#29422
Anonim
Pasif
Büyükelçiden kilise talebi

Almanya Büyükelçisi Dr. Eckart Cuntz, Tarsus`ta adı Saint Paul Anıt Müzesi olan Eski Ortodoks Rum Kilisesi`nin yeniden kilise olarak kullanılması için başvurduklarını belirtti

[IMG]http://i.milliyet.com.tr/HaberAnaResmi/2008/06/11/fft17_mf57007.Jpeg[/IMG]

Almanya “nın Ankara Büyükelçisi Dr . Eckart Cuntz , Mersin “in Tarsus ilçesinde adı Saint Paul Anıt Müzesi olan Eski Ortodoks Rum Kilisesi “nin yeniden kilise olarak kullanılması için ilgili yerlere başvuru yaptıklarını belirterek, “Eğer burası uygun görülmezse yeni bir kilisenin kurulmasını istedik ve başvurumuzun yanıtını bekliyoruz” dedi.

Cuntz , ziyaretlerde bulunmak için geldiği Tarsus “ta beraberindeki Almanya Meclis Dışişleri Komisyonu Başkanı Ruprecht Polenz ve TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Murat Mercan ile birlikte adı Saint Paul Anıt Müze olan Eski Ortodoks Rum Kilisesi “ni gezdi.

‘Gözler Tarsus “ta”

Cuntz , gezisinin ardından düzenlediği basın toplantısında, 2008″in Saint Paul yılı ilan edilmesinin ardından tüm dünyanın gözünün Tarsus “a çevrildiğini söyledi.

İlk kez geldiği Tarsus “tan çok etkilendiğini belirten Cuntz , “Aziz Paul “un doğduğu yer olan Tarsus “ta böylesine önemli tarihsel bir yılda çok sayıda etkinliğin planlanmış olması bizi çok sevindirdi. Bu yer, din özgürlüğü ve hoşgörü için bir işaretin verileceği bir yer olabilir. Bunlar Türkiye “nin de kabul ettiği değerler” diye konuştu.

Mercan : Mahzur yok

Almanya Meclis Dışişleri Komisyonu Başkanı Polenz de Saint Paul yılı nedeniyle dünyanın dört bir tarafından yüz binlerce kişinin Tarsus “a geleceğini, Hrıstiyan alemi için çok önemli bir kişi olan ve Hz . İsa “nın en önemli havarilerinden biri olan Saint Paul “un izini sürecek olanların Tarsus “u ilgi odağı haline getireceklerini ifade etti.
TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Murat Mercan ise, şu anda adı Saint Paul Anıt Müze olan eski kilisenin tekrar kilise olarak kullanılmasında bir mahzur görmediğini dile getirdi.

http://www.tumgazeteler.com/?a=2934325