#30865
Anonim
Pasif
advertiser;9729 wrote:
İnsan aklıyla çok şey tasarlayabilir, Ama dilin vereceği yanıt RAB`dendir. sül.özd. 16:1

Kişi yüreğinde gideceği yolu tasarlar, Ama adımlarını RAB yönlendirir.sül.özd. 16:9

İnsan kura atar, Ama her kararı RAB verir. sül.özd. 16:33

Çünkü Rab bize şöyle buyurmuştur: `Yeryüzünün dört bucağına kurtuluş götürmen için Seni uluslara ışık yaptım.
Öteki uluslardan olanlar bunu işitince sevindiler ve Rab`bin sözünü yücelttiler. Sonsuz yaşam için belirlenmiş olanların hepsi iman etti. elç.işl. 13:47-48

Çünkü Tanrı önceden bildiği kişileri Oğlu`nun benzerliğine dönüştürmek üzere önceden belirledi. Öyle ki, Oğul birçok kardeş arasında ilk doğan olsun.
Tanrı önceden belirlediği kişileri çağırdı, çağırdıklarını akladı ve akladıklarını yüceltti. rom 8:29-30

Kendi isteği ve iyi amacı uyarınca İsa Mesih aracılığıyla kendisine oğullar olalım diye bizi önceden belirledi.efes.1:5

Tanrı`nın seçtiği kişilerin iman etmeleri, Tanrı yoluna uygun gerçeği anlamaları için Tanrı`nın kulu ve İsa Mesih`in elçisi atanan ben Pavlus`tan selam!titus 1:1

Sizden rica ediyorum, lütfen cımbızlama yapmadan bana savınızı ayetlerle gösterir misiniz? yorumsuz bırakın dilerseniz fakat öncelikle ayetin geçtiği bölümü iyi inceleyin lütfen. belki böylelikle bir sonuca ulaşabiliriz.herhangi bir teoloğun tezi değil veya yorum değil sadece ayet…… esenlik sizinle olsun!

Sevgili advertiser, burada ikimizin yazıları olduğuna göre sorunuz bana sanırım. Dediğiniz gibi;tekrar inceleyecek ve de anlamaya çalışacağım. Yorumsuz bırakmam gibi bir şey, söz konusu olamaz.Yazdıklarım size antitez gibi geldi sanırım. Ben, öyle düşünmedim. Teologların yorumlarıyla birlikte;ayetleri daha iyi anlayabileceğimiz kanaatindeyim. Tekrar edeyim ki, burada size karşı bir şey oluşturma çabası içinde değilim. Seçilmişlik üzerine olan ayetlerin daha anlaşılır olmasını istiyorum.Sizin yazılımınız haricinde; isterdim ki başka kardeşler de bu önemli konu üzerinde yazsın. Zira ben, sizin yazılımlarınızdan Rab’de çok yararlanıyorum ve de seviniyorum. 2.000 yıldır Kutsal Kitap’taki ayetler üzerinde yorumlar yapılmış ve de yapılmak da… Tanrı bilgisi sonsuz ve ben bir yarım yüzyıl daha yaşasam da, Rab’bin yardımı olmadan bunları tam olarak bilemiyeceğimi biliyorum. Rab’bin gariban bir işçisi ve öğrencisi olmaya devam edeceğimi de biliyorum. Sevgili kardeşim ankaralı’nın bir başka bölümde bir soruyu ifade etmemizi istediği gibi ki;- onun ereği açılımların olması ve konularının anlaşılması olduğunu anlıyorum – imanlı kişinin tanımı !… Sanırım ki; ifadelerinize biraz da olsa yanıt verebilmişimdir. Bu yazılımımda son bir tümce: Sadece ayetler (Sizin dediğiniz gibi ), ama farklı yorumlar üzerinde de duracağım ki; sizin de Rab’deki düşüncelerinizi okumak ve de onlardan yararlanmak istiyorum ( Düşünce panelimi açabilmem için kendimin Rab’de yetersiz olduğunu biliyorum, sizin gibi inanlıların bu konuda yardımı olduğunu da görüyorum ve teşekkür ederim. İyi ki; sizler varsınız Rab’de !. ).

” Ruh sayesinde yaşıyorsak,Ruh’un izinde yürüyelim. Boş yere övünen,birbirine meydan okuyan, birbirini kıskanan kişiler olmayalım. ” ( Gal. 5:25, 26 )

isasiyahbeyaz İnsan, canına karşılık ne verebilir ?

Dünyayı kazansan neye yarar ?

Biz inanlılar, Tanrı’nın merhametiyiz. :kucak: