#28586
Anonim
Pasif

Aydınlardan Dink Davasında Adalet İçin Birleşme Çağrısı

[IMG]http://www.bianet.org/resim/olcekle/1904/500/319[/IMG]

Dink cinayeti davasının üçüncü duruşması başladı. Davayı takip edeceklerini söyleyen siyasetçi, yazar, gazeteci, akademisyen ve aktivistler, basın açıklamasında “Bu dava şeffaf bir yönetim ve mutlak bir düşünce özgürlüğü adına sahiplenilmelidir” dedi.

BİA Haber Merkezi – İstanbul

11 Şubat 2008, Pazartesi

Erol ÖNDEROĞLU

Gazeteci-yazar Hrant Dink’in öldürülmesiyle ilgili davanın üçüncü duruşması başlarken, aralarında milletvekili, yazar, gazetecilerin de bulunan “Hrant Dink Duyarlılık Grubu” Beşiktaş Adliyesi önünde yaptığı basın açıklamasında davanın takipçisi olacaklarını söyledi.

Basın açıklamasını okuyan Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) İstanbul milletvekili Ayşenur Bahçekapılı “Davanın tüm arka plan bağlantılarına korkusuzca ulaşılmasının, ilgili tüm kişi organ ve kurumların bu sonucu sağlamak üzere gereken tasarruflarda bulunmasının, vicdani açından asgari bir görev olduğunu düşünmekteyiz” dedi.

“Bu dava şeffaf bir yönetim ve mutlak bir düşünce özgürlüğü adına sahiplenilmelidir. Düşüncenin yargılanmadığı ve cezalandırılmadığı; düşünceleri yüzünden insanların hedef haline gelmediği bir Türkiye için bu lekenin silinmesi gerekiyor.”

Basın açıklamasına katılanlar arasında Joost Lagendijk, Ömer Laçiner, Ali Bayramoğlu, Ahmet İnsel, Kürşat Bumin, Osman Kavala, Çiğdem Mater, Zeynep Tanbay, Ufuk Uras ve Sırrı Süreyya Önder de vardı. Hrant Dink’in eşi Rakel Dink ve çocukları da adliye önündeydi.

Bahçekapılı, basın açıklamasının sonunda “Dinsel etnik, veya siyasi eğilimi ne olursa olsun tüm duyarlı yurttaşlarımızın bu süreçte yanımızda olacaklarına aynı ortak vicdanın sesi olacağımızı biliyoruz” dedi.

Dink, 19 Ocak 2007’de kurcusu olduğu Ermenice-Türkçe gazete Agos’un Şişli’deki bürosunun önünde vurulmuştu.

Şu an sekiz tutuklu, 11 tutuksuz sanık cinayetle ilgili davada yargılanıyor. (EÜ/TK)


Hayal’in Avukatı Turgut Ergenekon Sorusuna Kızdı

Adliyeye gelen Yasin Hayal’in avukatı, Ergenekon operasyonu şüphelisi Turgut, sorulara tepki gösterdi. Duruşmayı onlarca aydın ve AKP, CHP, DTP, ÖDP milletvekilleri izliyor.

BİA Haber Merkezi – İstanbul

11 Şubat 2008, Pazartesi

Erol ÖNDEROĞLU

Hrant Dink cinayeti davasının üçüncü duruşması bugün Beşiktaş Adliyesi’nde görülüyor. Sanıklardan Yasin Hayal’in avukatı, Ergenekon operasyonu şüphelilerinden avukat Fuat Turgut saat 10.30’da duruşma salonuna girdi.

Bu sırada gazetecilerin sorularını yanıtlayan Turgut, önce tutuklanıp daha sonra serbest kaldığı operasyonla ilgili olarak “Duydum ki bazı etnikçiler, Ermeniciler piyasada kına bırakmamış” dedi.

Sekizi tutuklu, 19 kişinin yargılandığı davanın duruşması halen başlamadı. Tutuklu sanıklar sabah 09.30’da adliyeye getirildi.

Sabah saatlerinde aralarında gazeteci, milletvekili, yazar ve aktivistlerin de olduğu “Hrant Dink Duyarlılık Grubu” adliye önünde basın açıklaması yaparak davanın takipçisi olacaklarını söyledi.

Duruşmayı izleyenler

Avukatların talebi üzerine duruşma sesli ve görüntülü olarak kaydediliyor. Davayı izleyen isimlerden bazıları şöyle: Joost Lagendijk, Ömer Laçiner, Ali Bayramoğlu, Ahmet İnsel, Kürşat Bumin, Osman Kavala, Çiğdem Mater, Zeynep Tanbay, Ufuk Uras, Sırrı Süreyya Önder.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Meclis İnsan Hakları Komisyonu üyesi Çetin Soysal ve Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) milletvekili Mehmet Domaç da duruşmayı izleyenler arasında.

Hrant Dink’in eşi Rakel Dink ve çocukları da adliyede.

Üçüncü duruşma

Hrant Dink, 19 Ocak 2007’de kurucusu olduğu iki dilli gazete Agos’un Şişli’deki bürosu önünde öldürüldü.

2 Temmuz 2007 tarihinde başlayan cinayet davasında 1 Ekim’de ifade veren cinayet sanığı O.S., “Yasin Hayal bu işi yapmam için beni zorladı. Korkumdan nasıl olduğunu anlamadım, Hrant Dink’i vurdum. Pişmanım, ailesi olduğunu bilmiyordum bilsem vurmazdım” demişti.

Tuncel: Vurulacak şekil belliydi

Mahkeme, azmettirici olarak yargılanan Erhan Tuncel ile cinayetten hemen sonra yaptığı telefon konuşmasında, “Kaçmayacaktı, bu kaçmış”, “Gebermişse gegermiş” diyen Trabzon Emniyeti’nin eski görevlisi Muhittin Zenit hakkında ,şlem yapılmayacağına karar vermişti.

Konuşmada Tuncel, ihtihbaratçıya “Vurulacak şekil belliydi” diyordu. (EÜ/TK)

http://www.bianet.org/bianet/kategori/bianet/104798/hayalin-avukati-turgut-ergenekon-sorusuna-kizdi


Dink Cinayeti Ucu Nereye Giderse Gitsin Çözülmeli

Dink cinayeti duruşmasından önce Beşiktaş’ta buluşan yüzlerce kişi adalet istedi; Ergenekon soruşturmasının Dink cinayetinin aydınlatılmasındaki önemine dikkat çekti.

BİA Haber Merkezi – İstanbul

11 Şubat 2008, Pazartesi

Emine ÖZCAN
Hrant Dink’in öldürülmesiyle ilgili davanın üçüncü duruşması başlarken, Beşiktaş İskele Meydanı’nda, yağmur altında toplanan yaklaşık 500 kişi, adalet istedi.

“Hrant’ın Arkadaşları” adına yapılan basın açıklamasını oyuncu Derya Alabora okudu.

Hrant Dink’in katledilmesinin üzerinden 388. gününde arkadaşları, “Bu dava onun ruhunu biraz olsun huzura kavuşturabilme davası, ve aynı zamanda memleketin demokrasi ve hukuk sınavıdır” dediler.

“Ergenekon operasyonu cinayetlere ışık tutmalı”

“Hrant’ın arkadaşları olarak talebimiz, hem Dink cinayeti davasında hem de Ergenekon operasyonu kapsamında açılacak davalarda, adalet mekanizmalarının görevlerini hakkıyla yerine getirmeleri, bu şebekelerin ve ardındakilerin ucu nereye giderse itsin ortaya çıkarılmasıdır. Beklentimiz bu operasyonun Dink cinayetine, Rahip Santoro cinayetine, Malatya katliamına ışık tutmasıdır.

Adalet nöbeti sürecek

“Adalet için bugün burada olduğumuz gibi yarın da burada olacağız. Dink’in arzu ettiği ülke olana kadar adalet nöbeti tutmaya devam edeceğiz.” (EZÖ/TK)

http://www.bianet.org/bianet/kategori/bianet/104799/dink-cinayeti-ucu-nereye-giderse-gitsin-cozulmeli