Re: Vatikan: “Diğer kiliseler geçerli değil”

#29730
klaus
Anahtar yönetici

@BURÇ 7454 wrote:

Sevgili KAYRAM, düşünceleriniz için çok teşekkür ederim.Bu şekilde güzel cümleler okumak insanı mutlu ediyor.

Aslında gün geldi yetemediğim bir çok yerlerde bende protestanlara sorular sordum.Onların bilgilerinden yararlandım.İnsanın herhangi bir mezhebe ayit olması onu bilgili yada bilgisiz yapmaz.Protestan olupta ciddi anlamda bu işi çok iyi bilen ve kendilerine mutlaka danışılması gereken insanlar vardır ki Orhan Ant’a bu kişilerin en iyi örneklerinden biridir.Aynı zamanda Papa olupta kör cahil olanda insanlar vardır.Bir önceki mesajımda da belirttiğim gibi geçmişte Papalık makamı iki aile arasında gidip geliyordu.Bir şekilde babadan oğula geçme bir Papalık sistemi vardı.Şimdi bu insanların bilgisine mi bakılıyordu yoksa kan bağınamı?Elbetteki bilgisine yada yaşamışlığına bakılmadan Papa seçiliyordu ve çok yanlış bir şeydi.

Burada bir çok mesajlarımda belirttim.Ben kesinlikle Katolik değilim!Hatta ve hatta Kutsal Kitabın ta kendisi mezhep kavramına karşı çıkar.O mezheptenim yada bu mezheptenim demek çok büyük bir yanlıştır; çünkü bu bize bölücülükten başka bir şey vermez!

Sonuna kadar eleştirelim.Papaları eleştirelim, yada diğer mezhebe ait olan din adamlarını eleştirelim; ama eğer herhangi bir mezhepten diye bir insanı dinsiz yada Tanrı tanımaz olarak adlandırıyorsanız ben buna karşı çıkıyorum.

Sevgili KAYRAM, sözüm kesinlikle size değildir…Ama sizde çok iyi bilirsiniz ki bir çok protestan Kutsal Kitap’ta ki “dostunu sev, düşmanını da sev” mantığını baz alarak Katolikleri dinsiz ve en büyük günahkar görmelerine rağmen “Onlarda Tanrının yaratmış olduğu bir insandır ve onlarıda çok severim” derler.Oysaki Protestanların da Katolik mezhebine ait olan insanları, doğrularıyla yanlışlarıyla, Rab İsa yolunda yürüyen bireyler olarak görmeleri gerekmektedir.İşte benim kavgam budur :)Yoksa herhangi bir mezhebi övmek yada kötülemek değildir.

Aslında konu çok farklıydı, Hitlerdi…Sayın Çölgeçen’in mesajından sonra konu buralara kadar geldi…

Sevgili Burç, haklısın. Bir bütün olmalıyız ama sadece katolik kiliselerinde ayinlerde şunu görebilirsin (ki ben ailemle katılmak durumunda kalıyorum bazı durumlarda) ibadet için gelen insanlara broşürler dağıtıyorlar, ibadet sırasında takip edesiniz diye.
Dualar edilirken bende takip ediyorum oradan. Dualar ediliyor ediliyor ediliyor ve en sonunda ” sadece gerçek olan katolik kilisenin varlığına iman ediyorum ” diyorlar. Bende eşlik ederken bu cümleye geldiğim zaman hop atlıyorum.
Yani bu şekilde dua eden sadece katolikler, bizler değiliz ki. Bizler kendi kilisemizde her tapınmada demiyoruz ki ” biz de kutsal kitaba göre yaşıyoruz. Doğru olan protestanlıkdır ” falan demiyoruz.
Ha insanlar toplum içinde birbirleri için laf söyleyip, dinlerindeki ayrılıkları dile getirebiliyor. Bu ayrı bir şey, katoliklerin sürekli ibadetlerinde üstüne basa basa vurguladıkları olay farklı bir şey. Orada benim gibi misafir giden, yakınlarının düğününe veya vaftizine katılan protestanlar, o an( ben dahil) sence ne hissediyorlar ? İşte bizim kilisemize gelen katolik misafirler bunu hissetmiyorlar, çünkü hissettirmiyoruz.
Esen kal arkadaşım.

tanri sevgidir