Abd İncil'e Daha Sıkı Sarılıyor

 • Bu konu 1 izleyen ve 0 yanıt içeriyor.
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #24290
  Anonim
  Pasif

  Time dergisi bu haftaki sayısında kapaktan “Devlet okullarında niçin İncil öğretmeliyiz?” başlığı ile Amerika’da din eğitimini gündeme getirdi.

  Eyaletlerde seçmeli İncil derslerinin gittikçe yaygınlaştığını haber veren dergi, İncil hakkında yazılan ders kitaplarına okullardan gelen taleplerin her geçen yıl arttığına dikkat çekti. Bilim adamları, din adamları, öğrenci, öğretmen ve velilerin görüşlerine yer verilen haberde, İncil okuma-yazma derslerinin önümüzdeki yıllarda ülkede gittikçe daha yaygın hale geleceği belirtildi.

  ABD’de devlet okullarında din dersi yok, ancak dinî grupların özel okullarında din eğitimi, müfredatın bir parçası. Kiliseler din eğitimini tamamen kendi kurumları eliyle gerçekleştiriyor. Her din grubu, istediği dinî eğitimi istediği yaş grubuna istediği şekilde öğretiyor. Georgia, geçtiğimiz yıl liselerde isteğe bağlı olarak İncil derslerini başlatan ve kitapların alınması için okullara para yardımı teklif veren ilk eyalet oldu. Buna benzer yardım teklifleri diğer bölgelerde de tartışıldı; ancak bu girişimler henüz yasalaşmadı.

  Özel hazırlanan iki farklı din ders kitabı, ülke çapında okutulabilmesi için eyaletlere gönderildi. Time, İncil derslerini alan öğrencilerle yaptığı röportajlara yer verdiği haberinde, dinî inancı olmayan birçok öğrencinin de mecbur olmadığı halde derslere ilgi gösterdiğini yazdı. Son yıllarda din kendini toplumda iyice hissettirmeye başladı. Sinema, kültür ve sanat çevreleri İncil’den alıntılar yapıyor. Başkan George Bush da konuşmalarında sürekli İncil’e atıfta bulunuyor.

  İdris Gürsoy-Zaman

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.