#30161
Anonim
Pasif

Haklısınız sayın halleluya; günahkar olarak tek umudumuz lutuf. Lütuf, iyi işlerimiz karşısında kendimizin elde edebileceği bir şey değil.

” İnsanlar görüyorum, ağaçlara benziyorlar , ama yürüyorlar.” ( Mar. 8:24 )

Ne sıradışı bir deneyim. Yürüyen ağaçlar, normal insanlar için normal bir şey değidir. Ancak, ” yürüyen ağaçlar ” gören o adam, geçiş aşamasında olan bir adamdı. Tam körlük ile berrak görüş ortasında bir yerdeydi. Esasında Tanrı’yı hoşnut etme yolunda ilerlemekte olan tüm Hristiyanları semboleştirmekte bu adam.

Kutsal Kitap, İsa tarafından yapılan mucizevi iyileştirmelerden söz ettiğinde; bunların çoğunlukla ani ve tam olduğunu görmekteyiz. İsa, Lazar’ı kısmen ölümden diriltmedi. Eli sakat olan adam,basamak basamak iyileşmedi. Diğer mucizelerin çoğunda, kişi hemen değiştirilmiş, iyileştirilmişti. Bu nedenle Markos Müjde’sinde yazılı olan bu olay, alışılmışın dışındadır. Kör bir adamın iki aşamada iyileştirilmesi anlatılmaktadır:

İsa ile öğrencileri Beytsayda’ya geldiler. Orada bazı kişiler, İsa’ya kör bir adamı getirip ona dokunması için yalvardılar İsa körün elinden tutarak onu köyün dışına çıkardı. Gözlerine tükürüp ellerini üzerine koydu ve ” Bir şey görüyor musun ? ” diye sordu. Adam başını kaldırıp, ” İnsanlar görüyorum ” dedi, ” ağaçlara benziyorlar, ama yürüyorlar. ” Sonra İsa ellerini yeniden adamın gözleri üzerine koydu. Adam gözlerini açtı, baktı; iyileşmiş ve her şeyi açık seçik görmeye başlamıştı. ( Mar. 8:22 – 25 )

Bu, Mesih’in gücü ve lütfunun bir öyküsüdür. Şefkatli lütfun hikayesidir. Biz, hepimiz kör olarak doğmuş insanlarız. Bu dünyaya ruhsal karanlık içerisinde gireriz. Tanrı’nın Egemenliği’ne ilişkin şeyleri anlamayız. Doğal olarak, gözlerimizin önünde perdeler vardır ve bunlar öylesine kalındır ki, insanları yürüyen ağaçlar olarak bile göremeyiz. Tanrı’nın Egemenliği’ni görmemiz için, Tanrı’nın şefkatli lütfunun özel bir dokunuşu gereklidir.

Rabbin sevgisi ve ışığı sizinle olsun.

Lütuf, İsa Mesih’i sevenlere ölümsüz sevgiyle !

Dünyayı kazansan ne yararı olur ? hisusa rabbe hamdolsun