#28582
Anonim
Pasif

“Türkiye insan haklarını korumada geriledi”

hrant.jpg

Raporda Hrant Dink’in öldürülmesine de yer verildi

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), Türkiye’de geçen yıl ifade özgürlüğündeki kısıtlamalar nedeniyle yargılanan ve cezalandırılan kişilerin sayısında artış olduğunu savundu.

Merkezi ABD’de bulunan örgütün Örgütün (HRW) yayımladığı “Dünya Raporu 2008″de, Türkiye’de insan haklarının korunması konusunda son zamanlarda gerileme yaşandığı ileri sürüldü.

Raporda, 2007 yılında ifade özgürlüğündeki kısıtlamalar nedeniyle yargılanan ve cezalandırılan kişilerin sayısı ile “uluslararası insan hakları hukukuna aykırı tartışmalı mahkeme kararı” sayısında artış olduğu kaydedildi.

Gazeteci Hrant Dink cinayeti öncesi ve sonrasındaki gelişmelerin ayrıntılı biçimde değerlendirildiği raporda, “ifadenin suç sayılmasının, Türkiye’de insan haklarının korunmasının önündeki en büyük engel olduğu” görüşü dile getirildi.

Raporda, Hrant Dink’in 2006 yılında yazılarından ve konuşmalarından dolayı sık sık kovuşturmaya uğradığı ve Türk Ceza Kanunu’nun 301’nci maddesi uyarınca yargılandığı için olumsuz bir şekilde gündeme geldiği belirtildi.

Raporda, Hrant Dink’in oğlu ve Agos gazetesinin editörü Arat Dink ve gazetenin imtiyaz sahibi Serkis Seropyan’ın da 301’nci madde uyarınca “Türklüğü aşağılamak” suçundan bir yıl ceza aldıkları, cezalarının daha sonra ertelendiği hatırlatıldı.

Türkiye’de insan hakları savunucusu bazı kişilerin ölüm tehditleri aldığı, derneklere yönelik “uzun ve yorucu kayıt prosedürleri ile yasal kısıtlamaların” devam ettiğini öne sürülen raporda, hükümetin 301’nci madde gibi ifade özgürlüğü önündeki engelleri kaldırma konusunda gerekli adımları atmadığı eleştirisine yer verildi.

31.01.2008

CNN TÜRK.com

http://www.cnnturk.com/DUNYA/haber_detay.asp?PID=319&HID=1&haberID=424671

Haberin geri kalan bölümü Hrant Dink ile ilgili olmadığı için alıntılanmamıştır.