Adam Öldürmeyeceksin !

 • Bu konu 2 izleyen ve 2 yanıt içeriyor.
3 yazı görüntüleniyor - 1 ile 3 arası (toplam 3)
 • Yazar
  Yazılar
 • #25385
  Anonim
  Pasif

  Hem Çıkış 20:13. hem de Yasa’nın Tekrarı olan 5:17. ayet: ” Adam öldürmeyeceksin ” diyor. Bu altıncı emir yalnızca her türlü cinayeti yasaklamıyor; aynı zamanda bizi diğerlerini sevmeye cesaretlendirip; bedensel, ruhsal sıkıntı içinde olanların acılarını hissetmemizi istiyor.

  Tanrı’nın gözünde yaşam, çok değerlidir. O, yaşamın sahibidir. Birisini ya da birilerini toplu olarak öldürmek, Tanrı’nın kendi benzeyişini yok etmek anlamına gelir.Buna; terör uygulayarak insanları katletme,hem kendini öldürme, hem kürtaj hem de ötenazi dahildir.

  İnsanı Tanrıyla olan birlikteliğinden koparan , ” başlangıçtan beri bir katil ” olarak tanımlıyor İsa şeytanı. Bu kopukluk, ayrılıktan ötürü, her canlı ölmek zorunda. Ölüm, günahın ücretidir. İsa, yüreğimizden kaynaklanan çirkin düşüncelerin en başında, öldürme düşüncesinin olduğunu açıklıyor ( Mat. 15:19 ). Ama; insana, gizli niyetlerini uygulamayı yasaklıyarak engel olmak istiyor: ” Öldürmeyeceksin ” İntahar da dahil her türden öldürme Tanrı’nın istemine ters olup günahtır.

  İsa Dağdaki Vaaz’da, cinayetin yalnızca bedeni ortadan kaldırmak olmadığını; uzun süre yüreği yakan bir ok gibi sırtımıza saplanan sözlerin de aynı kapsama girdiğini belirtiyor.

  İsa içimizde esenlik yaratmak amacıyla bize bir çıkış yolu açıyor: ” Düşmanlarınızı sevin, size zulmedenler için dua edin. Öyle ki, göklerdeki Babanızın oğulları olasınız. ” ( Mat. 5:44, 45 )

  Rab, her türden teröre alet olanların yüreğine dokunsun.

  Rabin sevgisi ve ışığı sizinle olsun.

  Lütuf, İsa Mesih’i sevenlere ölümsüz sevgiyle !

  ” Başkalarını yargılamayın, siz de yargılanmazsınız. Suçlu çıkarmayın, siz de suçlu çıkarılmazsınız. Başkasını bağışlayın, siz de bağışlanırsınız. ” ( Luka 6:37 ) isamesihyasiyor


  #29953
  Anonim
  Pasif

  Yazınız için çok teşekkür ederim.

  Ülkemizde terör saldırılarının yine su yüzüne çıktığı günümüzde, sebeb ne olursa olsun, amaç ne olursa olsun, teröre ve adam öldürmeye sonuna kadar karşıyım. Yazdıklarınız inanın ki ilaç gibi geldi ve beni rahatlattı.

  Dünyayı kurtaracak olan, insanların birbirlerini anlamasını sağlayacak olan tek yol sevgidir. Başka her hangi bir alternatif de bulunmamaktadır.

  Romalılara Mektup 13:10 : Sevmek ruhsal yasayı yerine getirmektir.

  #29954
  Anonim
  Pasif

  Son paragrafınızda da dediğiniz gibi sayın burç; tek yol sevgi yani gerçek ve diri Tanrı’ya olan imandır. Adem’den bu yana insanlar; Tanrı’dan ayrı, kendi arzu ve umutlarının elinde esir, tavizsiz bir bencillikte yaşıyor. Bu da dünyanın efendisi şeytan ve onun karanlık güçlerinin işine geliyor.Kendi gözünde birey, önemli bir varlıktır. Bir başkası; daha akıllı, daha zengin ya da daha dindar olarak gözükür gözükmez; ona kin duyar, kıskançlık beslemeye başlar.İnsanoğlu; herkesin hayranlık duyduğu küçük bir tanrı olma isteğinde ! Kibir ve övünme; kişiyi kin duygusuna, insan katline sevkedebilecek gizli dürtülerdir. Yaşanan terör olayları da;insanoğlunun kendi benliğinin bencilliğine düşmesinin nedenidir,diyebiliriz.

  Bilirsiniz ki; hiçbir suç kefaretsiz kalmaz. Bundan dolayı;İsa, bütün suç ve günahlarımızla birlikte bizim cezamızı da yüklendi.

  ” Esenliğimiz için olan ceza onun üzerinde indi, onun bereleriyle şifa bulduk. ” ( Yeşaya 53:5 )O; gerek bizim, gerekse tüm katil ve alaycıların günahını yüklendi. O, essenliğimizdir. O’nu izleyen kişi; ne bir insanın canına kıyabilir, ne de başkalarına herhangibir zararda bulunabilir, ne de artık kin ve öç duygusuna yaşamında yer verir.

  Terörü yaratan ve yapanların yüreğine ,Rab dokunsun.

  Rabbin sevgisi ve ışığı sizinle olsun.

  Lütuf, İsa Mesih’i sevenlere ölümsüz sevgiyle!

  ” Başkasını yargılamayın,siz de yargılanmazsınız. Suçlu çıkarmayın, siz de suçlu çıkarılmazsınız. başkasını bağışlayın, siz de bağışlanırsınız. ” (luka 6:37 ) hac5 isamesihyasiyor

3 yazı görüntüleniyor - 1 ile 3 arası (toplam 3)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.