Ah, Günah Işledim

 • Bu konu 1 izleyen ve 0 yanıt içeriyor.
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #24593
  Anonim
  Pasif

  Günah, Tanrı’nın kutsallık ve mükemmellik standartına uymayan herhangibir düşünce , söz ya da eylemdir. Hedefe isabet edememek, tam doğru olmamaktır. Oku hedefe isabet etmeyen bir Hintlinin , ” Ah, günah işledim” dediği duyulmuştur. Onun dilinde , günah işlemek ve hedefi tutturamamak sözcükleri için aynı kelime kullanılıyordu.

  Günah, yasasızlıktır ( 1. Yu. 3:4 ). Yaratık iradesinin Tanrı iradesine olan isyanıdır. Günah sadece yanlış olanı yapmak değil, yapılması gereken iyi şeyi bilip de yapmamaktır ( Yak. 4:17 ). İmanla yapılmayan her şey günahtır. ( Rom. 14:23 )İnsanın yapılacak şey konusunda makul bir kuşkusu varsa, onu yapması yanlıştır. Vicdanı rahat değilken bunu yaparsa günah işlemektedir.

  ” Her kötülük günahtır.” ( 1. Yu. 5:17 ). Akılsızlık düşüncesi günahtır ( Özd. 24:9 ). Günah zihinde başlar. Teşvik edilip ağırlandığında eyleme dönüşür ve eylem de günaha götürür. Günah genellikle ilk kez işlendiğinde çekicidir, ama geçmişe bakılıp hatırlandığında iğrençtir.

  Pavlus bazen günahlar ve günah arasında ayrım yapar. Günahlar, yaptığımız yalnışlar anlamına gelir. Günah ise kötü doğamızı, yani ne olduğumuzu belirtir. Ne olduğumuz yaptıklarımızdan çok daha kötüdür. Ama Mesih kötü işlerimiz için olduğu gibi kötü doğamız için de öldü. Tanrı günahlarımızı bağışlar, ama Kutsal Kitap, O’nun günahımızı bağışlamasından hiç söz etmez. Bunun yerine, günahı insan benliğinde yargılar ya da suçlar ( Rom. 8:3 )

  Günahla suç arasında da fark vardır. Suç bilinen yasanın çiğnenmesidir. Çalmak temelde günahtır; kendi içinde de yalnıştır. Ama bunu yasaklayan bir yasa olduğunda aynı zamanda bir suçtur. ” Yasanın olmadığı yerde yasaya karşı gelmek de söz konusu değildir. ” ( Rom. 4:15 )

  Pavlus herkesin günah işlediğini ve Tanrı’nın yüceliğinden devamlı yoksun kaldığını göstermiştir. ( William MacDonald )

  Rabbin sevgisi ve ışığı sizinle olsun.

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.