2 Hristiyanın ''türklüğü Aşağılama'' Davasında Gerginlik

• Bu konu 3 izleyen ve 2 yanıt içeriyor.
3 yazı görüntüleniyor - 1 ile 3 arası (toplam 3)
  • Yazar
    Yazılar
    klaus
    Anahtar yönetici

2 Hristiyanın ''Türklüğü aşağılama'' davasında gerginlik

Silivri'de Hristiyan ve Protestan düşünceleri yaymak amacıyla faaliyet göstererek Türklük ve İslamiyet aleyhine açıklamalarda bulundukları öne sürülen 2 kişinin yargılanmasına başlandı.

Silivri 2. Asliye Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuksuz sanıklar Hakan Taştan ve Turan Topal ile müşteki Fatih Köse'nin avukatı Büyük Hukukçular Birliği Başkanı Kemal Kerinçsiz katıldı.

Duruşmada kimlik tespitlerinin ardından sorguları yapılan sanıklardan Hakan Taştan, ''Türküm, Türk vatandaşıyım. Kesinlikle Türklüğe hakaret gibi, aşağılama gibi suçlamayı kabul etmiyorum. Ancak Hristiyanım, doğrudur. Bu nedenle de İncil'in adı müjde olduğu için İncil'i isteyen kişilere izah edip bununla ilgili bildiklerimi anlatıyordum. Suçsuzum'' dedi.

Sanık Turan Topal da, suçlamayı kabul etmediğini belirterek, ''Ben Türk'üm, Türk vatandaşıyım. Türklüğü aşağılamam mümkün değildir'' diye konuştu.Avukat Kemal Kerinçsiz ise suçların hücre sistemiyle işlendiğini öne sürerek, sanıkların özel yetkili ağır ceza mahkemesinde yargılanması gerektiğini bildirdi. Bu talebin müştekilerin dinlenilmesi ve delillerin toplanmasından sonra
    değerlendirilmesini uygun gören hakim, duruşmayı erteledi.

DURUŞMA SONRASI GERGİNLİK

Duruşma sonrası ''Misyonerler, okullarımızdan çocuklarımızdan elinizi çekin'' yazılı pankart açan grup ile sanıklar arasında kısa süreli bir arbede yaşandı. Avukat Kemal Kerinçsiz de basın mensubu olduğunu söyleyen 2 kişiyle bir süre tartıştı.

Kerinçsiz, burada yaptığı açıklamada, ''Bu kişiler, AB uyum sürecindeki diretmelerden güç almaktadır. AB uyum sürecine göre misyonerlik faaliyetleri suç sayılmamaktadır.Ancak buradaki suç unsuru misyonerlik değil, Türklüğe hakarettir'' dedi.

Duruşmayı izleyen Türk Ortodoks Patrikhanesi Sözcüsü Sevgi Erenerol da, bu kişilerin amacının Türk milletinin birlik ve beraberliğini parçalamak olduğunu öne sürerek, ''Hristiyanlığı yaymak, Türk milletini aşağılayarak ve İslam dinine hakaret ederek yapılmamalı. Bu nedenle davaya müdahil tarafı desteklemek için geldim'' diye konuştu.

İDDİANAMEDEN

Silivri Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, jandarmaya yapılan bir telefon ihbarında, Silivri'nin bazı tarihi mekanları gerekçe
    gösterilerek Hristiyanlar'ın kutsal bir beldesi haline getirilmek istendiği, buradaki okullarda örgütlenmeye çalışıldığı, Türklüğü, askerlik hizmetini ve İslamiyet'i aşağılayıcı konuşmalar yapıldığının bildirildiği anlatılıyor.

İddianamede, bunun üzerine çalışma başlatan jandarma ekiplerince, Taksim'de bulunan Türk Protestan Kilisesi üyesi sanıkların misyonerlik faaliyetinde bulundukları ve çoğunluğu öğrenci olan müştekilere ücretsiz İncil, Hristiyanlık'la ilgili kitap ve CD verdiklerinin belirlendiği kaydediliyor.

Bunun üzerine gözaltına alınan sanıkların, görüşme yaptıkları bazı müştekilere ''İslamiyet'in ilkel ve uydurma bir din olduğu, teröre kaynaklık
    ettiği, tarihte birçok Hristiyan katliamı yapan Türkler'in lanetli bir kavim olduğu, Türkler'in İslamiyet'te kaldıkları sürece barbarlıktan kurtulamayıp medeni olamayacakları''nı söyledikleri anlatılan iddianamede, sanıkların ev ve iş yerlerinde yapılan aramalarda da çok sayıda kişinin bazı özelliklerinin yazıldığı ajanda örnekleri ve bilgisayar çıktılarının ele geçirildiği ifade ediliyor.

İddianamede, Taştan ve Topal'ın, ''kişisel verilerin kaydedilmesi'', ''halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama'' ile ''Türklüğü aşağılama'' suçundan 2 ile 9'ar yıl arasında hapis cezasına çarptırılmaları isteniyor.

(AA)
    23-11-2006

Anonim
    Pasif

Yargı aşamasında olan bir dava için yorum yapılmaz derler, ama benim bu dava konusunda bir iki sözüm var.
    Hakan Taştan'ın, 'Türk vatandaşıyım. Kesinlikle Türklüğe hakaret gibi, aşağılama gibi suçlamayı kabul etmiyorum. Ancak Hristiyanım, doğrudur. Bu nedenle de İncil'in adı müjde olduğu için İncil'i isteyen kişilere izah edip bununla ilgili bildiklerimi anlatıyordum. Suçsuzum' ifadesinden de anlaşılacağı gibi, ne Hakan ne de Turan türklüğü aşağılayıcı herhangi bir söz söylememişlerdir.

Kendilerine yöneltilen suçlamayı tamamen bir iftira ve leke çalmak olarak algılıyorum. Zira AB uyum yasaları uyarınca artık bir hristiyana İncili yayıyor, ya da Hristiyanlık propagandası yapıyor diye dava açamadıkları için başka bir bahane göstererek suçsuz Hristiyanları bu yolla sindirmeye çalışıyorlar.

Hiç yılmayın Hakan ve Turan kardeşlerim. Dualarımızda sizin yanınızdayız. Mutlaka beraat edeceksiniz. Size esenlikler diliyorum.

Anonim
    Pasif

Sevgi Erenol hanımefendinin davranışını anlamakta zorlandım .Dahada anlayabilmiş değilim.Yinede bana bu kıt akılı verdiği için rabbe şükürler ederim.Hakan ve Turan kardeşlerim keşke sizdeki rab sevgisinin ve sevgiden doğan korkusuzluğun onda biri bende olabilseydi ve bende bir hristiyan türk olarak müjdeli haberi çevreme söyleyebilseydim.Baba oğul ve kutsal ruh yanınızda ve yardımcınız olsun kardeşlerim.

3 yazı görüntüleniyor - 1 ile 3 arası (toplam 3)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.