• Bu konu 2 izleyen ve 2 yanıt içeriyor.
3 yazı görüntüleniyor - 1 ile 3 arası (toplam 3)
 • Yazar
  Yazılar
 • #25213
  Anonim
  Pasif

  İkinci Dünya Savaşı’nda 2 Yahudi asker, Almanlar’a esir düşmüştür. Bunlardan biri, diğerine kendilerine ne yapacaklarını sorar. O da, başlar anlatmaya:

  – İki olasılık var. Ya bizi öldürürler ya da esir kampına yolarlar. Öldürseler sorun yok, ama kampa gidersek iki olasılık var. Ya kurşuna diziliriz ya da gaz odasında ölürüz. Kurşuna dizilirsek, sorun yok. Gaz odasına gidersek iki olasılık var. Bizden ya sabun yaparlar ya da kağıt. Sabun yaparlarsa sorun yok, kağıt yaparlarsa iki olasılık var. Ya gazete kağıdı oluruz ya da tuvalet kağıdı.

  Gazete kağıdı olursak sorun yok. Ama; tuvalet kağıdı olursak, o zaman b… yedik. “

  Hangi tür dünyasal olanak; bize sunulursa sunulsun her daim zarardayız. En iyi dünyasal verilere ya da mala ve mülke de sahip olsak ; sonsuz yaşama kavuşmamız için yeterli değildir. Dünyasal olarak herşeye sahip olmak; bizleri sonsuz ölümden kurtaramamaktadır.
  #29556
  Anonim
  Pasif

  Güldürürken düşündürmek diye bir tanımlama vardır.

  Gerçekten fıkra ile birlikte yaptığınız açıklamayı bir bütün olrak ele alırsak, bu tanımlamaya çok net bir şekilde uymakta yazınız….

  hamdolsun3

  #29598
  Anonim
  Pasif

  Sayın barış06; ifadeleriniz için teşekkür ederim. Gerçekten de fıkralar bir şeyi ya da bir gerçeği anımsatmak içindir.Ülkemizde; Nasrettin Hoca ya da Temel fıkraları hatta Namık Kemal hakkında üretilen fıkralarda bunları görebiliriz. ( Tabi ki; uyduruk gaydırık fıkralar hariç ! ) La Fontain’in fabllerine baktığımızda da bunu görüyoruz. Zira; insan yerine hayvanları koyması, kellesini kurtarmıştır. Esasında dünyasal yönetimi ya kişileri inceden inceye eleştirmiştir.Zira; yönetimi eleştirmesi, başının giyotinde kesilmesi demekti.

  Rabbin sevgisi ve ışığı sizinle olsun.

  Lütuf, İsa mesih’i sevenlere ölümsüz sevgiyle !hisusa tanri sevgidir

3 yazı görüntüleniyor - 1 ile 3 arası (toplam 3)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.