#28580
Anonim
Pasif

Yasin, Dink cinayetini bana açık açık anlattı ben de jandarmaya aktardım

Erkan Acar

Agos gazetesinin sahibi Hrant Dink’in öldürüleceğini aylar öncesinden haber almalarına rağmen, görevlerinin gereğini yerine getirmedikleri iddiasıyla haklarında ‘görevi ihmal’ suçundan dava açılan jandarma istihbarat görevlileri Başçavuş Okan Ş. ile Uzman Çavuş Veysel Ş.’nin yargılanmalarına başlandı.

Davanın ilk duruşmasında cinayeti önceden jandarmaya haber veren Yasin Hayal’in halasının eski eşi Çoşkun İğci tanık olarak dinlendi. Tanık İğci, mahkemedeki ifadesinde Hrant Dink cinayetinin tutuklu sanığı Yasin Hayal’in söz konusu cinayeti kendisine açık açık anlattığını söyledi. İğci, Hayal’in Dink’i öldüreceğini 2,5-3 ay önceden jandarmaya haber verdiğini ifade etti. Hayal ve arkadaşlarının İstanbul’a gidip Dink’in evi ve Agos gazetesi arasında keşif yaptıklarını sanık iki jandarma personeline aktardığını anlatan İğci, “Daha sonra beni aramadılar. Cinayetten bir gün sonra görüşmek istediler. Değirmendere’de buluştuk. Bu olayı benim kendilerine söylediğimi kimseye anlatmamı tembih ettiler.” diye konuştu.

Trabzon 2. Sulh Ceza Mahkemesi’nde görülen davaya Başçavuş Okan Ş. İle Uzman Çavuş Veysal Ş. katılmadı. İğci, sanık jandarma personelini Değirmendere’ye takıldıkları sırada tanıdığını anlatarak, şu bilgileri verdi:

“Hrant Dink’in öldürüleceğini Yasin Hayal’den duyunca olaydan 2,5-3 ay önce ondan duyduklarımı jandarmadaki arkadaşlara aynen anlattım. Kendileri bir şey söylemeyip not alıp olayı takip edeceklerini söylediler. Ben her iki sanığın Trabzon jandarma istihbaratında görev yaptıklarını biliyordum. Bilgi verdikten sonra bir müddet görüşmedim. Hrant Dink öldürüldükten bir gün sonra iki arkadaş bana gelerek görüşmek istediklerini söylediler. Değirmendere’de buluştuk. Kendileri bana bu olayı benim kendilerine söylediğimi kimseye anlatmamı tembih ettiler. Bir gün sonra yine buluştuk. Yine aynı şekilde olayla ilgili kimseyle konuşmamamı, hiçbir bilgi paylaşmamı istediler.”

Sanık jandarma personeli ile 2004 yılından bu yana tanıştığını ifade eden İğci, sanık V. Şahin’i “Engin Abi” adıyla bildiğini Okan Ş.’nin adını ise bilmediğini “abi” olarak hitap ettiğini anlattı.

YASİN HAYAL CİNAYETİ AÇIK AÇIK BANA ANLATTI

Halasının eski eşi olması nedeniyle Yasin Hayal’in cinayeti kendisine net bir şekilde anlattığını söyleyen İğci, “Açık açık söyledi. ‘İstanbul’da Ermeni bir gazeteci var. Agos gazetesi diye haftalık bir gazete çıkarıyor. Burada ve internette hakaret edici yazılar yazıyor. Bunu öldüreceğiz.’ dedi. Ben de ‘Nasıl öldüreceksiniz. Paranız, pulunuz, silahınız var mı?’ diye sordum. O da bana İstanbul’a gidip öldüreceklerini evi ile iş yeri arasındaki krokiyi çıkardıklarını söyledi. Yanında bir iki kişinin daha olduğunu ancak bunların kim olduğunu söylemedi.” şeklinde konuştu.

Yasin Hayal’in 300 YTL’si olduğunu ve bununla kendisinden silah istediğini anlatan İğci, şöyle devam etti:

“Ben de silah konusunu yargılanan iki arkadaşa söyledim. Jandarma görevlileri Yasin Hayal’den 300 YTL’yi almamı istedi. Hepsi 50’şer YTL idi. Paraların seri numaralarını almıştım. Daha sonra sanıklara parayı aldığımı ne yapmam gerektiğini sordum. Jandarma arkadaşlar paranın bir müddet bende kalmasını istedi. Yasin Hayal’de devamlı beni arayıp parayı ne yaptığımı silah alıp almadığımı soruyordu. Jandarma görevlileri ise Yasin’i oyalamamı istiyordu. Yasin ise ‘Sen benim paramı aldın yedin. Ya parayı ya silahı ver’ dedi. Ben de sanıklara izah ettim. Parayı geri iade etmemi istediler. Ben de parayı iade ettim.”

İğci, bir soru üzerine iki sanık jandarma görevlisi haricinde hiçbir kamu görevlisi ile herhangi bir irtibat kurmadığını da sözlerine ekledi.

AVUKATLAR TRABZON’DAKİ DAVANIN HRANT DİNK CİNAYETİ DAVASI İLE BİRLEŞTİRİLMESİNİ İSTEDİ

Öte yandan müdahil avukatlardan Ergin Cinmen, sanıklar hakkında yeni Türk Ceza Kanunu’nun 83. maddesinin uygulanmasını isteyerek, “Kamu görevlileri işleneceği belli olan suçu öğrenmelerine rağmen görevlerini yapmayarak ihmal ediyorlar. Burada ihmal suretiyle adam öldürme suçu söz konusu. Onun için bu davanın ağır cezalık bir suç söz konusu. Mahkemeden görevsizlik kararı vermesini istiyoruz.” dedi.

Cinmen ayrıca Hrant Dink Cinayeti’nin çok bilinmeyenli bir denklem olduğunu onun için Trabzon 2. Sulh Ceza Mahkemesi’nde görülen söz konusu davanın İstanbul’daki Hrant Dink Cinayeti ile birleştirilmesini talep etti.

22.01.2008

ZAMAN