#27967
Anonim
Pasif

Levi’yi ilk Müjde’yi yazan Matta olarak tanıyoruz. O bir Yahudiydi, ama yaptığı işin, hor görülen Roma hükümeti için vergi toplama işi olduğu düşünüldüğünde, bunun hiç de Yahudi işi olmadığı belliydi !Böyle kişiler aslında fahişeler gibi toplumun ayaktakımı olarak hor görülürlerdi. Yine de Levi, Mesih’in çağrısını duyunca, her şeyi bıraktı ve O’nun ardından gitti. Onun gibi her birimiz de atik ve soru sormayan bir itaatte bulunabilelim. Bu, büyük bir özveri gibi görünebilir, ama sonsuzlukta hiç de özveri olarak görünmeyecektir. Şehit edilen Müjdeci Jim Eliot’un dediği gibi, “Katbedemeyeceğini kazanmak için elinde tuıtamayacağını veren hiç de aptal değildir. ”
……..

Din bilginleriyle Ferisiler O’nu ciddi bir hata yaparken yakaladıklarını sandılarDoğrudan O’na gtmek yerine öğrencilerine gidip onların güvenlerini ve bağlılıklarını azaltmaya çalıştılar. Efendileri nasıl olur da vergi görevlileri ve günahkarlarla birlikte yiyip içebilirdi ?

…Din bilginleri sağlam olduklarını sandıklarından Büyük Hekime olan gereksinimlerini göremediler. Vergi görevlileri ve günahkarlar ise suçlarını ve yardıma olan gereksinimlerini kabul ettiler. İsa doğru kişileri değil, onlar gibi günahkarları çağırmaya geldi.

Burada bizim için de bir ders var. Kendimizi imanlıların olduğu çevreye kapatmamalıyız. Tanrısız olanlarla dost olmaya çalışarak onlar Rabbimizi ve Kurtarıcımızı tanıtmalıyız.Günahkarlarla dost olurken, tanıklığımızdan ödün verecek herhangibir şey yapmamalıyız ve de kurtulmamış olanların bizi kendi seviyelerine ( Durumlarına ) çekmelerine izin vermemeliyiz. Dostluğu, olumlu ruhsal yardıma yönlendirmede inisiyatifi ele almalıyız. Kişinin kendisini kötülük ve dünyadan ayırması daha kolay olurdu, ama İsa bunu yapmadı, dolayısıyla da izleyicileri de yapmamalıdır. ( William MacDonald – Markos, 2:13-17 yorumu )

Rabbin sevgisi ve ışığı sizinle olsun.:bayraksalla: