#29519
Anonim
Pasif

Andreas putperestlik ne demektir biliyorsunuz dimi? Bunu bile bile hala siz bu insanları putperestlikle suçluyorsanız Rab sizin yüreğinize dokunsun, inanın ki diyebilecek bir şey bulamıyorum başka!

Bu adamlar Mesih İsa’yı Rab olarak kabul ediyoruz diye basbas bağırıyorlar ve siz çıkıp putperestlikle suçluyorsunuz. Tebrik ederim!

Bu adamların yaptığı bir hata var ise (ki bana göre yok) gelin bu hatayı eleştirin, yaptıkları yanlışları ortaya koyun, elbette bu eleştirilerinizin üzerine onlarında kuracağı 1-2 cümle olacaktır da… Sonuçta birbirimizi anlarız ve bulabiliyorsak ortak bir nokta buluruz.

Şimdi diyorsunuz ki Katolikler putperesttir, dinsizdir, imansızdır tek doğru biziz diğer mezhepler şeytan işi… Olayı buraya getiriyorsunuz, Hristiyanlığı resmen bölüyorsunuz ondan sonra tüm bu olanları baz alan Papa Protestanları dışlayınca suçlu oluyor…

Daha dün gece vukatımız vardı… Kendimi firenleyemedim girdim yine mezhep konularına… Dedim ki bu güne güzel başlayalım olumlu mesajlar atalım, hatamı kabul edeyim, dolaylı olsada özür dileyim… Ama yok işte olmuyor… Yani resmen bu söylemlerinizle Katolik camiasını tahrik ediyorsunuz…

Benim ruhani açıdan problemlerim vardır… Bugünlerde iyi değilim… Kendimi düzeltmeye çalışıyorum… Doğru yolu bulmaya çalışıyorum… Gelin beni eleştirin… Benim yanlışlarımı bana söyleyin… Ama gelipte Katolik camiasını dinsizlikle suçlarsanız bu hem kendinizi Tanrı yerine koymak olur hem de yakışık almaz…

Söylediklerim tamamiyle size kişisel hitaptır… Tüm anlaşmazlıklara rağmen Mesih İsa’yı öne çıkartıp, Katolikleri yanlış bulsalar dahi onlara saygıyla yaklaşan Protestan kardeşlerim de vardır. Onları gerçekten çok seviyorum. Ki bu insanların en başında da, kendisiyle yüzyüze hiç görüşmüş olmasam bile “öğretmenim” ve “abim” dediğim Orhan Ant gelir.

Zamanında Orhan Ant çok güzel bir cümle kurmuştu… Hala o benim aklımdadır… Bunu sizinle de paylaşmak isterim…

“Ben Mesih İsa’ya küfür edenlere bile saygı göstermeye çalışıyorken, Hristiyanlar eğer birbirlerini samiyetsizlilikle suçlarlarsa ben o kişilerin imanından şüphe ederim”

Saygılar