer

Öncelikle bu Ayet’leri anlamanız için Kutsal Ruh kimdir.Üçlü birlik nedir. bunları öğrenmelisiniz.bu konu ile ilğili site’mizde paylaşımlar var burdan bilği edinebilirmisiniz.(Özellikle Paraklitoz ne demektir. buna bakın burdaki ayetlerle ilğili olduğu için konuyu daha iyi anlarsınız.)

ben kısaca değineyim. Kutsal Ruh Üçlü birliğin bir Üyesi dir Farklı işleve sahiptir.Bizler İsa Mesih’e İman etmiş her insanin içinde Kutsal Ruh’un yaşadığına inanıyoruz.Bizleri yönlendirir uyarır,doğruları gösterir.

Yuhanna 14:16
    Burda İsa Mesih’in babadan rica edip Baba’dan başka bir yardımcı göndermesini dilemesi anlatılıyor.bu yardımcı Kutsal Ruhtur(Paraklitos).
    Bu Eski Antlaşmada değişik zamanlarda insanların üzerine geldi ve ayrıldı ,şimdi ise sonsuza kadar kalmak üzere gelecekti..

Yuhanna 14:26
    Kutsal Ruh pentikos günü İsa Mesih’in adıyla Baba(Tanrı) tarafından gönderildi.Kutsal Ruh İnanlılara yardım etmek ve her şeyi öğretmek ve doğru yönlendirmek ve insanları kurtarıcıya çekmek için geldi.

Kutsal Ruh(Paraklitos)Mesihe tanıklık edecektidikkat ederseniz ilk seslenişinde babadan rice edeceğini belirtiyor İsa Mesih.burdada Kutsal Ruh’u göndereceğinden bahsediyor.bu da bize Baba ile Oğul’un eşitliğinin bir kanıtıdır.Kutsal Ruh Mesihle ilğili Tanıklık ediyor.

Yuhanna 16:7
    Bizlerin yardımcısız,tesellisiz bırakılmayacağından bahseder.cesaret,verecek doğruları öğretecek.O dönem öğrencilere İsa Mesih söylenmişti.(bu gün bile hala bu geçerlidir.Dünyadaki yanlışlıkları bizlere gösterir bize yön verir doğru konusunda uyarır).ve İsa Mesih’e İman edenlere yardımvcı olur.her konuda yürekten gelen sesi ile.bu ses Kutsal Ruh(Paraklitos)tur..)

Esenlikle

Burada geliceğinden bahsediyor eğer ki kutsal ruh o anda yaratışmıyıcaksa yani zaten olan bir şey ise zaten buradadır gelmiştir yada gelmesine gerek yoktur çünkü zaten yaratılıştan önce bile burada idi. Eğer ki gelicek ise ya yeniden yaratılıcak yada bir şekil değiştirerek gelicek demek daha mantıklı olmuyor mu sonuç olarak biz insanların arasına geliçeğini de düşünür isek ya insan şekli ile geliçeğini söylemek daha mantıklı olmaz mı? Burada gelen muhammettir o veya şudur diye sormuyorum tabi ama yinede ihtimalleri gözden geçiyorum. Aklıma takılan soruları düşünüyorum daha çok biraz sesli olarak. Eğer bir şey doğru ise* zaten doğrudur ne kadar üstüne gidilir ise gidilsin dimi :)

Bir de şurada bir sorum var. Baba, oğul ve kutsal ruh birbirlerinden bağımsız şeyler değil ise nasıl kendi kendine tanıklık ediyor?

*:Doğru ile gerçek farklı şeyler ben gerçekler değil doğruların peşinden koşmayı terçih ederim.

Saygılarımla

Anonim
    Pasif

Sevgili Firestorm.

Kendin sorunu kendin cevaplamışsın :)
    Ama verdiği cevap yanlış. Verilen ayetlerde Muhammed’ten bahsetmiyor, sana şu ayeti göstereyim.
    “Kutsal Yasa ve peygamberlerin devri Yahya’nın zamanına dek sürdü.” (Luka 16:16)

İsa Mesih’in bahsettiği Ruhtur. Ayetleri iyice okuman gerekiyor dediğimi anlayabilmen için. “Dünya O’nu kabul edemez. Çünkü O’nu ne görür, ne de tanır. Siz O’nu tanıyorsunuz. Çünkü O aranızda yaşıyor ve içinizde olacaktır.” (Yuhanna 14:16,17)

Demek ki bir beden almayacak, çünkü O’nu kimse görmeyecek. İslam’ın peygamberi olan Muhammed’i bir çok kişi gördü. Muhammed öldü, mezarı Medine’de. Kutsal Ruh ise, ebediyen bizimledir (İsa Mesih’e iman edenlerle).

Kutsal Ruh’un gelişini İncil’in 5. bölümü olan Elçilerin İşleri bölümünde okuyabiliriz.
    “İmanlıların hepsi Kutsal Ruh’la doldular, Ruh’un onları konuşturduğu yabancı dillerde konuşmaya başladılar.” (Elçilerin İşleri 2:4)

Gelelim 2. soruna.

Baba Oğul ve Kutsal Ruh birdir. Yani şöyle bir örnek vereyim, Can, Beden ve Ruh.
    Ama sen tek bir insansın. Bedenim sıkılıyor diyemezsin, canım sıkılıyor dersin değil mi? Ya da Ruh’um daraldı. Bu üçlü birlikte böyledir. Tektir ancak kendi içinde 3 ayrı işlevi vardır. Baba kurtuluşu tasarlar, Oğul gerçekleştirir, Kutsal Ruh etkin kılar. Ama üçü birdir.

Rab Mesih İsa seni aydınlatsın! AMİN!

“Uyan, ey uyuyan! Ölümden diril! Mesih sana ışık saçacak.”
    (Efesliler 5:14)

Anonim
    Pasif

@Togrul 21907 wrote:

Sevgili Firestorm.

Kendin sorunu kendin cevaplamışsın :)
    Ama verdiği cevap yanlış. Verilen ayetlerde Muhammed’ten bahsetmiyor, sana şu ayeti göstereyim.
    “Kutsal Yasa ve peygamberlerin devri Yahya’nın zamanına dek sürdü.” (Luka 16:16)

İsa Mesih’in bahsettiği Ruhtur. Ayetleri iyice okuman gerekiyor dediğimi anlayabilmen için. “Dünya O’nu kabul edemez. Çünkü O’nu ne görür, ne de tanır. Siz O’nu tanıyorsunuz. Çünkü O aranızda yaşıyor ve içinizde olacaktır.” (Yuhanna 14:16,17)

Demek ki bir beden almayacak, çünkü O’nu kimse görmeyecek. İslam’ın peygamberi olan Muhammed’i bir çok kişi gördü. Muhammed öldü, mezarı Medine’de. Kutsal Ruh ise, ebediyen bizimledir (İsa Mesih’e iman edenlerle).

Kutsal Ruh’un gelişini İncil’in 5. bölümü olan Elçilerin İşleri bölümünde okuyabiliriz.
    “İmanlıların hepsi Kutsal Ruh’la doldular, Ruh’un onları konuşturduğu yabancı dillerde konuşmaya başladılar.” (Elçilerin İşleri 2:4)

Aslında onu cevap olarak söylememiştim sadece belli bir kişi üzerinden sorumu sormadığımı belirtmek istedim daha çok. Geri kalan kısmı için teşekkürler.

@Togrul 21907 wrote:

Gelelim 2. soruna.

Baba Oğul ve Kutsal Ruh birdir. Yani şöyle bir örnek vereyim, Can, Beden ve Ruh.
    Ama sen tek bir insansın. Bedenim sıkılıyor diyemezsin, canım sıkılıyor dersin değil mi? Ya da Ruh’um daraldı. Bu üçlü birlikte böyledir. Tektir ancak kendi içinde 3 ayrı işlevi vardır. Baba kurtuluşu tasarlar, Oğul gerçekleştirir, Kutsal Ruh etkin kılar. Ama üçü birdir.

Rab Mesih İsa seni aydınlatsın! AMİN!

“Uyan, ey uyuyan! Ölümden diril! Mesih sana ışık saçacak.”
    (Efesliler 5:14)

Can ve ruh arasındaki ayrımı anlıyamadım. Bu kısmı tam olarak açıklar mısınız? Sonuç olarak canım sıkıldı ve ruhum daraldı sözleri farklı şekillerde aynı şeyi temsil etmez mi? Eğer ki ruh ve can farklı şeyler ise ayrılık olur. Kısaca beden, ruh ve can diye söylersek üç farklı araçtan çok üç farklı varlıktan bahsetmiş oluruz. Bu da tekliği bozar gibime geliyor.

Özellikle bu kısımda bir birlikten söz etmek zor. Eğer birliktelikten hala söz eder isek mesela örnek ben kendimden bir şey istiyorum sonra yine ben kendimin geliçeğini ve kendi kendime tanıklık ediceğimi söylemiş olmaz mıyım? Burada kendimi koydum çünkü başka bir şekilde anlatmak biraz karışık olabilir.

Biraz sizi yoruyorum sorularımla kusuruma bakmayın ama…

Not: Bu soruları inançınızı sorgulamak amaçı ile sormuyorum. Bu yüzden bir ön yargı oluşmaz umarım ama yinede söylenenleri doğru bir şekilde anlamayı tercih ederim.

Anonim
    Pasif

Sayın Fırestorm.

Öncelikle Üçlü birlik nedir bunu açıklayayım.
    Öz varlığında bir olan ,birlik içinde hareket eden,üç ayrı kişisel benlikten oluşan bir bütün.

Toğrul kardeş şunu demek istiyor olabilir.
    Varlığımız dışardan bir bütün olarak görülür ruh,can ,beden… beden,can,ve ruh birbiriyle tam bir birliktelik içindedir.İnsan öldü diyelim, can ve Ruhu bedeninden ayrılıyorsa,yine iki veye üç bileşim değilde bedenimiz tek kişi sayılır.

Üçlü birlik Tanrı’nın yüce varlığının bir yansımasıdır.Kendi kendini ifade şekli ve açıklayış biçimidir.

Bende,size bunu şu örnekle açıklamaya çalışayım.
    Güneşi parıldısından (ışık) ve ısısından(Sıcaklık) tanıyoruz.Güneşi Baba olarak düşünün,Kutsal Ruh’uda güneşin ısısı gibi,
    Kutsal Ruh,Baba Tanrı’nın işleyişini yüreklerimizde gerçekleştirir.O’nun etkisini içimizde üzerimizde hissetmemiz gibi.
    Güneş’in küresi,ışığını,ısısı farklı olmasına karşın yine de üçü aynı güneşe ait farklı özelliklerdir.
    Benzetme olarak olarak yazarsam daha iyi anlarsınız.
    TANRI=Güneş
    Kutsal RUH=ısı
    İSA MESiH=ışık
    İnandığımız Tanrı’da tek bir Tanrı’dir.Fakat üç ayrı kişilik olarak var olup kendisini bize yansıtır.

Bunu biz Hrıstıyanlar şu sözlerle ifade ediyoruz.Üç kişisel benlikten oluşan TEK TANRI..

Yeşaya Bölümü 46:9 da Tanrı derki:
    “Sonu ta başlangıçtan Henüz olmamış olayları çok önceden bildiren,Tasarım gerçekleşecek,İstediğim her şeyi yapacağım diyen benim”.

Kutsal Ruh Kimdir:
    —TANRI’dır.
    Kutsal Ruh Tanrı’nın tüm evrende olan diri Ruhu’dur.
    Kutsal Ruh,Tanrı gibi, Mesih gibi, kendine özgü bir kişidir.

‘Yer boştu, yeryüzü şekilleri yoktu; engin karanlıklarla kaplıydı. Tanrı`nın Ruhu suların üzerinde dalgalanıyordu’ (Yaratılış 1:2).

—Kutsal Ruh aynı zamanda Yaratıcı’dır:
    ‘Tanrı’nın Ruh’u beni yarattı. Güçlü Olan’ın soluğu beni diriltti’
    Eyub 33:44

‘Yaşam sağlayan Ruh’tur. Vücut hiçbir şeye yaramaz’ (Yuhanna 6:63).

—“Kutsal Ruh tanrısal gerçeklerin öğreticisidir’
    (Nehemya 9:20; Yuhanna 14:26).

—Geleceğe peygamberlik edendir’ ( Vahiy 9:10).

—Dualarda yardımcıdır (Romalılara Mektup’ 8:26).

—İnanlıya Tanrı yasalarında yaşamayı öğretendir’ (Hezekiel 36:27).

—İnanlının varlığında oturandır'(Yuhanna 14:17; 1.Korintliler 3:16).

—Mesih’in yeryüzüne gelişini hazırlayandır’ (Esinleme 22:17)

—Kutsal Kitap’ı Tanrı esini niteliğinde uygulayan Kutsal Ruh’tur.

Çünkü hiçbir peygamberlik sözü insan isteğinden kaynaklanmadı. Kutsal Ruh tarafından yöneltilen insanlar Tanrı`nın sözlerini ilettiler’ (2.Petrus 1:20-21).

‘O’nun başka adları şunlardır: Rabbin Ruh’u, hikmet ve anlayış Ruh’u, kuvvet Ruhu, bilgi ve Rab korkusu Ruh’u’ (Yeşeya 11:2).
    ‘Kutsallık Ruh’u’ (Romalılara Mekt. 1:4).
    ‘Adalet Ruh’u’ (Yeşeya 4:4).
    ‘Yaşam Ruh’u’ (Romalılar mekt. 8 :2).

Bu üstün özellikleri kişiliğinde toplayan Kutsal Ruh, Tanrı Ruhu’dur.

İSA MESiH Kimdir:?
    Tanrı’nın ,insan bedenine girmiş SÖZ’üdür.

Sevgili Firestorm.
    Karıncaları incelediniz mi,TANRI,O Küçüçük bedenlere nasıl bir sistem uygulamış,hiç düşündünüzmü.
    Yada insan vucudunu ve .işleyişini bir düşünün.
    Bu denli olağan üstü bir Tanrı,SÖZ’üne beden giydiremez mi.?
    Bu Tanrı için çok mu zor.?

Tanrı zaman ve tarih içinde İSA Mesih ‘in kişiliğinde görülmüştür.İsa Mesih ,kendisini görmenin Tanrı’yı görmek olduğunu söylemiştir.Yuhanna 12:45 -14:5.9)

Koleseliler 1 Bölüm 15’ci Ayet’te Mesih’in “Görülmez Tanrı’nın görüntüsü” olduğu yazılıdır.
    İbraniler Bölümünde”Oğul ,Tanrı’nın yüceliğinin parıltısı ve O’nun varlığının öz görünümüdür “diye yazar

İSA Mesih’in Tanrı ile paylaştığı nitelik ise önceden var olmasıdır.

“Ben Baba dan çıkıp dünya’ya geldim,Şimdi dünyayı bırakıp Baba’ya dönüyorum.”(Yuhanna 16:28

Bana soruyorsun.
    Sevgili Firestorm.

“Bir de şurada bir sorum var. Baba, oğul ve kutsal ruh birbirlerinden bağımsız şeyler değil ise nasıl kendi kendine tanıklık ediyor?”

Size sadece bir tek ayet yazıyorum,sanıyorum bu ayet sorduğunuz soruya cevap verir.
    1 Yuhanna 1:1
    “Yaşam SÖZ’üyle ilğili olarak başlangıçtan beri var olanı,işitiğimizi,gözlerimizle gördüğümüzü,seyredip ellerimizle dokunduğumuzu duyuruyoruz..Yaşam acıkca görüldü,O’na gördük ve O’na tanıklık ediyoruz.”

Havarıler ve öğrenciler zaten RAB’le beraberlerdi.İSA Mesih’i görüp,dokunanların tanıklıklarından bahsediyor.
    Bizler bu gün İSA Mesihi Rab ve Kurtarıcı kabul etmiş olan İnanlılara Tanıklık eden ve Tanıklık için bizlere bu güçü veren Kutsal Ruh’tur.

“Babadan Çıkan gerçeğin Ruh’u ,Bana Tanıklık edecek”
    İSA MESİH TANRI’dan çıkıp geldi.Kutsal RUH;TANRI olduğuna göre RUH Mesih’le ilğili olarak tanıklık edecektır.TANRI Olan’ı ancak Tanrı
    gönderebilir.Kutsal RUH’un işleyişi ve en büyük görevi,İSA Mesih’e tanıklıktır.Bu gün her inanlının Kutsal RUH yardımıyla yaptığı tanıklık gibi.O’da yani Gerçeğin Ruhu’da (Tanrı) Mesih’e tanıklık etmiştir.

Esenlikle.

6 yazı görüntüleniyor - 1 ile 6 arası (toplam 6)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.