#27972
Anonim
Pasif

Morfeus, uyku getiren rüyalar tanrısıymış. Morfin sözü, buradan kaynaklanmış. Çinliler etkisini şöyle anlatmış: “Geçmişi unutturur, şimdiyi öneme almaz, geleceği hesaba katmaz ! “ Homer, ona ilişkin , ” Tüm ıstırapları unutturan zehir. ” demiş. Orta yaşlı biri 0,3 gram morfin alınca ölür. Ama uyuşturucu alışkanlığında çalkalanan günde 4 gram morfin – 13 kez daha çoğu- vız gelir. Günden güne daha yeni bir çeşidiyle karşılaştığımız uyuşturucular, tüm insanlığın ön sırada gelen belası: Marijuana ( Haşiş ), eroin, kokain, LSD, metadon ve daha bir sürü…

Gençliğin yıkıcı bunalım çağıdır bu. Bir zamanlar tekke ve zaviyelere, bir de çok dar bir kesime kısıtlanan alışkı son yıllarda her ülkeyi, her kuşağı ve özellikle gençleri kenetleyerek dünya çapında belaya dönüştü.Çevreyi kirletenler, terörizmi körükleyenler, çeşitli uyuşturucular, zehir saçan ejderhanın çirkin başlarından… Sonuncusu, ne ülke sınırı tanıyor, ne yasa engeli, ne de güvenlik kuvveti.Beyaz zehir ticaretinin mahzenlerinde yığılı kara para ülke bütçelerindn de aşkın: Günden güne acımasız ejderhaya yem olarak erken mezarı boylayan genç kuşağın kan karşılığı..

Son yıllara dek, varlıklı Batı ülkelerine özgü bu başa çıkılamayan bela, ahtapotun kolları gibi her bucağı kapladı. Tayland’ta 2 milyon narkoman var. Belki bir o kadar narkotikli de Pakistan’da. Birleşik Amerika’da yasa organları, içinde kokain taşıyan uçaklara, gemilere el koyuyor. Midede kokain kaçakçılığı yapmak alışılmış düzenlerden biri. Uyuşturucularla savaşabilmek yolunda ülkeler, oluk oluk para akıtıyor. İskelete dönüşmüş, bir ayağı mezara dayanmış genç erkek ve kızları kurtarabilmek için hastahaneler, ıslahevleri kuruluyor, cezaevleri giderek doluyor. Afyon üreticilerini başka işlere isteklendirmek için çiftçilere açıktan para veriliyor. Bunlara karşın, saldırı orman yangını gibi her yanı sarıyor.

Çok eskiden, bedonizm ( Hazcılık ) felsefesi olarak bilinen bir yaşam yorumu vardı. Şimdi yepyeni boyutlara dayandı bu. Yaşam baskılarını unutabilmek, çalkantılardan kaçarak tatlı rüyalar görebilmek için uyuşturucular birebir !Yalanın babası şeytandan kaynaklanan düzenlerin önde geleni. Bunu kullananların bedeni, hep daha çoğunu, yenisini ve üstün güçlüsünü arıyor. Daha bol, daha heveslendirici olsun ve erkenden mezar boylansın… ( Derleme )