#30181
Anonim
Pasif
BURÇ;8584 wrote:
Fırat Abi bana kızmayın; ama ben sizinle bu konuda hem fikir değilim :)

Aslında çok haklısınız. Ben sizin ne demek istediğinizi çok iyi anlayabiliyorum. Mesih İsa’nın söylemlerini Tanrı sözü olarak kabul etmeyen, dolayısıyla Mesih İsa’yı Tanrı sözünün beden almış hali olarak da görmeyen ve yine dolayısıyla Mesih İsa’nın Tanrısallığını red eden bir kişi Yaradanına Allah diyor ise bu bizim inancımıza ters düşer ve mantıken de Tanrı ile Allah bir olmaz, olamaz.

Ama ben bu konuya bu kadar katı bakmıyorum. Karşımdaki insanın söylemlerinden çok yüreğine bakıyorum. Amacı ne? Ne yapmak istiyor? Tek Tanrı’ya mı inanıyor? Ona ibadet ediyor mu? Onu yüceltmek istiyormu? Eğer bir insan bu şekilde davranıyorsa ve buna rağmen Mesih İsa’nın Tanrısallığına karşı çıkıyorsa, bu kişi ne yaptığını bilmiyordur. Yani bir nevi, aslında bizimle hem fikirdir; ama yanlış öğretiler sonucunda Mesih İsa’yı tanımıyordur.

Hiç unutmam…Hrant Dink öldüğü gün, Mutafya kiliselerinde yas ilan ettiğini duyurmak için basın toplantısı yapmıştı ve bu basın toplantısında hep Allah kelimesini telaffuz etmişti. Çok hoşuma gitmişti bu hareket. Papa’da bu tarz yaklaşımları izliyor…Ama şahsen ben Protestanları bu konuda oldukça katı buluyorum.

hamdolsun

(Küçük bir parantez: ”Tanrısallığına karşı çıkıyorsa, bu kişi ne yaptığını bilmiyordur.” Hiçbir şuurlu müslümanın İsa Mesih’in tanrısallığına karşı çıkacağını sanmıyorum. Tanrısaldır ama Tanrı değildir ;) Çünkü O, Allah’ın Ruhu, Allah’ın kelimesi ve Mesihtir.
”Doğduğu gün, öleceği gün ve dirilitildiği gün Allah’ın esenliği O’nun üzerinedir.”)