Alevilik ile Hristiyanlık Arasındaki Benzerlikler..

• Bu konu 9 izleyen ve 9 yanıt içeriyor.
10 yazı görüntüleniyor - 1 ile 10 arası (toplam 10)
  • Yazar
    Yazılar
    Armagan
    Anahtar yönetici

Atatürkün Danismanlarindan Hasan Resit Tankut 1938 yilinda hazirladigi ve yönetime verdigi gizli bir etno politik raporunda Anadoludaki Gizli dinler arabasligi altinda verdigi dinler suanlardir:

Yazinin buradan gerisini en az 1 mesaj yazmis üyelerimiz görebilecektir

Alevilik, Bektasilik, Kizilbaslik,Ismaililik, Dürzilik, Nursayrilik, Yezidilik, Masonluk,Yahudi dönmeligi, Babiler.

Aleviligi giz bir din olarak görülmesine ragmen (gizli raporlarda) günümüze kadar uzanan resmi ideolojide aleviligin islamin bir mezhebi olarak gösterilmesi de ilginctir.

Tankutun bazi notlari cok ilginctir:

Alevileri bektasilere benzetmek cok büyük bir hatadir. Bektasilik ve melamilik bir mezhep oldugu halde Ali ilahilik bir dindir. Öyle bir dindir ki aralarinda ask ve muhabbeti hariciler icin kin ve nefret telkin eder. Ve ali ilahiligin bildigi tek haracci vardir dün osmanli bugün türktür.

Söz konusu raporda Alevilik her yerde hiristiyan diyen Tankut sözlerini söyle sürdürüyor:

Ocak baslarinda muhabbet eden insanlarin arasindaki hiristiyanlar hicde yabanci sayilmaz. Belki bir cesit itizal yolu (akilci yol) olan Gregoryanlik baska hiristiyan mezheplerine göre aleviligi daha bir oksayabildigi icin üstün tutulmaktdir. Surasi bir gercekki Ermeni Alevinin en yakin dostudur

Prof. Tankut 1960 ihtilalinden sonra yönetime verdigi “dogu ve güneydogu bölgesi üzerine etnik politik inceleme” raporunda da Cumhuriyetin baslangic yillarinda tanik oldugu bir belirlemeyi sivasin hafik ilcesinin bir alevi köylüsünün dogrudan anlatimi ile veriyor. Tankut´un geceledigi alevi köyündeki ev sahibi iki komsu unsur olan aleviler ve ermenileri arasindaki benzerlikleri söyle siraliyor:

“Aleviler le Ermeniler arasindaki fark sogan zari kadardir. Ermeniler Tanriyi Baba ogul kutsal ruh olarak anar , biz bu üclemeyi allah muhammed ali biciminde söyleriz.(yezidiliktede Allah-melek-i Tavus- Seyh adi üclemesidir.

onlarin 12 havarileri vardir bizim 12 imamlarimiz

ibadet ve oruclarin vakti ve sekliyle bayramlar her iki millete de asagi yukari aynidir

Onlar tek kadinla evlenir ve kadin bosamazlar bizde de öyle.

onlar sakal biyik kestirmez biz de.

onlar gusul etmezler biz de.

onlar gögüslerinden hac cikarmak yoluyla sahadet ederler biz acik avcumuzu bagrimiza basarak.

Özellikle Ermeniler arasinda örgütlü Pauluscu (tondrakit) ögretinin gelenek ve görenekleriyle alevilerin gelenekleri arasinda carpici benzerlikler vardir. Herseyden önce her iki ögretide cami ve kilise gibi sematik kuruluslar yoktur ve insani esas alirlar. Pavlikanlar kiliseye Aleviler camiye karsiydilar.Pavlikanlar ibadetlerini gösteristen uzak olarak evlerinde bodrum katlarinda hatta ahirlarda yapiyorlardi. Alevilerde uygun bulduklari ev ortaminda.Her iki ögretiyede kilise veya cami yapilmis bir binadan cok inancli kisinin gönlünde olan görünmez yapi idi.Kizilbaslarin cemlerde yürüttükleri lokma töreni. Hiristiyanlarin da kutsal yemek ayini vardi.Hiristiyanlara özgü bu kutsal yemekte isanin kanini ve etini temsil eden sarap icilip ekmek ve et yenmektedir. Alevilikte bu tören lokma töreni ve kimi yerlerde dem olarak sarap iciliyordu.

Aleviweb’den alinti

http://www.aleviweb.com/forum/archive/index.php/t-571.html

Anonim
    Pasif

Çok güzel bir açıklama… Kendim de Alevi bir aileden geldiğim için yazılanlara aynen katılıyorum.

En son kiliseye pazar günü gittiğimde bu ilk gidişimidi ve ben kendimi hiç yabancı hissetmedim, dua şekillerinde, ilahi söylenimlerinde… Alevilikteki tek fark, çağırdıkları isim farklılığı.

Benim Alevi kardeşlerime söyliyecegim şey şu: Gelin erenler, hak yolu İsa’nın yoludur…

Saygılar, sevgiler…

Armagan
    Anahtar yönetici

Benzerlikler….

1.) kerbala vakasıyla İsanın çarmaha gerilmesindeki arasındaki metaforik benzelik

2.) Hz Hasan ile onun takipçileri (12 imam) ve Hz isa ile takipçileri (12 havariler) arasında kalıpsal benzerlik..

3.) Hıristiyanlığın ikona sanatı ile aleviliğin kutsal resmediliş sanatınının bundan etkilenmiş olması(kutsallığın resmedilişi islamiyette yokktur)

4.) semböler düzeyde gerçeklik kazanan benzerlikler(haç ile zülfikar işlevsel benzerlikler arz etmektedir)

5.) üçlemedeki benzerlik hıristiyanlıkta baba, oğul ve kutsal ruh şekillenişi üzerinde anlam kazanırken alevilikte bu Allah Muhammet ve Ali üzerinden anlam bulur,,

ALEVİLİK İLE MUSEVİLİK ARASINDAKİ BENZERLİKLER

1.) Musevilik kansal mirasla yayılır ve bir kavime özgü dindir, aleviliktede bu yakınen böyledir (alevi olamazzsın alevi olman için aynı inanca sahip alevi ana ve babadan doğmalısın)

2.) musevilikte beklenen ve israillileri toplayıp huzur ortamı yaratacak kurtarıcı figürü alevilikkte mehdi ile sembolleşir

3.) Kökleri itibariyle kendilerini Hz İbrahime ve Yahudaya dayandıran kendilerinin burdan geldiğine inan mitsel inanış söz konusudur İsraillerde. Alevilikte bütün aleviler köklerini Hz Muhammede ve Hz Aliye dayandırmaktadır..

4. ) Israilliler kendilerini 12 büyük boya ayrır. Bazı alevi yörelerin 12 büyük aşiret örgütlenişi vardır..

5.) Tevrat ta bu boylardan birinin (Levililer) kutsal insanlar çıkardığı söylenir. İsraillilerin ruhani liderleri bu boydan çıkar ve antlaşma sandığını korurlar. Hz harun soyundan gelen bu boy kutsallıkların savucusudurlar..alevilikte de bazı yörelerde bir aşiret diğer aşiretlerden kutsaldır dede rayber vb ruhani önderler bu aşiretten çıkar ve bütün sırlar onlarda saklıdır ve kendilerini kureyşe dayandırırlar..

6.) Müzikli ibadet kökleri museviliğe dayanır. Tevratta lir çalarak israillerin dans ettikleri ve yehovaya adadıkları bilinir aleviliktede temasal benzelikler söz konusudur..

Anonim
    Pasif

Bu yazıları yazar kardeşlerimin ellerine yüreklerine sağlık. ben bir başka yazıda da anadolunun zorla müslümanlaştırılan Türk Ortodoksları Aleviler diye bir yazı nette okumuştum. O kadar inançlar ve gelenekler arasında bağ var ki hatayda ki arap alevileri azizlerimize büyük saygı gösterirler, kabirlerini ziyaret ederler. eskiden bazı kiliselerinde Hz.Hüseyin in katliam gününde yas tuttuklarıda bilinir. Bozatlı Hızır deyimi, Grekçeyede geçmiş Hıdır adını almıştır. Ayrıca alevilerde kendi ulularına Aziz derler.

Paylaşım için teşekkürler.

Anonim
    Pasif

Bence bu benzerlik borkluce mustafanın karaburundaki isyanıyla ortaya çıkan 3 dini birleştirme ve sosyalizme dayalı bir sistem olusturmaya çalışmasıyla olmus olabilir. Cunku bu isyanlardan sonra birçok alevinin daglara sıgındıgını duydum bi alevi dostumdan.daha sonrada tahtacılar, kızılbaş meseleleri gibi.hz Ali niin HzMuhammed(s.a.v)in damadı oldugunuda biliyorsunuzdur sanırım, tabiki kerbela olayını da. Ben pek bag kuramadım bu ilk siyasi hareketlilkle musevilik ve hristiyanlığı benzetmede. Cunku dini bir mezhep olarak ortaya cıkmadı alevilik. Olan biten muaviye, hz ali ve hariciler arasındaki taht kavgasından ibaretti. Yani efsanelerle veya bazı benzetmelerle kesin yargıya varmayalım. Bunu alevilikle diger hak dinleri benzetmek bana biraz cureatkarlık olarak geliyor. Bu fikirlerinizi ayıplayan bircok alevi kardesimin olduguna inanıyorum…

Saygılarımla

Anonim
    Pasif

Alevilik, Türkiye’de birçok kesim tarafından önyargıyla bakılan bir kavramdır.. Fakat müslümanların en aydın kesimi de alevilerdir.. Alevilikte bulunan hümanizm, sevgi, barış ve kardeşlik anlayışı müslümanlığın koyu kesimi olan sünni tarafında yoktur.. Hristiyanlıktan birçok şey, aleviliğe empoze edilmiştir.. Bununla alakalı, Erdoğan Çınar’ın ”Aleviliğin kökeni” adlı kitabını okumanızı tavsiye ederim.

Rab’de sevgiyle kalın..

Anonim
    Pasif

@Evangelist 12413 wrote:

ALEVİLİK İLE MUSEVİLİK ARASINDAKİ BENZERLİKLER

1 musevilik kansal mirasla yayılır ve bir kavime özgü dindir, aleviliktede bu yakınen böyledir (alevi olamazzsın alevi olman için aynı inanca sahip alevi ana ve babadan doğmalısın)

Doğrudur ,aile alevi olması lazım. Ama kişi benimsiyorsa “bektaşi” olabilir, Aynı Cem ibadetinin paylaşırlar. Bektaşilikle Alevilik iç ice geçmiş,bütünlük kazanmış. Hatta ;

Bize Ali gülü derler ,Hü ya dostlar,
    Bektaşiyiz Şan bizimdir Hü ya dostlar , Gibi bir beyit de hatırlıyorum şuan.

@Evangelist 12413 wrote:

2 musevilikte beklenen ve israillileri toplayıp huzur ortamı yaratacak kurtarıcı figürü alevilikkte mehdi ile sembolleşir

Bu İsa olabilir :)

@Evangelist 12413 wrote:

3 kökleri itibariyle kendilerini Hz İbrahime ve Yahudaya dayandıran kendilerinin burdan geldiğine inan mitsel inanış söz konusudur İsraillerde. Alevilikte bütün aleviler köklerini Hz Muhammede ve Hz Aliye dayandırmaktadır..

Aslında tam öyle değil. Alevilerin hepsi , köken olarak Ali’ye dayandıklarını idda etmezler.”Dede ” denilen Pir’ler Cem ibadetlerini organize eden,yöneten , topluluklaının önderi kimselerdir. Sadece bu kişiler (Dedeler) Ali’ye dayandıklarını söylerler. Ki öyle. Yoksa Dede değildir. Kureşan ,Baba Mansur, Seyi Savunuz gibi oluumlardan gelmek zorundadırlar.Bunu belirtmek istedim.

@Evangelist 12413 wrote:

5 Tevrat ta bu boylardan birinin (Levililer) kutsal insanlar çıkardığı söylenir. İsraillilerin ruhani liderleri bu boydan çıkar ve antlaşma sandığını korurlar. Hz harun soyundan gelen bu boy kutsallıkların savucusudurlar..alevilikte de bazı yörelerde bir aşiret diğer aşiretlerden kutsaldır dede rayber vb ruhani önderler bu aşiretten çıkar ve bütün sırlar onlarda saklıdır ve kendilerini kureyşe dayandırırlar..

kesinlikle katılıyorum ,ancak sadece Kureşanlılar değil, Baba mansur da çok önemli bir soydur.Pir-i Ocağan ve Seyit Cemal soyu da “evlad-ı resul” olarak adlanırılıyor.

İzniniz olursa syn, Evangelist ,Bir kaç tane de ben ekleyeyim.

İlya peygamberin ,gök yüzüne çıktığı /yada sır olduğu söylenir.
    Bu alevilikte “Hızır” olarak bahsedilen kişidir. Hızır her an insanlara ulaşabilir ,insanlar arasında kaybolduğundan yine insanlarla brlikte olduğuna inanılır alevilerde.

Hrıstıyanlıkla ilgii bir benzerlik ;

Azizler ve Pir’ler

Azizlerin mucizeler gerçekleştirdikleri söylenir, Aynı mucize kavramı Alevilikte “keramet” olarak bilinir. Bazı Pir’ler mucizeler göstermiştir. Mesela Pir’e Hanukan ,Munzur Baba,Düzgün Baba gibi.

Mum yakma geleneği

Özellikle katolik ve Ortodoks Kiliselerde Mum yakılır. Aleviler de Cuma günleri Mum yakmadırlar.

İlahiler Saz-Söz

Kiliselerde nasıl İlahiler gitar ve benzeri aletler kullanılıp ilahilere motifler kazandırılıyorsa Cem evlerinde de Saz lı sözlü çalgılarla Cem gerçekleştirilir.

Sevgi temelli olması

Hrıstıyan inancı SEVGİye dayanır. Bizzat Tanrı sevgidir. En büyük ikinci emir yine komşunu kendin gibi seveceksin buyruğudur.
    Alevilikte de dini itikatlar yerine sevgi ve İNSANİ DEĞERLER ön plana çıkmaktadır. Hatta belirli kalıplaşmış islami ibadet şekileri ve esasları yerine “eline ,beline,diline sahip çık” denerek öz anlatılmaya çalışılmıştır.

12 hizmetçi

Hrıstıyanlıkta 12 havari /yardımcı vardır. Alevilikte cem ibaetlerinde de 12 hizmetçi Cem’i idare eder.Yönetilmesine yardımcı olur.

Alevilere ve Hrıstıyanlara karşı tutum

Hrıstıyanlık ilk yayılmaya başladığında müthiş bir baskı ve katliam yaşandı. İnançları yüzünden pek çok hrıstıyan (kutsallar) kanı akıtıldı. İbadetlerine izin verilmedi, korkunç zulümler.

Aleviler de tarihsel düzlemde pek çok katliama maruz kalmışlar ,yok edilmeye çalışılmış. Mesela Yavuz Sultan Selimin özellikle bir NEFRETİ vardır alevilere. kıyımların, katliamların, sürgünlerin de doruk notaya çıktığı bir dönemdir.

“(Sultan 1. Selim 1512–1520) tahta geçişinin ilk gününden başlayarak ülkede koyu bir Sünnilik uyguladı. Aynı yıl Anadolu’da 40.000 Aleviyi öldürdü. Yavuz’un tahta Anadolu’daki Aleviliği bitirmek hırsıyla çıkmıştır. Tahta çıkar çıkmaz Aleviler hakkında verdiği imha kararı dönemin ünlü ulemasından Müftü Hamza fetvasında “ bilcümle bu taife hem kafirler ve mülhüddürler ve hem de ehl-i fesaddur, iki cihetten katl’leri vaciptir” – Cenap Sahabettin

Syn, Evangelist,

Yaptığınız bu çalışma çin teşekkür ederim . Ben de eklemek istedim .

saygılarımla

Anonim
    Pasif

Ben de hepimizin bildiği,basit bir ekleme daha yapmak istiyorum. Hrıstiyanlar da bazen kimliklerini ve ibadetlerini gizlemek zorunda kalıyorlar, aleviler de. Bir alevi kasabasında büyümüş biri olarak, onların müslüman camiada horlanmalarına, bazen 2. sınıf vatandaş olarak görülmelerine gönlüm razı olmadı hiç bir zaman .En yakın arkadaşım,orucunu bile gizli gizli tutuyor iş arkadaşları farketmesin diye.

Bu mu şimdi insanlık, hoşgörü ve sevgi diyorsunuz. Bireysel isyan ediyorsunuz sadece….

Anonim
    Pasif

Bence hrıstıyanlıkla alevlık arasında dağlar kadar fark var arkadaslar lutfen rab ısa mesıhle karsılastırmayalım kımseyı.. Hrıstıyanlıgı hıc bır dınle benzetmeyelım.

Esen kalın, Rab Isa Mesıh ayartılmamıza ızın vermesın ve tum kotuluklerden korusun amin. halleluya

Anonim
    Pasif

xxkpover kardesim, elbette Mesih Isa bir tane ve yalnizca bir yerde, bir tek yolu var. Hicbir kardes onu baska yerlerde aramiyor. Baska yerleri ona esitlemiyor. Alevilik kalipsal olarak, müslüman kimligini kullansa da, özsel , Hristiyanliga olan akrabaligi ortada. Islami iyi bilen her kimse de aleviligin kurana,muhammede degil, Incil e Isa ya yakinligini kabul edecektir. Bu bilindigi icindir ki yobazlar tarafindan nefret edilirler. Bunu alevilerin geneli bilmez ama.

10 yazı görüntüleniyor - 1 ile 10 arası (toplam 10)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.