10 Emir Hayal Miydi?

 • Bu konu 1 izleyen ve 1 yanıt içeriyor.
2 yazı görüntüleniyor - 1 ile 2 arası (toplam 2)
 • Yazar
  Yazılar
 • #24585
  Anonim
  Pasif

  ’10 Emir’in inişi halüsinasyon muydu?

  gp_166807.jpg

  KUDÜS – İsrailli bir psikoloji profesörü, Musa Peygamber Tur Dağı’nda ’10 Emir’i aldığında, bu olaya tanık olan İsrailoğullarının, aslında bölgede yetişen ve halüsinasyona sebep olan bir bitkinin etkisi altında olabileceklerini iddia etti.

  İbrani Üniversitesi’nden Prof. Benny Şanon, İngiliz dergisi “Time and Mind”daki araştırmasında, Sina Çölü’ndeki iki bitkinin, Amazon bölgesindeki halüsinasyona yol açan “ayahuaska” bitkisiyle aynı psikoaktif molekülleri içerdiğini yazdı.
  Şanon, Tevrat’ın “Çıkış” bölümünde sözü edilen, Tur Dağı’ndan gelen gök gürültüsü, şimşek ve boru sesinin sadece, belli bir beklenti içindeki halkın halüsinasyonu olduğunu ileri sürdü.

  “Ayahuaska sarhoşluğunun ileri safhalarında, ışığın görülmesine yoğun dini ve ruhi hisler eşlik etmiştir” diyen Prof. Şanon, bu gibi durumlarda, görülen yoğun ışığın Tanrı’nın yaydığı güç olarak da algılanabildiğini belirtti.

  Prof. Şanon, bölgedeki Musevilerin eski zamanlardan beri, yöredeki psikoaktif bitkilerin sihirli ve tedavi edici etkisi bulunduğuna inandıklarını da belirtti. (AA)

  http://www.gazeteport.com.tr/DUNYA/NEWS/GP_166815

  #28402
  Anonim
  Pasif

  Haberi okuyunca İsrailli psikoloji profesörü Prof. Benny Şanon'un araştırdığı ayahuaska bitkisinin bağımlısı olduğu konusunda kuşkuya düştüm; doğrusunu Rab bilir.

  Sözde bilim adamları tarihi ve arkeolojik gerçekliklerle uzak yakın ilgisi olmayan birçok iddialar ortaya atmaktadırlar. Ancak bu tür iddialar Tanrı Sözü Kutsal Kitap'ın eskimeyen, değişmez, kesin, sonsuz doğruluğuyla havada kalmakta ve Tanrı'ya tanıklık ettirmekten başka bir işe yaramamaktadırlar.

  Nitekim şöyle yazılmıştır:
  “Bilgelerin bilgeliğini yok edeceğim,
  Akıllıların aklını boşa çıkaracağım.”

  1.Ko.1: 19

  Çünkü bu dünyanın bilgeliği Tanrı'nın gözünde akılsızlıktır. Yazılmış
  olduğu gibi, “O, bilgeleri kurnazlıklarında yakalar.”

  Yine, “Rab bilgelerin düşüncelerinin boş olduğunu bilir” diye yazılmıştır.

  1.Ko.3: 19-20

2 yazı görüntüleniyor - 1 ile 2 arası (toplam 2)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.