Re: Tek Yaratıcı – Tek Allah

#30174
Anonim
Pasif

Değerli Burç,
yazdıklarınızı okuyunca gözlerime inanamadım.:) Çünkü böylesine önemli bir konuda halktan bir hristiyanın aynı düşüncelere sahip olabileceğini hiç düşünmemiştim. Sizin de belirttiğiniz gibi Papa bunun farkında. ”Kitaplar” bölümünde alıntı yaptığım kitabın yazarı peder Iannito bu inançta. Ama bu inançta olan hristiyan sayısı çok az. Biliyorum, bu düşüncede olan müslüman sayısı da fazla değil.

Ben 1 yılı aşkındır bu düşüncelerimi paylaşacak ve yardımlaşacak her üç dinden dindar arıyorum değişik platformlarda ama nafile. Bunun için özel site açtım, imkan olursa dernekleşmeye de gideceğim ama dindarlardaki hoşgörüsüzlük had safhaya çıkmş durumda ne yazık ki. Ufuklar daraltılmış, kimse kendinden başkasının Yüce Rabb’imizin yolunda olabileceğini kabul etmiyor.

O açıdan, yazdıklarınız beni hem şaşırttı hem sevindirdi. Madem bu düşüncelerimizde hemfikiriz, o halde bu düşünceleri paylaşacak her üç dinden arkadaşlar bulmak için gayret gösterelim. İnanın, aramızdaki önyargıların yıkılması ve birbirimizi olduğumuz gibi kabul etmenin yolu bundan geçiyor.

Ben hristiyanlık ve yahudiliği kendi mantıkları içinde anlamak ve önyargılarımı yıkmak için epey gayret gösterdim. Şimdi bazı müslümanlar için sapık durumundayım belki düşündüklerimden dolayı ama geldiğim noktadan şikayetçi değilim ve Rabbime dua ediyorum.
Sizler de buna benzer gayret gösterebilir, islamı kendi içinden öğrenebilirsiniz. Mesela cihadı kabul edemeyeceğinizi söylüyorsunuz. Halbuki cihadın gerçek anlamını bilseniz kabul etmeyecek bir kavram olmadığını görürsünüz. Başörtüsünü veya el kesmeyi de kabul edersiniz demiyorum. Çünkü bunları müslüman olmadan yani Kur’an’daki Allah’a teslim olmadan kabul edemezsiniz. Ama cihad, dua, zekat, oruç gibi konular evrenseldir ve, ya aynen ya da benzer şekilde sizin dininizde de vardır. En basitinden sizin bu forumda yaptığınız, insanları hristiyanlık konusunda bilinçlendirmeniz bir cihaddır.

Cihad eden bir hristiyan deyince olmuyor ama Tanrı hizmetçisi bir hristiyan deyince oluyor, tebliğci hristiyan olmuyor ama misyoner hristiyan oluyor… Aslında aynı şeyler kastediliyor.

Karşılıklı öğrenecek çok şeyimiz var çoooook. :)