Re: Rab’bin Sofrası İle İlgili Görüşler

#29387
Anonim
Pasif

” Mesih’in hizmetkarları mıdır ? Aklımı kaçırmış gibi konuşuyorum. Ben O’nun daha üstün bir hizmetkarıyım. Ben daha çok emek verdim, hapse daha çok girdim, sayısız dayak yedim, çok kez ölümle burun buruna geldim.” ( 1. Ko. 11:23 )

Onların ( Korintliler ) davranışlarıyla Rab’bin Sofrası’nın gerçek anlamı arasındaki zıtlığı göstermek için Rab’bin Sofrası’nın başlangıcını anlatır. Onlara, bunun normal bir yemek ya da ziyafet olmadığını, Rab’bin ciddi bir buyruğu olduğunu gösterir. Pavlus bu konuyla ilgili bilgiyi doğrudan Rab’den öğrendiği ve bu buyruğun çiğnenmesinin söz dinlemezlik olacağını göstermek için bu konudan söz eder. Bu durumda, öğrettiği olayı esinlemeyle öğrenmiştir.

İlk olarak Rab İsa’nın ele verildiği gece eline ekmek alışından bahseder. Harfi harfine çevrilirse ” ele verilirken ” demek gerekir. Dışarıda Rab’bi ele verme tuzağı kurulurken, O yukarıdaki odada öğrencileriyle bir araya gelerek ekmeği aldı.

Bu olayın gece olması, Rab’bin Sofrası’nın gece yapılması gerektiği anlamına gelmez. O zamanlar güneşin batışı Yahudi gününün başlangıcıydı. Oysa bizim günümüz güneşin doğuşuyla başlar. Hem de elçisel örneklerle elçisel hükümler arasında fark olduğuna işaret edilmektedir. Elçilerin yaptığı herşeyi yapmak zorunda değiliz; ama öğrettikleri herşeye uymak zorundayız. ( W. MacDonald )

Rabbin sevgisi ve ışığı sizinle olsun.jesus…