Front Page Forum HRİSTİYAN TÜRKLER Türklük, Hristiyanlik Türk’e Ve Islama Zararli Web Sitelerini Hacklemek Sevaptir Re: Türk’e Ve Islama Zararli Web Sitelerini Hacklemek Sevaptir

#29442
Anonim
Pasif

Eğer dogmatiklikten bahsediyorsanız, evet dinler dogmatiktir ve ne bir eleştiri kaldırır nede bir yorum.

Yani bir dini seçerken, ben o dindenimdir diyebilmek için o dini eleştirmeden A’dan Z’ye herşeyini kabullenmelisinizdir.

Tıpkı Yakup’un dediği gibi:”bir kimse ruhsal yasanın tümünü uygulayıp da tek konuda sendelerse, bütününe karşı suçlu olur

Bir önceki mesajımda yazımı detaylı bir şekilde yazamadım.Tanrı Sözünün eleştirilmesi taraftarı elbetteki değilim.O zaman dogmatikliği yıkar din kavramına karşı çıkmış olurum.Eleştirelim derken, sorgulama manasında söylemişyim.Çarpık öğretilerden bahsetmiştim.Hristiyanlığın gerçek din olduğunu bilmemize rağmen, buna karşı çıkılıp başka bir din için bu gerçektir deniliyorsa buna karşı çıkmaktan bahsetmiştim ve bu karşı çıkmada nedenlerin, niçinlerin detaylı bir şekilde açıklanmasından bahsetmiştim (daha detaya inmeyim yoksa bu mesajımda yayınlanmaz).

Kendi fikrimi belirtmek istersem…Bence Hristiyanlık bir yaşam tarzı değil, dindir.Yaşam tarzı olduğunu iddia edersek o zaman din ile felsefe arasında ki farkı da ortadan kaldırmış oluruz.Ahmet Altan’ın dediği gibi “din felsefenin huzursuz kardeşidir“Tek bir fark hariç ikiside birbirinin aynısıdır.O tek farkta herşeyi belirler.Dinler dogmatik olup soru kabul etmezken, felsefe ise insanları her zaman soru sormaya yöneltir.
Ama Hristiyanlık bir yaşam tarzıdır” derken, Hristiyanlığın sadece bir kimlikten yada kiliseden ibaret olmadığını, onu yaşamımızın her evresinde yaşamamız gerektiğini kast ediyoriseniz evet Hristiyanlık bir yaşam tarzıdır.

Zekeriya Beyaz hakkındaki diğer mesajlarınızın bazılarını okudum ve onlarla kesinlikle hemfikirdim.

Bir şey daha belirtmek istiyorum…Forumumuzda mesajların yayınlanması için en önemli unsurun Kutsal Kitaba ve inançlara hakaret etmemek olduğunu biliyorum ve bu maddeyi de hiç bir mesajımda çiğdeğimi düşünüyorum.

Mesela geçenlerde sizinle bir konu hakkında fikir alışverişi yapmıştık.Kuran-ı Kerim’in İsa’yı “Mesih” sıfatıyla anması.Burada ben Kuran-ı Kerim’de var olan bir gerçekliği dile getirmiştim; ama mesajlarım silinmişti.Oysa ki ne hakaret etmiştim nede iftira atmıştım.
İşte eleştirelim derken bu tarz şeyleri eleştirmekten bahsediyorum.
Bir camiye gidin ve Hz.İsa yerine Mesih İsa diyin de neler oluyor görün:)Ciddi anlamda çok büyük tepkilerle karşılaşırsınız; ama oysaki Kuran-ı Kerim’in kendisi İsa için Mesih İsa der.

Tabi bende insanım, bazen olayların atmosferine kapılıp sert çıkışıp, yanlış kelimeler kullanabilirim, lütfen böyle durumlarda mesajlarımı dilediğiniz gibi editleyin.