#28448
Anonim
Pasif

O halde, bazı doğrulardan söz etmenin zamanıdır. Sizin dışınızda da herhangibiri, bu ikilem hakkında birşey yapabilir. Dünya bu ikilemin sürmesine olanak sağlıyor ki; iki yönden birine yöneleceksiniz. Önergelerden her ikisini de çabucak gözden geçirerek ve sahte hevesin maskesi arkasına gizlenerek iki yüzlü bir ruhaniliği geliştirecek ya da diğer hristiyanlarla anlamlı ilişkilereden uzak ve açık olarak samimi bir şekilde ilgiden yoksun kalarak solacaksınız. Her iki durumda da, kendinizi bir çökmenin içinde bulacaksınız.Anımsatmak isterim ki; sık sık bunların oluştuklarını gözlemledim.

Hızlı ( telaşlı) anlardaki etkinliklerin bir çeşit blok halindeki boşlukları tarafından emilmemiz kolaydır.Bunlar oluştukça, yakınlarında olmaktansa, kendi özel ailelerimizi arar buluruz. Yoksa sonuçları feci olabilir.

Dolores Curran, şunlara dikkati çekiyor:
” Hızlı halk ” ( Tiyatroda sahnelenen bir oyun ) başlıklı keskin bir makalede… Türlerinin bir örneği olarak kendini sunan ve şükreden, çalışan bir kadının yaşam biçiminin anlatıldığı Kadınlar Günü'nde yayınlanmış eski bir makaleyi Harpers Louis T. Grant, inceden inceden tetkik ediyor. Bu kadının yaşamına kulak verin. Sabahleyin evden işe koşuyor; kahvaltı olarak arabada yoğurt, idman yaptığı kaplıcada öğle yemeği yiyor; çocuğun bakımını kocasına bırakıyor. Bir de evin diğer yanında kırk millik bir yönetim mevkiindeydi; zevk için boş zamanında küçük uçak kullanıyor; yerel bir kadınlar kolejinde, ikinci bir iş olarak öğretymenlik yapıyor; çocukları büyükanneye, bakıcıya bırakıyor; bırakıyor çocukları… Grant; ” hızlı yaşayan halk ” dediği bu yaşam biçimini, geçimini sağlamasına benzetiyor. Kolayca kavranan parçasında, bir hızlı yaşayan halk ailesindeki bağlantılarının derine inmeyen örneklemelerini yapıyor. Böyle bir ailede; dinlemek, iletişim kurmak, dostluk ve bir başka şey için zaman yok.

Burada yalnış yapılmamalıdır. Bu, yaşam biçimimizde bir değişiklik oluşturuyorsa; bu günler sizin silkinmenizdendir. Hız, itme, gürültü ve kalabalıklar; sizi ele geçiriyorsa, saçmalığı durdurmaya ve ruhunuzu tazeleyerek teselli eden bir yeri keşfetme zamanıdır. Bundan dolayı sık sık değil; daha çok “hayır ” denmeli. Bu; sıkıntılarınızın yüreğinizin dışına dökülmesine ve sizi ilerletecek bir yere bırakmaya vesile olacak ki, umutsuz gereksiniminizi ruhsal ihtiyaçlar için kabul eder. O'nun sizi dinleyecek olması, O'nun size yardım edecek olması; iyi haberdir. Kötü haber ise şudur: Bir başkasında bir değişim oluşmasını beklerseniz, işler sadece kötüleşecektir. Ruhsal hareketleriniz azalacak ve muhakka gelecek olan bir düşman saldırısına açık olacaksınız. Sizin için tek umut, kendinizi Tanrı huzurunda güçlendirmenizdir. ( Tanrı ile Dostluk )

Rabbin sevgisi ve ışığı sizinle olsun.