#28650
Anonim
Pasif
‘Zirve Yayınevi’ davası aynı mahkemede görülecek

MALATYA- DİYARBAKIR, (DHA)

MALATYA’da 18 Nisan 2007 tarihinde Zirve Yayınevi’nde Alman vatandaşı Tilman Ekkehart Geske ile Necati Aydın ve Uğur Yüksel’in boğazlarının kesilerek öldürülmesi davasında müdahil avukatlarının Malatya 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi için yaptığı ‘reddi hakim’ istemi, Diyarbakır’daki 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi tarafından reddedildi.

Malatya’daki ‘Zirve Yayınevi’nde geçen yıl meydana gelen olayda Tilman Ekkehart Geske, Necati Aydın ve Uğur Yüksel boğazları kesilerek öldürüldü. Cinayetlerle ilgili olarak yayınevinin bulunduğu binanın 3’üncü kat penceresinden kaçmak isterken düşüp yaralanan ve İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi’nde bir süre tedavi gören Emre Günaydın ile 20 yaşındaki Salih Gürler ile Cuma Özdemir, 19 yaşındaki Hamit Çeker ile Abuzer Yıldırım tutuklandı.
Sanıklar hakkında ‘Terör örgütü kurmak, üye olmak ve terör örgütünün faaliyeti doğrultusunda adam öldürmek, kişyi hürriyet özgürlüğünden yoksun bırakma’ suçlarından Malatya 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde 3’er kez ömür boyu hapis istemiyle dava açıldı. İlk duruşması ocak ayında görülen duruşmanın ikinci duruşması 25 Şubat’ta yapılırken, mada müdahil avukatlar adli emanette bulunan CD’lerin kendilerine verilmesini isterken reddi hakim isteminde bulundu. Mahkeme heyeti, müdahil avukatların 3 Mart 2008 tarihini taşıyan reddi hakim isteğine ilişkin İzmir Adliyesi’nden fakslanan dilekçelerin aslının ulaştırılmadığını göz önüne bulurken, avukat Ali Rıza Kılıç ile sanık avukatlarının dilekçesinin beklenmesine, reddi hakim isteminin Diyarbakır’daki nöbetçi ağır ceza mahkemesi tarafından incelenmisene karar vererek, duruşmayı 14 Nisan’a erteledi.

Dosya Diyarbakır’daki nöbetçi ağır ceza mahkemesi olarak 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilirken burada incelenerek sonuçlandırıldı. Diyarbakır’daki mahkeme avukatların yaptığı reddi hakim isteminin yerinde olmadığını bildirerek davanın Malatya’daki 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmeye devam edilmesini kararlaştırdı.

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/8612809.asp