1-Dünya düz müdür?

• Bu konu 4 izleyen ve 4 yanıt içeriyor.
5 yazı görüntüleniyor - 1 ile 5 arası (toplam 5)
  • Yazar
    Yazılar
    Anonim
    Pasif

Matta 4:8-10
    İblis aynı şekilde İsa’yı çok yüksek bir dağa çıkarıp O’na tüm görkemleriyle dünyanın bütün ülkelerini gösterdi. «Yere kapanıp bana taparsan, bütün bunları sana vereceğim» dedi.
    İsa ona şöyle karşılık verdi: «Çekil git, Şeytan! `Tanrın olan Rab’be tap, yalnız O’na kulluk et’ diye yazılmıştır.»

Burda yazılana göre çok yüksek bir dağa çıkılırsa, dünyanın bütün ülkeleri görülebiliyor. Bu da dünyanın düz olduğu anlamına geliyor.

Bu bir hata mıdır; yoksa bir açıklaması var mı?

(Tanrım arkadaşlarımdan gelecek yanıtlarla tatmin olmamı ve sana kavuşmamı sağla.)

Anonim
    Pasif

Burada Mesih görüm aracılığıyla tüm ülkeleri görüyor. Şaytan bir görümde tüm ülkeleri gösteriyor. Yani yüksek bir yerin yardımıyla görmüyor. Şeytan O’nu yüksek bir yere çıkardı, Rab’be dünyanın tüm güzelliklerini gösterdi. Yuhanna da vahiyi alırken gerçekleşen şeyler gibi, ya da Hezekiel’e Rab’bin gösterdiği görümler gibi… Bunlar görümdür, ama aynı zamanda gerçektir. Bazen de peygamberler şunu der; ruhta şuraya çıkarıldım, başka bir yere götürüldüm. Bunu gibi. Gerçek anlamda, dünyasal algılarla Mesih bu ülkeleri görmedi, gösterilen bir görümle tüm ülkeleri gördü.

Anonim
    Pasif

Çok güzel açıklamışsınız, dilinize sağlık Tuba kardeşim

Dharma arkadaşım,

Kutsal Kitap insan bilimci bir dille yazılmıştır, Bizim anlayabileceğimiz şekilde Kutsal Ruh aracılığı ile vah’yedilmiştir, Tuba kızkardeşinde dediği gibi, o bir görümdür,

Ayrıca bende size birşey sormak istiyorum, sorunuzun devamında çok güzel bir dua etmişsiniz bende etkilendim ve duanıza amin diyorum, Yalnızca bir şey sormak istiyorum,

İsa cinli bir hastan’nın içerisinden cinleri çıkarıp, Domuzların içine girmesine izin verdi diye ayet vardır,

Burada Domuz değildi, Koyun olabilirmi? veya Keçi? ya domuzsa, domuzlar erkekmi, dişimi?

yani sizce bunlar ne kadar önemlidir? bence burada önemli olan şey ve dikkat etmemiz gereken şey,

İSA”NIN CİNLERİN ÜZERİNDE YETKİSİ OLDUĞU, İSA”NIN HASTALARA ŞİFA VERDİĞİ, İSA”NIN İNSANLARA ESENLİK VERDİĞİ olmalı değilmi? domuzamı girdi, koyunamı girdi olmamalı dikkat etmemiz gereken konunun diye düşünüyorum

Örneğin sizin kıymetli sorunuzdada bence dikkat etmemiz gereken soru, İSA”YI ŞEYTAN DÜŞÜRMEYE ÇALIŞTI, İSA”YI BİRÇOK PEYGAMBERİ DÜŞÜRDÜĞÜ GİBİ (DÜNYASAL EŞYALAR, SAVAŞ GANİMETLERİ V.S. GİBİ ŞEYLERLE) ama İsa Mesih Kendisi için bu dünyada bir mal mülk, şan şöhret kazanmak için değil, sadece kaybolan koyunlarını bulmak için yeryüzüne geldiği için, Şeytan onu alt edememiştir

diye düşünmek lazımdır
    esen kalın

Anonim
    Pasif

Sevgili dharma,
    Sadece 500 yıl kadar önce, dünyanın tepsi gibi olduğuna ve fazla uzağa gidilirse boşluğa düşülebilineceğine inanılırdı. Yunanlılar, tanrılarının biri olan Atlas’ın dünyayı omuzlarında taşıdığını ve Hintlilerin ise, dünyanın bir fil üzerinde ve filin de, bir kaplumbağa üzerinde durduğuna inanırlardı.

Halbuki Kutsal Kitap’ta, daha bu son günlerde ortaya çıkan, yeni-yeni öğrenilen bazı şeyler, 3000 yıl evvelinden yazılıydı. Meselâ; evrenin genişlemekte olduğu, yıldız ve galaxilerin birbirlerinden uzaklaştığını, dünyanın yuvarlak olup hiçbirşeye asılı olmadığı yazılmıştır. Meselâ, Eyüp 26:7 şöyle diyor: “O (Tanrı), boşluğun üzerine kuzey göklerini YAYAR ve dünyayı HİÇLİĞİN (hiçbirşeyin) üzerine asar”.

Diğer kardeşlerime katılıyorum (Tuba & Yitro). Matta’daki bu anlatım ruhsaldır. Dağa çıkan herkes, tabii ki “Tüm dünyayı görüyorum” zannetmez. Kaldı ki İsrailoğulları ta Mısır’dan kopup gelmişlerdi ve her dağa çıkıp baktıklarında ve “İşte dünyanın sonuna yaklaşıyoruz” dediklerinde, ve uzaktaki ikinci bir dağa çıkıp baktıklarında, bunu görüp anlamamışlar mı. Yani “Dünyanın sonu değilmiş meğer” dememişler mi? Hatta bunu yüzlerce defa tekrarlamamışlar mı?

“O’na bütün görkemi ile dünya ülkelerini göstererek …”. ‘Tüm Dünya Ülkeleri’ tabii ki görünmez bir dağdan. İsa: “Hani ben Mısır’ı bile göremiyorum” diyebilirdi. Bunu sadece İsa değil, herhangi bir İsrailli yapabilirdi. Kaldı ki, ülkelerin görkemleri (zenginliği, ihtişamı vs), fiziksel gözlerle görülebilirmi sadece bir dağdan bakmakla. Belli ki olay ruhsaldır.

Yazınızın sonundaki duanız, bana da dokundu. Amin diyorum. Sen Rab’bi mutlaka bulacaksın dharma; çünkü samimi bir yürek ile arıyorsun. Ben değil; Rab’bin kendisi sana söz veriyor. O’nu bulacaksın.
    Sevgi ve Dualarımla.

Anonim
    Pasif

Teşekkür ediyorum yanıtlarınız için arkadaşlar. Düşüneceğim hepsini tek tek.

5 yazı görüntüleniyor - 1 ile 5 arası (toplam 5)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.