2007'detürk Protestanlara 19 Saldiri Oldu

 • Bu konu 1 izleyen ve 0 yanıt içeriyor.
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #24451
  klaus
  Anahtar yönetici

  2CCB17B0499ACF4E8E5AFE90r.jpgProtestanlara 19 saldırı

  sp.gifZülfikar Ali AYDIN / SABAH sp.gifsp.gif2007 Türkiye'de Protestan Hıristiyanlar'a yönelik saldırıların tırmandığı yıl oldu. Protestan Kiliseler Birliği hükümetin dikkatini çekmek için rapor yayımladı.. sp.gifDaha önce insan hakları kuruluşlarının hazırladığı aylık ve yıllık insan hakları ihlalleri raporları uygulamasını Türkiye'de yaşayan Protestan Hıristiyanlar da başlattı. Malatya'da Zirve Yayınevi'nde 3 kişinin boğazları kesilerek öldürülmesi ve artan fiili saldırılar nedeniyle, Türkiye Protestan Kiliseler Birliği ilk kez yaşananlara hükümetin dikkatini çekmek için bir rapor hazırladı. Cemaatlerine yönelik toplam 19 saldırıyı rapor ettiklerini söyleyen Türkiye Protestan Kiliseler Birliği Basın Danışmanı İsa Karataş, 2007 için “En karanlık yıldı” dedi. Rapora göre Türkiye Protestan cemaati misyonerlik faaliyetleri nedeniyle fişleniyor, etkinliklerine izin verilmiyor. Cemaate yönelik saldırıların bazıları kamera kayıtları ile tespit edilmesine rağmen zanlılar yakalanamıyor ve olay karanlıkta kalıyor.

  'BİRÇOK KİŞİ KORKTU'
  Türkiye Protestan Kiliseler Birliği Danışmanı İsa Karataş, bir çok cemaat mensubunun korktuğu için isminin rapora yazılmasını istemediğini belirterek, “Hükümet ve devlet kuruluşları bu linç kampanyalarının karşısında aktif tutum almalıdır. Medya hoşgörüsüzlüğe ve ayrımcılığa neden olan yayınlardan kaçınmalı. Farklı dinlere mensup kişilerin vatandaş olarak eşit haklara sahip olduğu fikri aktif olarak işlenmelidir” dedi. sp.gif
  2007'nin saldırı raporu
  * 28 Ocak: Samsun Agape Kilisesi Derneği kimliği belirsiz kişiler tarafından taşlandı ve zarara uğradı failler yakalanamadı.

  * 2 Nisan: Samsun Agape Kilisesi'nin temsilcisi Orhan Pıçaklar aldığı tehdit mailleri nedeniyle polise ve savcılığa yaptığı başvurulardan sonuç alamadı.

  * 18 Nisan: Malatya'da Hıristiyanlık içerikli kitaplar basan ve dağıtan Zirve Yayınevi'nin ofisi basıldı. Necati Aydın, Uğur Yüksel ve Tilman Geske bıçaklanarak ve boğazları kesilerek öldürüldü.

  * 1 Mayıs: İzmir Ödemiş'te Sevgi Topluluğu temsilcisi Mehmet Şahin Çoban'ın aracı taşlı saldırıyla camları kırıldı Belirsiz aralıklarla evi ve toplantı yeri kimliği belirlenemeyen kişilerce taşlandı. Failler yakalanamadı.

  * 15 Mayıs: Kilise lideri Orhan Pıçaklar'ın 11 yaşındaki oğlu okulunda babasının yanına götüreceklerini iddia eden gençler tarafından kaçırılmaya çalışıldı. Pıçaklar'ın oğlu kaçıp okul müdürüne sığınarak kurtuldu. Kaçırma girişimini yapan failler yakalanamadı.

  * 20 Mayıs: İstanbul Protestan Kilisesi Vakfı'nın Eskişehir'deki binası molotof atılarak yakılmak istendi.

  * 6 Haziran: Samsun Agape Kilisesi önderi Orhan Pıçaklar bir konser için izin başvurusunda bulundu. Samsun Belediyesi 'misyonerlik' faaliyeti gerekçesiyle izin vermedi. Protestanlar belediyeyi İçişleri Bakanlığı'na şikâyet etti.

  * 21 Mayıs: Ankara'da Hıristiyanlık ile ilgili yayınlar yapan Radyo Shema'ya meçhul iki kişi tarafından yapılan saldırı hazırlığı çalışanlar tarafından fark edilince zanlılar kaçtı. Kamerayla tespit edilen iki zanlı yakalanamadı.

  * Haziran-Temmuz: Antalya İncil Kilisesi'nde aynı kişi tarafından 8 kez ibadet engellenmeye çalışıldı. Saldırgan her olay sonrası tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı

  * 26 Temmuz: İstanbul Kocamustafapaşa Agape Kilisesi taşlandı.

  * 3 Eylül: İstanbul Protestan Kilisesi Vakfı'nın İzmit hizmet binası kundaklanmak istendi. Çıkan yangın söndürüldü. Fail yakalanarak tutuklandı.

  * 30 Aralık: Antalya İncil Kilisesi önderi Ramazan Arkan'a suikast hazırlığında olan bir genç yakalandı. Başka suçları da bulunan genç tutuklandı.
  Youtube'da Hedef Gösterildi
  * 7 Kasım: Agape Kilisesi lideri Orhan Pıçaklar'ın resmi, ev adresi, telefonu ve diğer kişisel bilgileri 'youTube'da yayınlanarak hedef gösterildi. Video yayından kaldırıldı ve polis aracılığıyla incelenmek için İstanbul'a gönderilen görüntüleri hazırlayanın kim olduğu tespit edilemedi.

  * 25 Kasım: Orhan Pıçaklar kilise çıkışında aracıyla seyir halinde iken önü kesildi ve kaçırılmak istendi. Kaçırma girişiminde kullanılan araç plakası sahte çıktı. Zanlılar sorgularında kaçırma değil, Pıçaklar'ın 'aracını sıkıştırdıklarını' söyleyince serbest kaldı

  * Kasım: “Kurtlar Vadisi-Pusu” dizisinde Hıristiyanlık karşıtı, 4 bölüm yayınlandı. Bu dizi hakkında İstanbul savcılığına suç duyurusunda ve RTÜK'e şikâyette bulunuldu.

  * 25 Aralık: Cemaatin kilisesine ait internet sitesinin sohbet odasında Hz. Muhammed'e hakaret edildiğini ileri süren bir gazete kilisenin adresini yayımlayarak hedef gösterdi.

  * 29 Aralık: Orhan Pıçaklar telefon ile sayısız kez ölüm tehditleri aldı. Konu savcılığa bildirildi, soruşturma açıldı. 7 Ocak 2008'de tehdit eden kişi tespit edilerek gözaltına alındı, serbest bırakıldı ve 2-3 gün sonra Orhan Pıçaklar'ı tekrar tehdit etti.


  Ben, RAB, seni dogrulukla cagirdim, Elinden tutacak, Seni koruyacagim. Seni Halka antlasma, Uluslara isik yapacagim.Yeseya 42:6

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.