10 kuruş ve 100 lira….

• Bu konu 3 izleyen ve 4 yanıt içeriyor.
5 yazı görüntüleniyor - 1 ile 5 arası (toplam 5)
  • Yazar
    Yazılar
    Anonim
    Pasif

10 kuruşluk bir bozuk para ömrünü doldurur ve vefat eder.
    Örnek bir yaşamdan sonra, cennete yükselir.

Melekler onu çok sıcak bir karşılama ile karşılarlar; Pavlus onu tüm samimiyeti ile kucaklar, öper ve cenneteki en güzel bulutlardan birisinin üzerine oturtur.

Bir kraliçeymişcesine muamele görmektedir; o kadar ki kendisi bile bundan dolayı şaşkınlığa uğramıştır.

Kısa bir süre sonra bir 100 Liralık da hayatını kaybeder. Ve iş bu ki o da imanlıdır ve cennete gelir. Pavlus, oldukça soğuk bir şekilde 100 liralığı karşılar ve uzaklarda küçük bir bulut gösterip “senin yerin orası git ve yerleş” der.

100 liralık uzaklarda yanlız başına kalmış ve kimse onla ilgilenmemektedir. Oysa ki, 10 kuruşluğun bir dediği iki edilmemekte etrafında melekler dört dönmektedir.

Bir süre sonra 100 liralık dayanamaz ve Pavlus ile görüşmek istediğini bildirir : “Kutsal Pavlus ! Nasıl olur da 10 kuruşluk bir kraliçe gibi muamele görür ama ben 100 liralık unutlmuş gibi bir kenarda yalnız bırakılırım?”

Ve Pavlus 100 liralığa cevap verir : “ Sen sus! Çünkü seni kiliseye yapılan bağışlarda görmek hiç nasip olmadı!”

Anonim
    Pasif

Esenlik dileklerimle…

Fıkrada….
    Buradaki öğretinin özünün farkında mısınız acaba.
    Ön plana neyin yada kimin çıktığını görebilmekte miyiz.
    Evet Pavlus bir kutsaldır.
    Sizler kadar kutsal…
    Sizce Pavlus gerçekten de cennette söz sahibi midir?
    Karşılayan ve yöneten midir?
    Kutsal kitaptan ayet gösterebilir misiniz?

sevgiyleeee

Anonim
    Pasif

Fıkra için kutsal kitaptan ayet gösterme arayışına girmedim girmeyeceğimdir de…
    Bu fıkra bana kilisemin pastöründen mail ile geldi ben de sizlerle paylaşmak istedim.

Fıkralar mizah amaçlıdır esas olarak. Bir ayete dayalı yapılan bu türden yazılara fıkra denmez benzetme, öğreti gibi farklı isimler kullanılır.

Yer gösteren kişi kim olursa olsun… Benim bu fıkradan çıkardığım anlam çok daha farklı idi : Kiliselerimize pazar günleri bağış verirken hiç bir zaman (ya da çok nadiren) en yüksek parayı verdiğimiz oysaki bozuk paraların sepete atıldığı…

Yer gösteren kişi kim olursa olsun dedim yukarda, sizinle hemfikir değilim demek değildir bu…. şimdi yazınızı okuyunca Pavlus yerine fıkrada İsa olsa çok daha iyi olurdu…

Ancak şunu da söylemeliyim ki: yaklaşımınızı doğru bulmadım. Sanki yanlış öğretiş vb gibi bir uslup takınmışsınız sanki… bence bu tarzda bir uslup sonucunda Fıkralar bölümünün kapanması çok daha yerinde olacaktır… Keşke ayet göstermek vs gibi fıkranın “mizah”ına uymayan anlatım tarzını değil de öneri olarak Pavlus yerine İsa olsa gibi bir tarz ile yapıcılığa ve kardeşlerin foruma katılımlarını teşvike yönelik tarzda olaydınız…

Sevgi ve saygıylaaaa…
    Rab’de kardeşiniz Kayra

Anonim
    Pasif

@Kayra 11256 wrote:

Yer gösteren kişi kim olursa olsun dedim yukarda, sizinle hemfikir değilim demek değildir bu…. şimdi yazınızı okuyunca Pavlus yerine fıkrada İsa olsa çok daha iyi olurdu…

Birçok soruyu yanıtsız bırakmanıza karşın… bu açıklamanız yeterli olmuştur.
    Üslüp önemsizdir inanın. önemli olan sizin doğruyu görebilmiş olmanızdır.
    Gerçeğe yönelebilmiş olmanızdır. Farketmiş olmanızdır.
    Bu konuyu pastörünüzlede konuşunuz.

Sevgiyleee

klaus
    Anahtar yönetici

Sevgili Kayra, seninle aynı düşüncedeyim Rabbim seni bereketlesin.
    Bu arada önemli olan, verdiğin fıkradan kendince doğruyu görebilmiş olman, gerçeğe yönelebilmiş olman, farketmiş olman gerekiyor ! Bu konuyuda pastörünle konuşup bizi tekrar bilgilendirmen bizi de mutlu eder ! Bizi merakta bırakma oldu mu? :)
    Esenlikle kal. Rabdeki kardeşin Kayram.

5 yazı görüntüleniyor - 1 ile 5 arası (toplam 5)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.