#31217
Anonim
Pasif

Sorunlarınızı da seslendirin

Aklınızda kalan bir sorun, bir soru daima aklınızı kemirip duracaktır. Muhakkak bir yolla bunların dile getirilmesi problemin yarısının çözülmesi anlamına gelecektir. Bu problemin, sorunun öncelikle kendi kulaklarımızla bir kez duyulup değerlendirilmesi gerekmektedir.
Düşüncelerinizi dile getirin. Onları tanımlayın, zorluklarını tanımlayıp kalame alın. Bu sorunu görmenize ve çözüm arama girişimine neden olacaktır. Bu noktada aslında hem öğretmen hem de öğrenci rolünü üstlenmiş olacaksınız.

Hatta şöyle de yapabilirsiniz
a)Artıları eksileri yazın
b)hangisinin önemli, daha önemli, en önemli olduğunu işaretleyin ve
c) çözüm için atacağınız adımlarda artı ve eksileri karşılaştırıp ona göre hareket edin.
Sonra aldığınız kararları görüşlerinizi kabul etselerde etmeselerde birileri ile paylaşın. Burada kendiniz artık bu sonucunuzun patronusunuz ve adımlarınızı emin bir biçimde atın.
Olayları seslendirerek gözden geçirin
Yaşamınızda sizin için önemli olan olayları da yine dile getirin. “çok ilginç hiç böyle bir şey görmemiştim” “bu olaydan ne öğrenebilirim?” .
Bir yaşam deneyimi öncesi ya da sonrası bunu gözden geçirmeyi ve dua etmeyi adet edinin.
Tanrı’nın yaşamınızdaki bereketlerini görebilmeniz yaşamınızın önemli olaylarını gözden geçirmeniz önemlidir.
Böylelikle Tanrı’nın lütuflarını, armağanlarını, bereketlerini daha doğrusu ibadet ettiğiniz, dua ettiğiniz Tanrı’nın size olan cevaplarını ancak böylelikle algılamanız mümkün olacaktır.

Bütün bunların ışığında Tanrı Ruhu’nda kendinizi tanımanız gerçekleşmiş olacaktır. Mesih’teki yaşamınızın hangi düzeyde ve ne kadar Mesih’le bir bütün olduğunu gözlemlemenize yol açılmış olacaktır. Ve sizi geriye çeken bir takım engelleri de görmeniz ve belki de ortadan kaldırmanız söz konusu olacaktır.
Aslında bu önerimize elbette saçmalık olarak bakanlar da olabilecektir. Oysa “hiç durmadan dua etmemiz” önemli bir yaşam unsurumuzdur. Burada sürekli Tanrı ile paylaşırız.
Aynı zamanda aklımız içinde sürekli hareketlerimiz için aslında konuşur dururuz. Bunu zaman zaman seslendirmeyi beceremediğimizde de yüzlerce lira verir bazen bir psikiyatrist ya da psikoloğa ya da bir danışmana gidip ya da gidip çok yakın gördüğümüz bir kardeşe ki o kardeşin sizi yanlış yönlendirmesi de söz konusu olabilir kendimizi anlatır dururuz.
Aslında kendi kendimize bir şekilde zaten konuşuruz. Ama yapmamız gereken dualarımızın düzeni gibi çok küçücükte olsa kendimize düşüncelerimizi duyma payı vermemizdir.

Eğer kendinizle konuşmayı bir delilik olarak değerlendiriyorsanız ve bu uygulamayı kendiniz için zor buluyorsanız o zaman aynı şeyi yazarak yapmayı deneyin. Hatta bir günlük tutmayı deneyin.