#28589
Anonim
Pasif

HRANT DİNK DURUŞMASI ERTELENDİ

Mahkeme heyeti tutuklu sanıkların tutukluluklarının devamına ve duruşmanın 25Şubat 2008 tarihine ertelenmesine karar verdi.

HRANTICRESIM.jpg

AYETLİ SORGULAMA

Avukatların açıklamalarına göre, duruşmada şu diyaloglar yaşandı: Dink’in avukatlarından Bahri Belen’in Yasin Hayal’e, Kuran’ı Kerim’de insan öldürmenin günah olduğunu anlatan Nisa Suresi’nin 95. ayetini okudu. Hayal, kendisine “Ayette yazılanlara katılıyor musun?” diye soran Belen’e “evet doğrudur” diye yanıt verdi.

“BİZİ ERHAN TUNCEL YÖNLENDİRDİ”

Erhan Tuncel’in Alperen Ocakları’nda reis olarak kendilerinin başına geldiğini söyleyen Hayal, “Biz o ne dediyse onu yaptık. Bizi Erhan doldurdu. Pişmanım” diye konuştu. Hayal ayrıca Tuncel’in kendisini Çeçenistan Genelkurmay İkinci Başkanı ile de tanıştırdığını söyledi.

Erhan Tuncel’in de sabah verdiği ifadesinde “Muhittin Zenit, Engin Yılmaz ve Memduh abi” diye anılan 3 istihbarat görevlisinin ismini verdiği öğrenildi.
Saat 16.45 sularında ikinci kez ara verilen duruşma yaklaşık yarım saatlik aranın ardından yeniden başladı. Bundan sonra sanık avukatları Yasin Hayal’e sorular yöneltecek.

İDDİANAMEDEN

İstanbul Cumhuriyet Savcıları Selim Berna Altay ile Fikret Seçen tarafından hazırlanan iddianamede, sanıklardan Erhan Tuncel’in, “Hrant Dink’in öldürülmesine azmettirmek” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis, “terör örgütünün yöneticisi olmak”, “patlayıcı madde imal etmek”, “patlayıcı madde atmak”, “mala zarar vermek” ve “6 kişinin yaralanmasına neden olmak” suçlarından da 22.5 ile 48 yıl arasında hapis cezasına çarptırılması isteniyor.

Yasin Hayal’in “Hrant Dink’i öldürmeye azmettirmek” suçundan müebbet, “terör örgütünün yöneticisi olmak”, “Ferit Orhan Pamuk’u tehdit etmek” ve “ruhsatsız silah bulundurmak” suçlarından 18 ile 30 yıl arasında hapis cezasına çarptırılması öngörülen iddianamede, O.S.’nin de”Hrant Dink’i öldürmek” suçundan 18 yaşından küçük olduğu da dikkate alınarak 18 ile 24 yıl arasında hapis cezasına çarptırılması, ayrıca “terör örgütüne üye olmak” ve “ruhsatsız silah taşımak” suçlarından 8.5 ile 18 yıl arasında hapisle cezalandırılması talep ediliyor.

Sanıklardan Mustafa Öztürk, Tuncay Uzundal, Zeynel Abidin Yavuz, Ahmet İskender ve Ersin Yolcu’nun da “Hrant Dink’in öldürülmesi eylemine yardım etmek” ile “terör örgütüne üye olmak” suçlarından 22.5 ile 35 yıl arasında hapis cezasına çarptırılması istenen iddianamede, Yaşar Cihan ve Halis Egemen hakkında da “terör örgütüne yardım etmek” suçundan 7.5 ile 15 yıl arasında hapis cezası isteniyor.

İddianamede, Salih Hacısalihoğlu, Alper Esirgemez, İrfan Özkan, Osman Alpay, Erbil Susaman, Numan Şişman, Şenol Akduman ve Veysel Toprak’ın da “terör örgütüne yardım etmek”, “ruhsatsız silah taşımak” ve “suçluyu gizlemek” suçlarından 7.5 ile 16 yıl arasında hapis cezasına çarptırılmaları talep ediliyor.

Sanıklardan Yasin Hayal’in eniştesi Coşkun İğci hakkında düzenlenen iddianamede de bu sanığın “Hrant Dink’in öldürülmesine yardım etmek” ve “terör örgütüne üye olmak” suçlarından 22.5 ile 35 yıl arasında hapis cezasına çarptırılması istenmiş, dosya daha sonra ana dava ile birleştirilmişti.

(ANKA-İstihbarat Servisi)

http://www.gazeteport.com.tr/GUNCEL/NEWS1/GP_153017


Ağabey’lerden çirkin sataşmalar

9 saat süren duruşmada ‘azmettirici ağabeyler’ Yasin Hayal ve Erhan Tuncel’in, Rakel Dink’e sözlü ve hareketlerle sataştıkları öğrenildi. Tuncel’in, Dink’in avukatlarının sorularını da yanıtlamayacağını söylediği belirtildi.

İSTANBUL – İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde; sanıklardan O.S’nin 18 yaşından küçük olması nedeniyle basına kapalı görülen duruşmaya, Erhan Tuncel, Yasin Hayal ve O.S’nin de aralarında bulunduğu 8 tutuklu sanık ile bazı tutuksuz sanıklar katıldı. CHP milletvekillerinden oluşan “Hrant Dink Davasını Araştırma ve İzleme Grubu” ile Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Eşbaşkanı Joost Lagendijk ve bazı milletvekilleri ile gazetecilerden oluşan “Hrant Dink Duyarlılık Grubu” da duruşmayı izliyor. Duruşmanın ilk bölümü, sanıklardan “ağabeyler” olarak adlandırılan Yasin Hayal ve Erhan Tuncel’in Rakel Dink’e sataşmaları nedeniyle gergin geçti. Duruşmada sataşmalar dahil, tüm konuşmalar kameralar tarafından kaydedildi.
Haberin devamı

Gizli duruşmada kameralı kayıt

Duruşmada, sanıklardan Erhan Tuncel’in İçişleri Bakanlığı müfettişleri tarafından cezaevinde “tanık” olarak alınan ifadesinin okunduğu öğrenildi.

Tuncel’in duruşma sırasında Hrant Dink’in eşi Rakel Dink’e sözlü olarak sataştığı, ayrıca Dink ailesinin avukatları tarafından yöneltilen soruları yanıtlamayacağını söylediği de ifade edildi.

Yasin Hayal’in de, Dink Ailesi’ne el sallayıp güldüğü belirtildi.

DİNK AİLESİ TERS BAKIYORSA, HAYAL’İN YAPTIĞI ÇOK MU?

Yasin Hayal’in “Ergenekon” soruşturması kapsamında gözaltına alınan ve mahkemece serbest bırakılan avukatı Fuat Turgut, duruşmaya verilen ara sırasında, adliye bahçesinde basın mensuplarının soruları üzerine “Hrant Dink Ailesi, Yasin’e sürekli diş sıkıyorsa, ters ters bakıyorsa el sallamış olması çok şey midir, çok mu ayıptır? Ben görmedim. Benim görüş sahamda değildi” dedi.

B6E36B3291319E4F9C31DEDEr.jpg

TUNCEL VE O.S’DEN YANIT YOK

Turgut, duruşma salonunda Erhan Tuncel ile O.S’nin, kendisinin sorduğu sorulara cevap vermediğini kaydetti. Fuat Turgut, “Brüksel mandacısı elleri kanlı Avrupalıların temsilcisi Lagendijk’in duruşma salonundan dışarı çıkarılmasını istedim. Türkiye’de Türk düşmanı her faaliyetin içerisinde bulunuyor. Ancak mahkeme, dışarı çıkmamalarını uygun gördü” dedi.

CHP’Lİ MENGÜ: TEKNOLOJİYLE GURUR DUYDUM AMA

Adliye bahçesinde gazetecilerin sorularını yanıtlayan CHP Manisa Milletvekili Şahin Mengü, CHP yönetiminin 6 kişiden oluşan bir araştırma ve izleme komisyonu kurduğunu belirterek, bu komisyonun üyelerinin, davayı her aşamasında takip edeceğini kaydetti. “Bunun, 3-5 çocuğun yaptığı bir olay olmadığı inancındayız” diyen Mengü, şöyle devam etti: “Ancak bir şeyi söylemeden geçmek beni çok rahatsız eder. AB temsilcisi buradaydı. Gayet tabii burada duruşmayı izleyecek. Bundan gocunacağımız bir şey yok. Belki dünyanın en teknolojik yargılamalarından birini seyrettik. Hakikaten eski bir avukat olarak da iftihar ettim teknolojiyle. Keşke bütün mahkeme salonları böyle olsa. Ancak bugün burada bulunanların Fehriye Erdal ile ilgili de aynı hassasiyeti göstermelerini çok isterdim. Sayın temsilciyi burada görmekten gurur duyuyoruz, zevk alıyoruz ama keşke onu bir Fehriye Erdal duruşmasının salonunda da görsek daha mutlu olurdum.”

Mengü, oluşturulan heyette milletvekilleri Ali Rıza Öztürk, Mehmet Ali Özpolat, Turgut Dibek, Çetin Soysal ve Sacit Yıldız’ın görev aldığını kaydetti.

“HEPİMİZ ERMENİYİZ” SLOGANI ATAN SANIĞA SALDIRI

Bu arada, davanın görüldüğü Beşiktaş’taki ağır ceza mahkemesinde sağ ve sol görüşlü sanık ve şüpheliler arasında arbede yaşandı. Sol örgüt üyesi oldukları gerekçesiyle tutuklu yargılanan Emeğin Bayrağı Dergisi çalışanı Cengiz Kara, cezaevi aracından indirilirken, “Hepimiz Ermeniyiz” şeklinde slogan attı.

Bu slogana tepki gösteren başka bir davanın sanığının darp etmesi sonucu kaşı açılan Kara, adli tabiplikte tedavi edildi.

Bu olaydan bir süre sonra Cengiz Kara ile aynı davada yargılanan Fehmi Demirel ve Haydar Bayar ile “uyuşturucu ticareti yaptıkları” iddiasıyla gözaltında adliyeye getirilen 2 şüpheli arasında nezarette tartışma çıktı. Tartışmanın kavgaya dönüşmesi sonucunda yaralanan Demirel ile Bayar, adli tabiplikteki ilk müdahalenin ardından, yüzlerinde kırık olabileceği şüphesiyle Sait Çiftçi Kamu Sağlığı Merkezi’ne götürüldü.

http://www.ntvmsnbc.com/news/435322.asp