Alçakgönüllülük ile böbürlenmek

• Bu konu 4 izleyen ve 6 yanıt içeriyor.
7 yazı görüntüleniyor - 1 ile 7 arası (toplam 7)
  • Yazar
    Yazılar
    Anonim
    Pasif

KİBİR Mİ? ALÇAKGÖNÜLLÜK MÜ?

Aşağıdaki yazılar, İlhan Arsel’in yazılarından alıntıdır:
    Muhamed’in kişisel tutum ve davranışlarından doğma çelişkiler: (Bir yandan “alçak gönüllü” imiş gibi görünürken, diğer yandan aşırı şekilde övünmesi nedenlerine dayali çelişmeler)

Kur’ân’daki çelişmelerin bir çoğu Muhammed’in kişisel tutum ve davranişlarinin ürünü olarak ortaya çıkmıştır, ki bunun ilginç örneklerinden biri, bazan alçak gönüllü imiş gibi görünmek isterken, bazan da aşırı şekilde övünmekten kendisini alamamasıdır. Şu bakimdan ki, bir yandan “övülmenin” Tanri’ya âit olup Tanri kul’larının alçak gönüllü olmalari gerektigini, Tanri’nin alçak gönüllülükten hoşlandığını, “tevazu” gösterenleri yücelttigini, yedi kat göklere kadar yükselttigini, söylerken, diger yandan bu söyledikleriyle çelismeye düsercesine kendi kendisine övgüler yağdırmıştır. O kadar ki kendisini, gelmiş ve gelecek bütün insanlarin en şereflisi, en yücesi şeklinde göstermiş, ve hattâ Tanri’nin kendisine salavat getirdiğini söyliyecek kadar ileri gitmiştir.

Gerçekten de Muhammed, alçak gönülülügün en büyük bir “fazilet” sayildiğını, övülme’nin Tanri’ya özgü oldugunu, ve Tanri’nin alçak gönüllülükten hoşlandığını ve örnegin:“… yeryüzünde böbürlenerek yürüme, Allah kendisini beğenip övünen hiç kimseyi… sevmez” (K. Lokman sûresi, âyet 18) şeklinde âyet’ler indirdiğini, ve ayrica “mü’minlere karsi alçak gönüllü bir toplum getirecegini” (K. Mâide, 54) haber verdiğini söylemiş, ve: “Ben asla Böbürlenmem” diyerek alçak gönüllü olarak görünmeyi yeğlemiştir. Bu maksatla ayrica “…Tevazu insana ancak yücelik verir. Tevazu ediniz ki Allah da size Rahmet etsin” 1, demiş ya da bu doğrultuda olmak üzere: “…Allah tevâzu göstereni de yüceltir” 2, ya da: “… Kul tevâzu edince Allah… onu yedi kat göklere kadar yükseltir” 3, ya da “Tevâzu insana ancak yücelik getirir. Tevâzu ediniz ki Allah… da size rahmet etsin” 4 , Sunu biliniz ki ben Allah’in kuluyum. O halde bana -‘Allah’in kulu ve Resûlü deyin’…” diye konuşmuş, ya da: “Şu dünyada ben, bir ağacin altinda bir süre gölgelenip sonra orayi terkeden bir yolcudan başkası değilim” 5 diyerek alçak gönüllülük timsali imiş gibi görünmüştür.

Ancak ne var ki, hem doğuştan gelme bir itişle, ve hem de kendisini Arap insanı’na “peygamber” olarak kabul ettirebilmek için övünme’nin vazgeçilmez bir şey olduğunu düşünmüş olmali ki, bu yukarda söylediklerinin tam tersini yapmıştır; hem de “Ben böbürlenmem” derken böbürlenerek! Örneğin kendisini bütün insanlarin en şereflisi, en yücesi olarak göstermek üzere:”Gözünüzü açın, ben Allah’in sevgilisiyim, bununla böbürlenmem… Allah nezdinde, gelmiş ve gelecek bütün insanlarin en şereflisi, en yücesi benim. Ben bununla da böbürlenmem” 6 derdi. Öte yandan Kur’ân’a koydugu pek çok âyet’lerle Tanri’nin kendisini her bakimdan yücelttiğini, şereflendirdiğini bildirmiştir. Bu âyet’ler arasinda, kendisinin gelmiş ve geçmiş bütün “peygamber’ler” arasinda en yüce ve en şerefli yeri işgal ettiğine ve geleceğinin bütün “peygamberler” tarafindan müjdelendiğine, baska “peygamberlere” taninmayan niteliklerin kendisine tanindiğina (örnegin bkz. Tevbe 128) ve kendisinin Tanri sayesinde “mecnun” olmaktan uzak kilindiğina, kendisi için bitip tükenmeyen “mükâfat”lar olduğuna dair (örnegin bkz. K. el-Kalem 1-6; Furkan 4-8, 10) âyet’ler yaninda, Tanri’nin kendisini hoşlandırmak üzere iş gördüğüne ve örneğin Kible yönünü Kâ’be’ye çevirdiğine dâir: “…Ey Muhammed… şimdi seni memnun olacağin bir kibleye döndürüyoruz…” (K. Bakara 144) şeklinde, ya da, yüce bir ahlaka sahip olduğunun Tanri tarafindan açiklandiğina dâir: “… Ve sen (Ey Muhammed!) elbette yüce bir ahlak üzeresin…” (K. 68, el-Kalem, 4), şeklinde olanlar vardir. Bütün bunlar yetmiyormuş gibi bir de insanlığın (ve tüm insanlarin) var edilmesine kendisinin vesile olduğunu anlatmak üzere Tanri’nin: “Eğer sen olmasaydin, ey son peygamber (Muhammed!), ben bu varlıklari yaratmazdım” 7 diye konuştuğunu söylemekten, ve nihâyet Tanri’yi, melekleriyle birlikte kendisine “salavat” getirdiğini eklemekten kendisini alamamiştir. Kur’ân’a koyduğu âyet aynen şöyle: “Şu bir gerçek ki Allah ve melekler o yüce nebi Muhammed’e salat ve selâm ederler…” (K. 33 Ahzab 56).

Söylemeye gerek yok ki Muhammed, Tanri’yi, tüm melekleriyle birlikte kendisine “salavat” getirirmiş gibi göstermekle, övünme hevesini sonsuza dek götürmüş gibidir. Bir yandan övünmenin kötü bir şey olduğunu ve övünmekten hoşlanmadığını söylerken, diger yandan böylesine aşırı bir övünme yoluna başvurmasi, çelişki yaratma alaninda bir hayli ileri gittiğinin kanıtıdır. Hemen ekleyelim ki, bütün bu çelişkili durumlar, “güçsüz” durum’dan “güçlü” duruma geçmesiyle ilgilidir. Henüz güçsüz iken alçak gönüllü imiş gibi hareket etmiş ve fakat güçlendiği andan itibaren “böbürlenme” yolunu seçmiştir, hem de her def’asinda: “Ben bununla da böbürlenmem” şeklindeki konuşarak .
    1 Imam Gazalî, Ihyâu ‘ulûmîd-dîn… (Bedir Yayinevi, Istanbul 1975, Cilt II, sh. 732-3)
    2 Imam Gazalî, age. III, sh. 720
    3 ibid.. III, 732
    4 ibid. III, 733
    5 Öztürk, age sh. 91
    6 Öztürk, age, sh. 121
    7 Öztürk, age. sh. 13

Anonim
    Pasif

Kemal Bey,

Birkaç yazınızı bugün okudum ve Alçakgönüllülükle ilgili yazınızıda okudum,

Bir Hristiyansınız sanırım ama bu yazdığınız Alçakgönüllülükle ilgili yazınızı okuyunca biraz şaşırdım,

Bu yazınızda ne bir ayet, nede Hristiyanlıkla ilgili bir şey var!!!!

Acaba bu yazıyı yazmanızın sebebi, İnsanlar bir yazarın yazdığı yazı ile inandığı peygamberlerini ve inançlarını bırakığ Hristiyan olması içinmi yazdınız? veya İnsanların gözlerini açmak içinmi yazdınız? Eğer gözleri açmak istiyorsanız başka insanlarda Hristiyanlıkla aleyhinde olan yazıları buraya yazabilimesine imkan veriyormusunuz? Çünkü İsa adaletli idi ve sanırım sizde vereceksinizdir, doğrumu?

Ben dediğim gibi incili okuyan biriyim ve İncil’in hiçbiryerinde sizinki gibi bir müjdeleme yöntemi yoktur,

Örneğin Pavlus hiçbir zaman, “Eski inancınızı bırakın, İbrahim karısını kardeşim diye Kralı kandırmaya çalışıp yalan söylemedi”, “Musa Meriva’da Tanrı’nın buyruğuna itaat etmedi”, “Davut Zina yaptı”, “Süleyman çok eş aldı, At arabalarına güvendi” onları bırakın Siz İsa’ya inanın demedi, sadece yaptığı MESİH’İN GÜCÜNÜ, MUCİZELERİNİ, HAYATINI ve ALÇAKGÖNÜLLÜĞÜNÜ anlattı,

Hatta bu konuda şöyle der,

1.Ko.3: 11 Çünkü hiç kimse atılan temelden, yani İsa Mesih’ten başka bir temel atamaz.

İnsan bilimci ve oldukça araştırma yapmış bir imanlı şöyle konuşmuştu,

İnsanlara Mesih hakkında anlatırsanız sizi saygıyla dinlerler, Onlara bıkmadan anlatın sizi dinleyecektir ve sizin anlattıklarınız Rab’bin sözü olduğu için o sözler yavaş, yavaş, yavaş onun yüreğinde işleyecektir, Ama insanlara “Kutsal Saydıkları şeyler hakkında konuşmaya başladığınızda onlar size düşman gözüyle bakacaktır, sizi dinlemek yerine bir daha Mesih’in adını bile duymak istemeyeceklerdir” demiştir

Acaba sizinde yaptığınız bu olabilirmi? Çok değerli Kutsal Kitap sözleriniz varken neden böyle yazılar yazma gereği duyuyorsunuz,

Kutsal Kitap demiyormu “KONUŞAN RAB’BİN ADIYLA KONUŞSUN” ??

Sizden başka inançların ne olduğunu değil, sizlerden Rab’bin sözlerini duyup yüreğimizi coşturmak istiyoruz, O bal damlası gibi sözlerinizden Rab İsa’yı kabul etmeyenlerin, İKİ AĞIÇLI KILICA BENZEYEN Rab’bin sözlerini işitip sonsuz hayatı alıp esenliğe kavuşmaları için dua ediyorum,

Mat.15: 14 Bırakın onları; onlar körlerin kör kılavuzlarıdır. Eğer kör köre kılavuzluk ederse, ikisi de çukura düşer.”

Anonim
    Pasif
    hasan33;14720 wrote:
    Kemal Bey,
    Acaba bu yazıyı yazmanızın sebebi, İnsanlar bir yazarın yazdığı yazı ile inandığı peygamberlerini ve inançlarını bırakığ Hristiyan olması içinmi yazdınız? veya İnsanların gözlerini açmak içinmi yazdınız?

Evet. Her ikisi de doğru. Ve her zaman da böyle yaparım. Yani Rab’bime hizmet amaçlı yaparım her yaptığımı.

Eğer gözleri açmak istiyorsanız başka insanlarda Hristiyanlıkla aleyhinde olan yazıları buraya yazabilimesine imkan veriyormusunuz? Çünkü İsa adaletli idi ve sanırım sizde vereceksinizdir, doğrumu?
    Zaten yazıyorlar. Forumu biraz daha okusanız göreceksiniz. Ama bunu yapan bir tek İslâmî Site veya Forum gösterebilirmisiniz? Yani bir Hristiyanın kendi Kitap ve inançlarını tebliğ edebileceği ve İslâma karşı çıkabileceği bir İslâm Sitesi? Var mı bildiğiniz? Ama bu forumda var. Ben de bir soru sormak istiyorum: Bizim forumla ilgili bu hassasiyetinizi şimdiye kadar hangi İslâmî Siteye gösterdiniz? Hemen bakıp kontrol etmek istiyorum. Onlara da yazdınız mı? Ne dediler? Özür dileyip doğrulttular mı? “Onların Kitapları değişmiştir” veya “İsa Çarmıhta ölmedi” diye istedikleri gibi at koşturdurken, yüreğiniz ayni şekilde sızlamadı mı?
    Ben dediğim gibi incili okuyan biriyim ve İncil’in hiçbiryerinde sizinki gibi bir müjdeleme yöntemi yoktur,

Şimdi o şöyle dedi, bu böyle yaptı konularını tartışmak istemiyorum. Herkes kendi bildiği metodla müjdelesin. Ben razıyım. Eleştirmem de. Yeter ki müjdelesin. Ben ise, bütün yüreğimle, Rab’bin bana öğrettiği şekilde, Rab’be hizmet ediyorum ve bunun doğru olduğuna inanıyorum. Ve daha çok kişilerin ayni şeyleri yapması için Rab’be dua ediyorum. İnsanlardan onay beklemiyorum. Çünkü bu yol çok dardır. Bu yüzden takdir eden de pek çıkmaz. Ama insanların takdirini alanların vay haline.

Şeytan’ın kaleleri yıkılmalı, Erika duvarları çökmeli. Pavlus da ayni şeyleri yaptı. Gıdı-Gıdı bir din savunmadı. Bu yüzden gittiği her yerde dayak yedi. Rab’bimiz İsa da; İslâm’dan çok daha doğru olan din adamlarına ver yansın etti. “Engerek Soyu” diye haykırdı. “Şeytan’ın çocukları” dedi. Yahya da hiç sözlerini esirgemedi. Keşke daha fazla doğruları söyleyen, ölümüne bu yola düşen, yalana yalan, sahteye sahte diyen Rab’bin askerleri olsa. Pavlus, başka bir Müjde sunana “Lânet olsun” dedi.

Her doğru söylenmeli. Rab’bin ışığı her yere düşmeli. Doğru olan ışıktan korkmaz.

Rab sizi bereketlesin.

Anonim
    Pasif

@Kemal Başaran 14723 wrote:

Evet. Her ikisi de doğru. Ve her zaman da böyle yaparım. Yani Rab’bime hizmet amaçlı yaparım her yaptığımı.

Müjdeleme siteminiz Kutsal Kitap’a uymuyor, Kutsal Kitap ne öğretiyorsa öyle yapmak zorunda değilmiyiz? İsa Gidin insanlara VAKTİN GELDİĞİNİ VE TÖVBE ETMELERİ gerektiğini anlatın demedimi? Nasıl olurda siz, “Bu benim sitemin dersiniz”, Sizin sistem Kutsal Kitap’tan dahamı iyi biliyor?

Kutsal Kitap SİZİN MANTIĞINIZ BENİM MANTIĞIM, SİZİN YOLLARINIZ BENİM YOLLARIM DEĞİLDİR demiyormu?

Zaten yazıyorlar. Forumu biraz daha okusanız göreceksiniz. Ama bunu yapan bir tek İslâmî Site veya Forum gösterebilirmisiniz? Yani bir Hristiyanın kendi Kitap ve inançlarını tebliğ edebileceği ve İslâma karşı çıkabileceği bir İslâm Sitesi? Var mı bildiğiniz?

Onlar böyle yapıyor diye bizdemi öyle yapmak zorundayız? Yani bunumu savunuyorsunuz? Müslümanlar böyle yapıyor, bizde böylemi yapalım diyorsunuz? ve onların her yaptığı bizede yapma hakkı verirmi?

Ama bu forumda var. Ben de bir soru sormak istiyorum: Bizim forumla ilgili bu hassasiyetinizi şimdiye kadar hangi İslâmî Siteye gösterdiniz?

Ben İslam’i sitelere girmem, çünkü ibrahimin, İshak’ın ve Yakup’un Tanrısına inanıyorum ve İNCİLERİMİ DOMUZLARIN ÖNÜNE ATMIYORUM

Özür dileyip doğrulttular mı?

Eğer o sitelerde yazmış olsaydım, sizde özürdileyecekmiydiniz?

“Onların Kitapları değişmiştir” veya “İsa Çarmıhta ölmedi” diye istedikleri gibi at koşturdurken, yüreğiniz ayni şekilde sızlamadı mı?

İnanın hiç yüreğim sızlamadı, onlar böyle yaptıkları zaman sadece onlara bu inandıklarının yanlış olduğunu anlattım, onlara AAA SİZİN PEYGAMBER KABUL ETTİĞİNİZDE BUNLARI, ŞUNLARI YAPMIŞTIR demedim, YANİ MESİH’İN KURTULUŞ İÇİN ÇARMIHA GERİLDİĞİNİ ANLATTIM, TANRI’SÖZÜNÜN DEĞİŞEMEYECEĞİNİ Anlattım, sizin gibi yapmadım yani,

Onlar İncil değiştirilmiş dendiğinde, sizinde Peygamberiniz böyle böyle yapmıştır demek yerine, İncilin değiştirilmediğini anlatmak gerekir,

Şimdi o şöyle dedi, bu böyle yaptı konularını tartışmak istemiyorum.

Her kelimeme cevap vermişsiniz ama buna cevap vermediniz, neden acaba? Gerçekten Kutsal Kitap’ta böyle bir sistem olmadığı için susmuş olabilirmisiniz?

Herkes kendi bildiği metodla müjdelesin.

Herkes Kutsal Kitap’daki gibi müjdelesin, kendi bildiği yolla değil, Kutsal Kitap’ta MESİH’İN KRALLIĞINI ANLATMAKTIR, BAŞKA ŞEYLERİ ANLATARAK DEĞİL

Ben ise, bütün yüreğimle, Rab’bin bana öğrettiği şekilde, Rab’be hizmet ediyorum ve bunun doğru olduğuna inanıyorum.

Birşeyin doğruluğu Kutsal Kitap’a göre yapılır, BANA GÖRE denmez sanırım

Çünkü bu yol çok dardır. Bu yüzden takdir eden de pek çıkmaz. Ama insanların takdirini alanların vay haline.

Haklısınız Yol dardır, Hatta bazı yollar vardırki İNSANA DOĞRU SANILIR, AMA KUTSAL KİTAP’A aykırıdır

Pavlus da ayni şeyleri yaptı. Gıdı-Gıdı bir din savunmadı. Bu yüzden gittiği her yerde dayak yedi.

Pavlus Musa’ya sahtekra dediği için değil, Mesih’i anlattığı için dayak yedi, bana gösterirmisin Pavlusun bir kez, ESKİ PEYGAMBERLERİN GÜNAHLARINI ANLATTIĞI İÇİN DÖVÜLDÜĞÜNÜ ?? bekleyeceğim bunu

Rab’bimiz İsa da; İslâm’dan çok daha doğru olan din adamlarına ver yansın etti. “Engerek Soyu” diye haykırdı. “Şeytan’ın çocukları” dedi. Yahya da hiç sözlerini esirgemedi.

Evet bunlar söyledi ama bunlara MÜJDEYİ DUYURDU, KRALLIĞINDAN BAHSETTİ VE KRALLIĞI KABUL ETMEYENLERE BÖYLE SESLENDİ, ayetleri doğru yorumlamak lazım değilmi? (Kime, neden, ne için ve nasıl)

Pavlus, başka bir Müjde sunana “Lânet olsun” dedi.

Evet pavlus burada BAŞKA BİR MÜJDEYE İNANANA LANET OLSUN dedi, başka bir müjde neydi “MESİHTEN BAŞKASI YOKTUR” demekti, yani müjde demek mesih’i anlatmaktır,

Rab sizi bereketlesin.

Sizide

Anonim
    Pasif

Sevgili Hasan33,

Savaş alanındayken kardeşlerden destek beklerim. Köstek değil. Söyledikleriniz:”Bak üniformasını bile doğru dürüst giymemiş, ama savaşıyor” gibi oluyor. Bunu içerisinde doğruluk payı olabilir. Ama şimdi savaşı bırakıp, sizi tatmin etmek için, saatlerce ve hatta günlerce size izahat vermeye vaktim yoktur.

Yazdıklarınızla hemfikir değilim. Ama şimdi, kendimi haklı çıkarmak için seninle uğraşamam. İncil’in yorumu birtek size ait değildir. Benimle savaş alanına koşacak yerde, benimle savaşıyorsun. Git kendine kavga edecek başka birini bul. Ama imanlı olmasın. Benim vaktimi harcama.

Daha önce de söyledim. Ben burda açlar için varım. Toklara vakit ayıramam. Söylediğinizi söylediniz. Sizinle hemfikir değilim. İmanlı olsanız, bu yazdıklarınızı ‘Özel Mesaj’ olarak yazardınız. Savaş alanındaki bir kardeşinizin ayakları altındaki halıyı çekip onu düşürmezdiniz. Sen çıkaracaksan eğer, bırak gözümdeki çöp kalsın.

Rab sizi, O’na hizmetinizde bereketlesin.

Armagan
    Anahtar yönetici

Sayın Hasan33,

HristiyanTürk Forum sitemize henüz yeni üye olduğunuz ve bir hristiyan olduğunuzu söylediğiniz halde, o kadar konu ve başlık varken bulabula çataşacak bir kişi mi buldunuz kendinize? İsa Mesih’in izleyicilerinin hepsi müjdeleme hizmeti yaparlarken aynı şablonu mu izlediler, yoksa herbiri Rab’den aldığı anlayışa, çağrıya ve kendi yeteneklerinin yeterliliğine göre mi hizmet etti?

Birinin Rabbe hizmet edebilmesi için taşıması gereken ruhsatı siz mi veriyorsunuz? Sizin yorumunuz, anlayışınız veya teolojiniz dışındakiler yanlış veya eksik yapıyorlar da sadece siz mi tam ve doğru yapıyorsunuz?

İncilden şu ayetleri okumanızı öneriyorum:

Quote:
    “Yuhanna O’na, «Öğretmenim» dedi, «senin adınla cin kovan birinigördük, ama bizi izleyenlerden olmadığı için ona engel olmaya çalıştık.»
    «Ona engel olmayın!» dedi İsa. «Çünkü benim adımla mucize yapıp da hemen ardından beni kötüleyecek kimse yoktur. Bize karşı olmayan, bizden yanadır. Size doğrusunu söyleyeyim, Mesih’e ait olduğunuz için sizlere bir bardak su içiren ödülsüz kalmayacaktır. ‘ (Markos 9:38-41).

Üstelik, bir inanlı olarak forumda yazan çok değerli bir kardeşinizi burada bu tür sözlerinizle herkesin önünde küçük düşürmeye kalkıştınız. Sevgiyle yaklaşarak bu sözleri ona özel bir mesajla da iletebilirdiniz. Yönteminizi hiç doğru ve yapıcı bulmadım.

Rab İsa Mesih’in dediği gibi,

Quote:
    «Başkasını yargılamayın ki, siz de yargılanmayasınız. 2Başkasını nasıl yargılarsanız, siz de aynı yoldan yargılanacaksınız. Hangi ölçekle ölçerseniz, size de aynı ölçek uygulanacak.» (Matta 7:1-2).
    Anonim
    Pasif

Degerli Kemal Basaran Abimizin yazilarini ilgiyle ve begenerek takip eden biri olarak düsüncelerimi yazmak isterim.
    Kemal Abimiz degerli zamanini harcayarak gerek müjde ve gerekse diger dinlerdeki ögretilerden bizlere cok aciklayici ve bilgilendirici yazilar yazmakta.Bizler de bilgileniyoruz ve bereket aliyoruz.Böyle degerli Rab hizmetkarlarina cok ihtiyacimiz vardir ve böylelerini her zaman desteklemeliyiz.Gerektigi zaman “Kral ciplak” diyebilmeli ve diger dinlerin bize göre yanlisliklarini,sapkinliklarini aciklamali ve desifre edebilmeliyiz.Kemal Abimiz bu konuda cok cesaretlidir ve yeterli bilgiye sahip biridir.Yeterince tecrübe sahibidir.

Ancak burdan da hemen Hasan kardesi (kardes diyorum cünkü iman etmis biri olduguna inanmak istiyorum ve öyle oldugunu saniyorum.) topa tutup sen tamamiyle haksiz bir elestiri yapiyorsun ve söylediklerinin hicbiri dogru degildir de demek istemiyorum.Dikkatli olmakta fayda vardir.Evet zamanimizin cogunu Müjde’yi insanlara duyurmakla ve Müjde’deki güzel ögretisleri insanliga aciklamak gereklidir.Zaten bunu Kemal Abimiz de yapmaktadir.Birbirimizi bina edip tam bir kardeslik sevgisiyle kucaklamak gereklidir.Kemal Abi ve Evangelist kardesin de yazdigi gibi eger bir kardesin varsa bir yanlisi bunu o kardese özel mesaj yoluyla iletebiliriz.Bu son cagda iman edenler arasinda cokca yasanan sonu gelmeyen tartismalar yapmak yerine alcakgönüllülük ve yumusak huylulukla ve sabirla kardeslerimizle kucaklasmali ve dogru olan seyler üzerinde uzlasmaliyiz.

Kemal Abimiz forumumuza renk katmistir ve ben de dahil bircoklarina bereket kaynagi olmustur.Hasan kardes sizin de paylasimlarinizi ve Müjdeyle ilgili yazilimlarinizi bekliyoruz.

Rab’bin lütfu,merhameti ve esenligi sizlerle olsun.

Saygilar.

7 yazı görüntüleniyor - 1 ile 7 arası (toplam 7)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.