ANASAYFA Forum İNCİL’den Bugünkü İnciler… (Devotionals) Allah’ın iyiliği bizi tövbeye götürür!

 • Bu konu 1 izleyen ve 0 yanıt içeriyor.
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #26494
  Anonim
  Pasif

  Allah’ın iyiliği, Allah’ın doğruluğu bizde görünüyorsa, yaptığımız iyi işlerden dolayı değil; Allah’ın lütfu olduğu içindir. Kurtarıcımız Rab İsa Mesih, bunun için bize gelmiştir! İnsanlardan aldığımız farklı öğretiler ve farklı bilgiler, bizi Allah’tan uzaklaştırdığı halde, İsa Mesih bize gelmiş ve bizi kucaklamış! İsa Mesih’in alçak gönüllülüğünü tam bu noktada düşünürken, bilgisinin de, kendisi gibi alçakgönüllü olduğunu farkettim! Bizi seven ve asla incitmeyen; fakat kucaklayan bilgi! İsa Mesih’in bizi kucaklayan ve bize güven veren varlığını düşünürken, İNCİL’de yazılı şu çağrısı hatırıma geldi: ” Ey bütün yorgunlar ve yükleri ağır olanlar, bana gelin, ve size ben rahat veririm. Boyunduruğumu takının, ve benden öğrenin; zira ben halim ve alçak gönüllüyüm; ve canlarınıza rahat bulursunuz. Çünkü boyunduruğum kolay ve yüküm hafiftir.” (Matta 11:28-30). Pavlus, Mesih bilgisinin üstünlüğünü bir hizmetçisi ve tanığı olarak tüm dünyaya ilân etmiş, başka kaynaklardan gelen bilgilerin insanlara ve doğaya zarar verici olduklarına dikkatimizi çekmek istemiş! Bizi ele geçirmiş bilgiler, birbirimizi kucaklatmıyorsa, kimlerden aldığımız elbette sorgulanmalıdır! Hal-i hazırda sahip olduğum bilgi, alçak gönüllülükten yoksun ise, bu bilgi sorgulanmalıdır! Maalesef, izlediğim görünüm şu ki,
  insan bilgileri, “üstünlük kompleksi” ile ele geçirdiği insanları ne hallere çeviriyor! Zaten insan benliğimiz de, bu kompleksle uyuşmuyor mu? İsa Mesih’in resulü ve hizmetçisi olan Pavlus, “Mesih İsa’da olan düşünce sizde de olsun” demiş!(Filipi 2:5). Mesih Ruhu esinleriyle düşündüğümüz zaman, alçak gönüllü bilginin kucağında istirahat ediyor ve ayıkıyoruz! İşte tam bu noktada, bizi ele geçirmiş bilgilerle kardeşlerimize verdiğimiz tahribatın farkına varıyoruz ve onları kucaklamağa, onlardan af dilemeğe dönüyoruz. Bu işi yapan sevgi ve alçak gönüllü bilgidir! Kurtarıcımız Rab İsa Mesih, başka kaynaklardan aldıkları bilgilerle kardeşlerini tahrip eden insanların yorgun ve bitkin olduklarını iyi bilendir! Sahip olduğum bilgi ile gururlanarak, kardeşlerimi kucaklayamıyorsam, bu bilgi alçak gönüllü tabiattan gelmiyor demektir! Mesih İsa’dan gelen bilgi bize hayat verirken, kötünün öğüdü olan bilgi, bize ölüm getirir. Zihnimize Mesih Ruhu karşıtından gelen her fikir, onunla düşünürken, kötünün bize öğüdüdür! Tecrübeli bir kral ve yönetici olan Davud, Rab Mesih’ten aldığı fikirlerle düşünürken istirahat ettiğini farkederek, fikir yorgunluğuna düşmüş insanlar için şu sözü söylemiş: “Ne mutludur o adam ki, kötülerin öğüdü ile yürümez” (Mezmur 1:1). Aklımıza estiği gibi düşünerek konuştuğumuz ve öyle hareket ettiğimiz zaman, içimizde ya rahatsızlık veya rahatlık duyarız. Karanlık kaynaklardan gelen düşünceler, onlarla düşündükçe hem bizi rahatsız eder, hem de başkalarını. İşte bu tür düşünceler, kötünün öğüdüdürler! Kurtarıcımız Rab İsa Mesih’e hamtlar olsun ki, esinleriyle düşünerek kötünün öğütlerinden korunuyoruz. Kötünün öğüdü bazan o kadar güçle ve inandırıcılıkla gelir ki, sanrıya kapılırız! Ve öyle olduğumuzu zannederiz! Ama hayır! Hakikat içimizde! Hakikatın bulunduğu yerde yalan barınamaz! Kurtarıcımız Rab İsa Mesih’e hamdolsun ki, başka kaynaklardan gelen bilgilerle ayartılmış olan bizleri, kendi esinleriyle besleyerek Baba’ya döndürüyor! “İyiliği ve kötülüğü bilme ağacı” ndan gelen bilgiler insanları Rab’den ve bilgisinden binlerce yıl uzak tutmasından dolayı Kurtarıcı Rab İsa Mesih geldi! Ve “siz hakikati bileceksiniz; ve hakikat sizi azat edecektir” diyerek, bizi Allah’tan uzak tutan bilgilere karşılık bizim hakiki bilgimiz olsun diye dünyamıza girmiş!
  İnsanların hakikati öğrenmek için birbirlerine soru sormaları devri bitmiş olmalı! Mesih Ruhu esinleri, en güvenilir bilgilerdir. Kitabı Mukaddes’den ve özellikle İNCİL’den okuduklarımıza, Kutsal Ruh esinleriyle inanıyoruz! “Çünkü Allah’ın esinlerile emin olundular”(Rom.3:2). Kutsal Ruh esinleri, Mesih İsa’nın alçak gönüllü tabiatından içimize doğan ve bizi kucaklayan alçak gönüllü bilgilerdir! Bizi önünde diz çöktüren kucaklayıcı bilgidir, Mesih Ruhu esini! O halde, başkalarının söylevlerinin tesiri altından çıkmak için Kutsal Ruh esinlerine yüreklerimizi açalım ve Mesih bilgisi ile dolalım. Doğru bilgi, Mesih bilgisidir! Bizi Baba’ya götüren bilgi! Çünkü başka bilgilerin tesiri altında kalanlar, İsa Mesih vasıta olmadıkça, Allah’a asla yaklaşmazlar! O ağaçtan gelen itici bilgi, bütün insanları Allah’tan uzak tutmuş, İsa, bizi döndürmeğe gelmiş! Bu müjdeyi düşünürken umutla doluyorum ve İsa Mesih’ime bakıyorum!
  Birbirlerini kendi bilgileriyle yaralamaktan rahatsızlık duyarak yorgun düşmüş kardeşlerime ve kızkardeşlerime teşvikim şudur: Sizi kucaklayan Mesih İsa’ya dönün ve O’nun kucağında dinlenin ve O’ndan alacağınız alçak gönüllü bilgi ile birbirinizi kucaklayarak istirahat edin! Kurtarıcımız Rab İsa Mesih, sevgisiyle ve bilgisiyle bizi daima kucaklar. Gururlu bilgi, alçak gönüllü bilgi önünde daima dize gelecek ve suçunu Allah’a ikrar edecektir. Amin.
  Rab, sizi bereketlesin.

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.