Alfa ve Omega

• Bu konu 1 izleyen ve 0 yanıt içeriyor.
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
  • Yazar
    Yazılar
    Evangelist
    Anahtar yönetici

Alfa ve Omega terimleri, Tanrı'yı muhteşem bir şekilde tanımlamaktadır. Gökler yıldızlarla dolmadan ve evren varolmadan önce, Tanrı vardı. Tanrı, sonsuzluktan sonsuzluğa uzanır. Tekvin 1:1'de şöyle yazılmıştır: “Başlangıçta Tanrı…”… Alfa (İlk) ve Omega (Son) ünvanları sadece Tanrı'ya yaraşır.

Bu suretle, bu adlar Tanrı'nın sonsuzluk doğasını ifade etmek için kullanılır. O, tüm yaradılışın kaynağı ve amacıdır. Yaratılmış olan hiçbir yaratık, ilk ve son olduğu iddiasında bulunamaz.

Kutsal Yazılar'da İsa ve Tanrı, Alfa ve Omega, İlk ve Son olarak adlandırılır.

Tanrı
    İsa

İşaya 41:4– “Ben Rab, birinci ve sonuncularla beraber, ben O'yum.”
    Esinleme 1:17, 18– “İlk (protos) ve son (eskatos) Ben'im. Diri olan Ben'im. Ölmüştüm, ama işte sonsuzluklar boyunca diri kalacağım.”

İşaya 48:12– “Ben O'yum; ilk Ben'im, son da Ben'im.”
    Esinleme 2:8– “Ölmüş ve yaşama dönmüş, ilk ve son olan şöyle diyor….”

Esinleme 1:8– “Var olan, var olmuş ve var olacak olan, gücü her şeye yeten Rab diyor ki, 'Alfa ve Omega Ben'im'.”
    Esinleme 22:12-16– “İşte tez geliyorum…. Alfa ve Omega, birinci ve sonuncu, başlangıç ve son Ben'im… Ben İsa, … bu tanıklığı size iletsin diye meleğimi gönderdim….”

Esinleme 21:6,7– “Alfa ve Omega, başlangıç ve son Ben'im.. Susamış olana, yaşam suyunun pınarından karşılıksız olarak vereceğim. Galip gelen bunları miras alacak. Ben ona Tanrı olacağım, o da bana oğul olacak.”

Yukarıda, Esinleme kitabından aktarılan ayetlerin önemi görmemezlikten gelinemez. Bu ayetler, Mesih'in tanrısallığını açıklayan en güçlü ve en açık örneklerdendir. İki ilk ve iki son, iki Alfa ve iki Omega olamaz.

Rab İsa, sana iman ediyorum. Beni korkutan herhangi bir şeyin beni ezmeyip,
    sana itaat etmeme engel olmaması için, imanımda beni destekle! Kilisene eşlik et,
    kilisenle beraber kal, çobanların ve müminlerin imanını güçlendir.
    Senin yardımınla kutsal Adını, duymak istemeyenlere bile duyuracağız!

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.