Re: Malatya Katliamı Perde Arkası

#28722
Anonim
Pasif

E3EB0749FA179C4B87768B33r.jpg

Yayınevi katliamı duruşması başladı

sp.gif

_yeni_2_buyuk.gif

sp.gif

sp.gif

Malatya’da 1’i Alman vatandaşı 3 kişinin öldürülmesi olayının beşinci duruşması için sanık ve mağdur yakınları ile tutuklu ve tutuksuz sanıklar adliyeye geldi. Malatya 3. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşma öncesinde geniş güvenlik tedbirleri alındı.

Cezaevi araçları ile geniş güvenlik önlemleri altında adliye binasına getirilen sanıklar adliye binasının arka kapısından alınarak görüntülenmeleri engellendi.

Duruşmanın başlamasına kısa bir süre kala bazı basın mensupları ve mağdur ve sanık yakınları da adliye binasına alındı.

Duruşmaya öldürülen Alman Tilman Geske’nin eşi Suzanna Geske, Uğur Yüksel’in babası İbrahim Yüksel, annesi Hatice Yüksel, Emre Günaydın’ın babası Mustafa Günaydın, Almanya’nın Ankara Konsolos vekilleri Dietmar Petring ve Julia Jung ile sanık ve mağdur avukatları katıldı.

Mağdur avukatları adliye girişinde sessiz kalırken redd-i hakim taleplerinin kabul edilmemesi ile ilgili duruşma çıkışı açıklama yapmaları bekleniyor.
Daha önceki duruşmaların 3’üncüsünde mağdur avukatlarının yaptıkları redd-i hakim talebi Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından reddedildiği için duruşmaya aynı mahkeme heyeti devam ediyor.

Mahkeme heyetinin değişmesi talepleri kabul edilmeyen müdahil avukatlarının nasıl bir tutum içerisinde olacakları ise merak konusu. 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya 5’i tutuklu, 2’si tutuksuz 7 sanık katılıyor.

Önceki duruşmalarda tutuksuz yargılanan sanıklar Kürşat Kocadağ ile Mehmet Gökçe’nin yanısıra tutuklu sanık Hamit Çeker dinlenmişti. Bu duruşmada tutuklu sanıklardan Cuma Özdemir ile Salih Gürler’in dinlenmesi bekleniyor. Olayın kilit ismi Emre Günaydın’a ise bu duruşmada da sıra gelmesi beklenmiyor.

25 Şubat tarihinde görülen 3. duruşmada mağdur avukatları mahkemenin teknik cihazlarla görüntülü ve sesli kayıt altına alınmasını talep etti. Ayrıca, mahkemenin 31 klasörden oluşan dava dosyasında yer alan ve misyonerlik faaliyetlerini içeren 16 klasörün dava dosyasından çıkarılmasını istedi.

Avukatlar adli emanette bulunan dijital ve diğer delillerin görüşe ve gerekirse uzman görüşüne başvurulabilmesine açılmasını talep etti. Bunların yanı sıra Emre Günaydın’ın bilgisayar dökümlerinin dava dosyasına girmesi istendi.

Mahkeme heyeti bu talepleri görüşerek, sadece yer gösterme görüntülerinin avukatlara verilmesine diğer taleplerin ise reddine kadar verdi. Bunun üzerine avukatlar mahkemenin tarafsızlığı ilkesine gölge düştüğünü belirterek reddi hakim talebinde bulunmuştu.

OLAY

18 Nisan 2007’de Malatya’da Zirve Yayınevi’nde Alman uyruklu Tilman Ekkehart Geske ile Necati Aydın ve Uğur Yüksel boğazları kesilerek öldürülmüş, polis zanlılardan Salih Gürler (20), Cuma Özdemir (20), Hamit Çeker (19) ve Abuzer Yıldırım’ı (19) olay yerinde yakalamıştı. Olaydan sonra pencereden kaçmak isterken düşerek yaralanan Emre Günaydın ise tedavisinin ardından çıkarıldığı mahkemece tutuklanmıştı.

CİHAN

http://www.sabah.com.tr/haber,7B4EE5F406ED4329863DF8FE9B55ADA7.html