#28724
Anonim
Pasif
Dink ailesi jandarma ve zanlıların dosyasının birleşmesini istiyor
spacer.gif
Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink ailesinin avukatları, cinayette ihmali oldukları iddiasıyla haklarında soruşturma başlatılan dönemin Trabzon İl Jandarma Komutanı Albay Ali Öz ve diğer görevliler hakkındaki dosyanın İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülmesini ve bu dosyanın ana dava ile birleştirilmesini istedi.

Savcılığa dilekçeyi veren avukatlar, iki dosyanın birleştirilmemesi halinde cinayetin tam olarak aydınlatılamayacağını söyledi.

Dink davası avukatlarından Fethiye Çetin, Ergin Cinmen ve Bahri Bayram Belen, Beşiktaş’daki İstanbul Adliyesi’ne gelerek dosyaların birleştirilmesiyle ilgili dilekçeyi savcılığa verdi. Dilekçede; dönemin Trabzon İl Jandarma Komutanı Albay Ali Öz, İstihbarat Şube Müdürü Metin Yıldız, Binbaşı Ali Oğuz Çağlar, Yüzbaşı Hüsamettin Polat, Başçavuş Gazi Günay, Başçavuş Gökhan Aslan, Başçavuş Hüseyin Yılmaz ile uzman çavuşlar Hacı Ömer Ünalır, Uğur Erdoğan ve Önder Aras’ın Hrant Dink’in öldürüleceğini bildikleri ileri sürüldü. Dilekçede, Trabzon 2. Sulh Ceza Mahkemesi’nde yargılanan jandarma yetkilileri ile İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan Dink cinayeti sanıklarının eylemlerinin niteliklerinin aynı ideolojik amaç doğrultusunda oldukları öne sürüldü. İki dosyada da sanıklara yöneltilen iddia ve eylemlerin aynı olduğunun belirtildiği dilekçede, Trabzon Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma evraklarının İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından istenmesi ve soruşturmanın İstanbul Başsavcılığı’nca yürütülmesi talep edildi.

Adliye çıkışında açıklama yapan avukatlardan Ergin Cinmen, iki dosyanın birleştirilmesini istediklerini söyledi. Cinmen, ‘Tek bir dosya halinde yargılanmaması durumunda inanıyoruz ki; Dink cinayeti hiçbir zaman ne karar verilirse verilsin vicdanları ve hukuku tatmin etmeyecektir. Türkiye bu cinayetle yaşayacaktır.’ şeklinde konuştu.

14.04.2008

http://www.stargazete.com.tr/index.asp?haberID=152707