ANASAYFA Forum HRİSTİYAN YAŞAMI VE UYGULAMALARI ALO DUA 18 Nisan “Türkiye İçin Uluslararası Dua Günü”

 • Bu konu 4 izleyen ve 3 yanıt içeriyor.
4 yazı görüntüleniyor - 1 ile 4 arası (toplam 4)
 • Yazar
  Yazılar
 • #26095
  Armagan
  Anahtar yönetici
  18 Nisan “Türkiye İçin Uluslararası Dua Günü”


  “Siz de dualarınızla bize yardım ettikçe; birçok kişinin dualarıyla bize sağlanan lütuftan ötürü birçoklarının ağzından bizim için şükranlar sunulsun.” 1. Korintliler 1:11

  Türkiye ve Türkiye’deki Kilisler için bazı dua konuları:
  (Protestan Kiliseler Derneği ve Silas Hizmetleri tarafından derlenmiştir.)

  Aşağıdaki noktalar sizi dua konularında yönlendirmek için önerilerdir. Tabii ki Rab sizi bunların dışında farklı şeyler için dua etmeye de yönlendirebilir.

  (Not: ‘TeK’ ‘Temsilciler Kurulu’ için kısaltma olup “Protestan Kiliseler Derneği”ni anlatmaktadır. Bu dernek
  Türkiye’deki farklı Protestan Kiliseleri bir çatı altında toplamaktadır. Dernek Avrupa ve Dünya Müjdeci
  Kiliseler Birliği [European Evangelical Alliance and World EA] üyesidir. )


  1- Rab herkese bereket olmamızı ve bereketlememizi istediği için Rab’bin bereketinin ülkemiz ve halkımız üzerinde olması için dua edin.
  Dürüstlerin kutsamasıyla kent gelişir.” Sül. Özd. 11:11

  2- Ülkemizdeki siyasi ve diğer liderlerin adil ve hikmetli bir şekilde davranabilmeleri ve Tanrı korkusuna sahip, halkla ilgilinen kişiler olmaları için dua edin.
  Her şeyden önce şunu öğütlerim: Tanrı yoluna tam bir bağlılık ve ağırbaşlılık içinde sakin ve huzurlu bir yaşam sürelim diye, krallarla bütün üst yöneticiler dahil, bütün insanlar için dilekler, dualar, yakarışlar ve şükürler sunulsun.” 1. Tim. 2: 1-2

  3- Hristiyanlık hakkında söylenen tüm yalanlara, ve de geçmişte ve günümüzde Hristiyanlık adı altında yapılan hatalara ve yanlış yorumlara rağmen, Rab, Mesih’in gerçeğini insanlara açıklasın diye dua edin.
  Olağan insanlar gibi yaşıyorsak da, insansal güce dayanarak savaşmıyoruz. Çünkü savaşımızın silahları insansal silahlar değil, kaleleri yıkan tanrısal güce sahip silahlardır. Safsataları, Tanrı bilgisine karşı diklenen her engeli yıkıyor, her düşünceyi tutsak edip Mesih’e bağımlı kılıyoruz.” 2. Kor. 10:3-5

  4- Ülkemizdeki insanların yüreklerini körleştirip nasırlaştıran yanlış bilgileri, yalanları ve önyargıları Rab kırsın diye dua edin.

  5- Hizmetkar yürekli, iyi örnek olacak önder, gözetmenler ve Rab’bin hasadı için sadık işçiler için.
  “Kendisi kimini elçi, kimini peygamber, kimini müjdeci, kimini önder ve öğretmen atadı. Öyle ki, kutsallar hizmet görevini yapmak ve Mesih’in bedenini geliştirmek üzere donatılsın.” Efes. 4:11-12

  6- Kilisedeki gençler ve özellikle ikinci ve sonraki kuşakların İsa’yı kendi yaşamları için keşfedip yalnızca dini bir azınlık mensubu olmaktan ileri gidebilmeleri için dua edin.

  7- Genç neslin Mesih’e ve O’nun Bedenine adanmışlıkla, alçak gönüllülük ve yeni bir görüş getirerek liderlikteki yerlerini almaları için. Tecrübeli mevcut neslin lütufkâr bir tutumla onların önünü açabilmeleri için dua edin. Türkiye’deki nüfusun %50 si 28 yaş altında olduğu düşünülünce bu gerçekten önemlidir.

  8- Şu anki önderlerimizin tazelenmesi, güçlenmesi ve korunması. Kiliselerin gelişim aşamaları ve ulusal durumlar değişim gösterdikçe hikmet ve olgunluk için dua edin.
  “RAB’bin gözü kendisinden korkanların, Sevgisine umut bağlayanların üzerindedir.” Mez. 33:18

  9- Tanrı’yı memnun eden ve insanlar için iyi bir tanıklık olan sağlıklı, kutsal ve sürdürülebilir bir kilise yaşam tarzının gelişimi için dua edin.
  “Sizin ışığınız insanların önünde öyle parlasın ki, iyi işlerinizi görerek göklerdeki Babanız’ı yüceltsinler.” Matta 5:13-16

  18 Nisan “Türkiye İçin Uluslararası Dua Günü”

  Türkiye ve Türkiye’deki Kilisler için bazı dua konuları:

  10- Türkiye’deki Kilise ve onun önderleri sürekli ön saflarda olduklarından ötürü dayanabilmek
  için bizim dualarımıza ihtiyaçları var. Tanrı’nın cesaretlendirmesi, güçlendirmesi ve teşvik
  etmesi için dua ediniz.
  “Sabır ve cesaret kaynağı olan Tanrı’nın, sizleri Mesih İsa’nın isteğine uygun olarak aynı düşüncede birleştirmesini dilerim. Öyle ki, Rabbimiz İsa Mesih’in Tanrısı’nı ve Babası’nı birlik içinde hep bir ağızdan yüceltesiniz.” Rom 15:5-6

  11- Müjdenin etkin biçimde yayılması için Tanrı’nın harikaları ve belirtilerin görülmesi. İnanlıların da Tanrı’nın işlerini kişisel ve kilise yaşamlarında görüp imanda teşvik bulmaları için.

  12- Malatya Davası:
  a) 5 katilin yargılandığı dava aylık duruşmalarla devam ediyor. Bizlerin ( aileler, avukatlar, kilise önderleri ve karar mevkisinde olanlar) aylar belki de yıllar sürebilmesi muhtemel olan bu dava sürecinde enerji ve motivasyonumuzu üst düzeyde tutabilmesi için; medyadaki haberlerin Türk Hıristiyan Kilisesi için olumlu bir atmosfer yaratması için;
  b) Kardeşlerimizi öldürenlerin arkasındaki kişiler ya da güçlerin ortaya çıkması ve ülke çapındaki derin devlet(Ergenekon) soruşturmalarının ve davalarının sonuçlanması için;
  c) Dava masraflarının karşılanması için finansal desteğin devamı; avukatlar bu davayı toplum yararına üstlendiler fakat duruşmalara katılmaları için uçak ve konaklama masraflarını biz karşılıyoruz.
  d) Şehit kardeşlerimizin ailelerini dualarımızda hatırlamaya devam edelim.

  13- Diğer hukuki konular:
  a) Ülke çapındaki çeşitli davalar
  b) “İbadet yerleri” ve buna bağlı yasal uygulamalardaki sorunlar devam etmektedir
  c) Madde (b)’deki sorunlardan ötürü bazı topluluklar taşınmak zorunda kaldılar ya da
  zorluklarla uğraşıyorlar.
  d) Aktif biçimde gönüllü hizmet eden ve yerel kilise için önemli adımlar atan TeK’in “Hukuk
  Kurulu” için dua edin.
  “Tanrı bizi böylesine büyük bir ölüm tehlikesinden kurtardı; daha da kurtaracaktır. Umudumuzu O’na bağladık. Siz de dualarınızla bize yardım ettikçe, bizi yine kurtaracaktır. Öyle ki, birçok kişinin dualarıyla bize sağlanan lütuftan ötürü birçoklarının ağzından bizim için şükranlar sunulsun.” 2. Kor 1:10-11

  14- Daha fazla kiliselerin dernek statüsünü almaları ve kiliselerinde bunun idari sorumluluğunu doğru düzgün yürütecek kişiler bulmaları için dua edin.

  15- “TeK”’in etkin organizasyon ve işleyişi için; bunun gerçekleşebilmesi için gerekli finansal kaynaklar için dua ediniz.

  16- Kiliseler arası ve de yerli ve yabancı kardeşler arası birliğin daha da artıp derinleşmesi.

  17- Sosyal, çocuk, genç, aile hizmetleri, müjdecilik, medya vb. farklı girişimlerde Rab’bin yönlendirişi ve hikmeti ile etkin olmak için. Rab yerel imanlıların arasından bu işleri yürekten ve yaratıcı şekilde yapacak kişileri arttırsın diye dua edin.

  Dualarınız için çok teşekkür ederiz. Rab’bin eli daima üzerinizde olsun.

  “Kutsalların dualarıyla buhurun dumanı, Tanrı’nın önünde meleğin elinden yükseldi.”

  Vahiy 8:4
  #32651
  Anonim
  Pasif

  Muazzam bir yaklaşım ve çok güzel dualar…Çok teşekkürler bilgilendirme için Evangelist…

  #32652
  Anonim
  Pasif

  Herşeye egemen Rab Tanrım Sen bizleri Mesih İsa nın sevgisinden ve yolundan ayırma,Tanrım Sen bizlerin kalbinden insan sevgisini,yurt sevgsini,çağdaş medeniyet sevgisini eksik etme Şanlı bayrağımızı üstümüzden eksik etme çağdaş medeniyet seviyesinden aşağılara indirme ülkemiz insanlarının kalplerine mesih sevgisini ve ışığını,bayrak sevgisini, yaşadığı toprakları Türkiyemi ,birlik beraberligimizi koy,Kahraman Ordumuzu herzaman başarılı kıl,Tanrım Sen bize sağlık mutluluk ve huzur ver, ülkemdeki tüm insanlar insan gibi yaşasın Sen istersen herşey olur, Senin kutsal adın tüm ülkeme tüm evrene yayılsın adaletin,sevgin,güzelliginin ve gücünün göstergesi olan Mesih İsa kurtuluşumuzdur,seni seviyoruz Tanrım sen herşeyin yaradanı ve sahibisin Görünmeyen Öz”de,Görünün Söz”de,Yaşayan Kutsal diriruhta bir olan Tanrımızın adıyla Amin.

  #32658
  klaus
  Anahtar yönetici

  1- Rab herkese bereket olmamızı ve bereketlememizi istediği için Rab’bin bereketinin ülkemiz ve halkımız üzerinde olması için dua edin.

  Rab isam, ülkem ve halkım için senin önüne geliyorum. Sen ülkemi bereketle ve kanınla koru. Ülkemin üzerinde eğer kötü bir güç duruyorsa, savaşçı meleklerin onları yok edip bizleri korusun. Eğer halkımın, seni hoşnut etmeyen günahları varsa, ben senin çarmıhının önünde diz çöküp, onlar adına tövbe ederek, merhamet diliyorum. Baba, ben dahil, dünyadaki tüm imanlı kardeşlerime, imanımızı artırma armağanı ver. Çevremizde ışık olalım ve seni yansıtabilelim. Senin, bizim aracılığımız ile, insanlara hizmet etmene de izin verelim, verebilelim. Sen gelene dek imanda dimdik ayakta kalabilmemiz için bizleri yüreklendir ve her zaman yanımızda ol.

  2- Ülkemizdeki siyasi ve diğer liderlerin adil ve hikmetli bir şekilde davranabilmeleri ve Tanrı korkusuna sahip, halkla ilgilinen kişiler olmaları için dua edin.

  Rab İsam, sen adil olan bir Rabsin. Ülkemizde bizi yönetenlerin yüreklerine dokun, gözlerini aç ki, senin ellerin aracılığıyla hizmet etsinler. Sen yoksululların, dulların, kimsesizlerin babasısın. Ülkemdeki her bir kişiye şefkatli ellerini uzat ve kanatlarının altına al diye sana dua ediyorum.

  3- Hristiyanlık hakkında söylenen tüm yalanlara, ve de geçmişte ve günümüzde Hristiyanlık adı altında yapılan hatalara ve yanlış yorumlara rağmen, Rab, Mesih’in gerçeğini insanlara açıklasın diye dua edin.

  Rab İsam, biliyoruz ki bazı insanların yürekleri firavun gibi katı, gözleri ise kör. İsam, gel ve ülkemi kanınla yıka diye sana yalvarıyorum. Şeytanın yalanlarını oğlun İsa mesihin adıyla red ediyor ve bağlıyoruz. Rab ” güneş balçıkla sıvanmaz, ışık karanlıkta parlar ve karanlık onu alt edemez ” dedin. Evet Rab, herşey gün yüzüne çıkar. Sen güneşini doğruların üzerine doğurursun.

  4- Ülkemizdeki insanların yüreklerini körleştirip nasırlaştıran yanlış bilgileri, yalanları ve önyargıları Rab kırsın diye dua edin

  Rab İsam, İnsanların gözlerini aç, kulakları işitsin, yürekleri yumuşasın. Biliyoruz ki, bir gün, her ulus çarmıhının önünde diz çökecek. Şeytanın safsatalarını Oğlun İsa meshin adıyla bağlıyoruz. Onun yalanlarını red ediyoruz.

  5- Hizmetkar yürekli, iyi örnek olacak önder, gözetmenler ve Rab’bin hasadı için sadık işçiler için.

  Rab İsam, kardeşlerimin arasından önder ve gözetmenler daha da çok çıksın. Çünkü sen, sözlerini güvenilir kişilere emanet etmemizi istedin. Rab, sen gelene kadar, senin asmanda kalabilecek dallar olalım, bol ürünler verelim. Uyuyan işçiler değil, eyleme geçen imanlılar olalım. Herbir kardeşimin ruhsal armağnlarını bereketle, hizmet ruhlarını ateşle ve onları koru diye sana dua ediyorum .

  6- Kilisedeki gençler ve özellikle ikinci ve sonraki kuşakların İsa’yı kendi yaşamları için keşfedip yalnızca dini bir azınlık mensubu olmaktan ileri gidebilmeleri için dua edin.

  Rab İsam, yeni kuzuların sana gelip, sende büyümesi için dua ediyorum. Bu kuzular, çevresine ışık olsunlar ve her biri çevresinde, kendi bedenlerinde seni yansıtabilsinler. yaşam tarzlarıyla olsun, bilgelikte olsun.. Her birinin yüreklerinde kutsal ruhunun ateşi hiç sönmesin diye dua ediyorum.

  7- Genç neslin Mesih’e ve O’nun Bedenine adanmışlıkla, alçak gönüllülük ve yeni bir görüş getirerek liderlikteki yerlerini almaları için. Tecrübeli mevcut neslin lütufkâr bir tutumla onların önünü açabilmeleri için dua edin.

  Rab İsam her zaman her birimize, kendi alçakgönüllüğünden, ruhsal ve fiziksel acılara dayanma gücünden, sabrından, adaletinden ve merhametinden…bir su damlası kadar bile versen o bile bize yeter.

  8- Şu anki önderlerimizin tazelenmesi, güçlenmesi ve korunması. Kiliselerin gelişim aşamaları ve ulusal durumlar değişim gösterdikçe hikmet ve olgunluk için dua edin

  Babam, ülkemdeki ve dünyadaki tüm önderlerimizi , sen bilgelikle ve kutsal ruhunla donat, onları kanınla koru, onları yüreklendir ve hizmet ruhlarını her daim ateşle diye sana dua ediyorum. Kiliselerimizde şeytanın oyunları yüzüden, bölünmüşlük ve imandan düşüş olmasın diye sana yalvarırım.

  9- Tanrı’yı memnun eden ve insanlar için iyi bir tanıklık olan sağlıklı, kutsal ve sürdürülebilir bir kilise yaşam tarzının gelişimi için dua edin.

  Rab İsam, bizler kiliseyiz. Her bir ferdi, son ana kadar sende kalabilsin diye sana dua ediyorum. Bizlere, imanımızı güçlendirme armağanı ver. Öyleki senin adın yüceltilsin Baba.

  10- Türkiye’deki Kilise ve onun önderleri sürekli ön saflarda olduklarından ötürü dayanabilmek
  için bizim dualarımıza ihtiyaçları var. Tanrı’nın cesaretlendirmesi, güçlendirmesi ve teşvik
  etmesi için dua ediniz.

  Babam, kilise önderlerimizi bereketle, koru ve ihtiyaçlarını karşıla diye dua ediyorum. Onları senin şefkatli ellerine bırakıyorum, çünkü emanet edecek başka yerim yok.

  11- Müjdenin etkin biçimde yayılması için Tanrı’nın harikaları ve belirtilerin görülmesi. İnanlıların da Tanrı’nın işlerini kişisel ve kilise yaşamlarında görüp imanda teşvik bulmaları için.

  Rab İsam, sen dedinki; görmeden iman edenlere ne mutlu. Rab, bazen hayatlarımızda senin varlığını veya mucizlerini görmeye ihtiyaç duyuyoruz. Aslında günlük yaşantımızda kendini ve meleklerini bize defalarca gösteriyorsun ama biz insanoğlu ne yazık ki fark edemiyoruz. Baba, bunları farketmemiz için ruhsal gözlerimizi aç diye sana dua ediyorum.

  12-Malatya Davası

  Babam, sen adil olan merhametli bir Tanrısın. Bu mahkemeyi senin ellerine bıraktık. O mahkemede senin ellerin işlesin, senin görkemin hissedilsin. Sen gereken sonucu adil bir şekilde vereceksin.
  O mahkemede şeytanın oyunlarını, İsa mesihin adıyla bağlıyoruz artık.
  O mahkemeyi sen yumruğunu indirerek sonuçlandır. O konuda hizmet eden tüm kardeşlerimin maddi manevi ihtiyaçlarını sen karşıla diye sana yalvarıyorum. Mağdur olan aileleri ve çoçukları sen bereketle, fiziksel ve ruhsal şifa ver. Baba sen gerekeni yaparsın biz bunu biliyoruz ve bekliyoruz. Dediğin gibi Baba, ışık karanlıkta parlar ve karanlık onu alt edemez.

  13- Diğer hukuki konular

  Rab İsam, ne kadar hukuki konularda davalar varsa, oralarda da senin ellerin işlesin ve adaletin görülsün. Öyleki senin adın yüceltisin Baba.

  14- Daha fazla kiliselerin dernek statüsünü almaları ve kiliselerinde bunun idari sorumluluğunu doğru düzgün yürütecek kişiler bulmaları için dua edin.

  Rab İsam, ülkemde ve dünyada daha fazla kiliseler açılsın ve çevrelerine ışık olsun diye dua ediyorum. Fakat bu kiliseleri yönetecek bilge önderleri sen kendi ellerinle ata. Sen tüm kiliselerimizi koru, bereketle ve esenlik ver.

  15- “TeK”’in etkin organizasyon ve işleyişi için; bunun gerçekleşebilmesi için gerekli finansal kaynaklar için dua ediniz.

  Babam, bu organizasyonda emek veren herkesi maddi ve manevi bereketle diye dua ederim. Sen ihtiyaçlarını karşıla..

  16-Kiliseler arası ve de yerli ve yabancı kardeşler arası birliğin daha da artıp derinleşmesi.

  Rab İsam, kiliselerimizde hizmet eden yerli ve yabancı kardeşler senin yolunda hizmet ederken, aralarında tam bir uyum olsun, öyle ki senin ellerin işlesin onlar aracılığıyla. Sen bu kardeşlerimizi bereketle ve koru diye dua ediyorum.

  17- Sosyal, çocuk, genç, aile hizmetleri, müjdecilik, medya vb. farklı girişimlerde Rab’bin yönlendirişi ve hikmeti ile etkin olmak için. Rab yerel imanlıların arasından bu işleri yürekten ve yaratıcı şekilde yapacak kişileri arttırsın diye dua edin.

  Rab İsam, senin için hizmet edecek kardeşlerimizi sen yüreklendir, onları maddi manevi bereketle, onlara bilgelikle donat diye dua ediyorum…

  Yahve oğlu Yeşua adıyla..

  Maranata Ya Rab..

  mezmur 145: 17-21

  RAB bütün davranışlarında adil,
  Yaptığı bütün işlerde sevecendir.
  RAB kendisine yakaran,
  İçtenlikle yakaran herkese yakındır.
  Dileğini yerine getirir kendisinden korkanların,
  Feryatlarını işitir, onları kurtarır.
  RAB korur kendisini seven herkesi,
  Yok eder kötülerin hepsini.
  RAB’be övgüler sunsun ağzım!
  Bütün canlılar O’nun kutsal adına,
  Sonsuza dek övgüler dizsin.

4 yazı görüntüleniyor - 1 ile 4 arası (toplam 4)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.