#28556
Anonim
Pasif

Gazeteci Hrant Dink için yurt çapında anma

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink, ölümünün birinci yıldönümünde başta İstanbul ve Ankara olmak üzere Türkiye genelinde anılacak. İstanbul’daki anma ve protestonun yeri öldürüldüğü yer olan Agos Gazetesi’nin önü ve saati öldürüldüğü saat olan 15.00. Ankara’da ise anma törenin adresi Yüksel Caddesi. Ölüm yıldönümünde Dink’in yazıları aralarında Memet Ali Alabora, Okan Bayülgen, Haluk Bilginer ve Nur Sürer’in de bulunduğu sanatçılar tarafından seslendirilecek.

Hrant Dink komisyonu çalışmalarını hızlandırdı

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in öldürülmesinin yıldönümünde öldürüldüğü yerde kitlesel anma töreni düzenlenecek. “Adalet İçin, 19 Ocak’ta, Saat Üçte, Aynı Yerde” sloganıyla bir araya gelecek olan protestocular başta Türk Ceza Kanunu’nun 301. maddesinin değişmesini isteyecek.
Hrant Dink ölümünün birinci yılında Türkiye genelinde yapılan etkinliklerle bir kez daha protesto edilecek. Dink için ilk tören saat 13.00’de mezarının bulunduğu Balıklı Ermeni Mezarlığı’nda yapılacak. Burada Ashura isimli bir tiyatro oyunu sergilenecek.


SAAT ÜÇTE AYNI YERDE

Dink’in öldürüldüğü yer olan Agos Gazetesi’nin önünde öldürüldüğü saat olan 15.00’de ise protesto yapılacak. “Hrant’ın arkadaşları” imzasıyla ve “19 Ocak’ta, Saat Üçte, Aynı Yerde… Yan yana geliyoruz! Tam bir yıl oldu” başlığıyla yapılan çağrı metninde, “Dostumuz, canımız, hakikat anlatıcımız, sevgili Hrant’ımızdan ayrılalı tam bir yıl oldu. Koca bir yıl Hrant’ın gidişiyle hayatımızdan eksilen renklerin yasını tutmakla geçti. Bizler bu ülkenin yurttaşları olarak, güvercin tedirginliğinde, gerçek failleri bulunmamış suikastlarla bir arada yaşamaya alışmak istemiyoruz. Bu akıl almaz cinayetten nefret üretmeyen onurlu kalabalıklar olarak bebeklerden katil yaratan karanlığa ışık düşürmek için, ülkemizin aydınlık geleceğine sahip çıkmak için, büyük acımızın yükünü birlikte taşımak için, adalet için, barış için, kardeşlik için, Hrant Dink davasının mağdurları ve takipçileri olarak 19 Ocak Cumartesi günü yeniden buluşuyoruz. Din, dil, ırk, cinsiyet, siyasi görüş farkı gözetmeden, halkların kardeşliğine inanan tüm yurttaşlar yan yana geliyoruz. Hrant İçin, Adalet İçin,19 Ocak’ta, Saat Üçte, Aynı Yerde…” denildi.


ŞARKILAR, FİLMLER DİNK İÇİN

Hrant Dink için İstanbul’da bir başka anma etkinliği Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda yapılacak. Filmlerin gösterileceği, şarkıların seslendirileceği geceye, 45′lik Şarkılar, Aynur, Bartev, Bennu Yıldırımlar, Birol Topaloğlu, BGST Dansçıları, Çıplak Ayaklar Kumpanyası, Ruhi Su Dostlar Korosu, Erkan Oğur, Hayko Cepkin, İsmail Hakkı Demircioğlu, Kardeş Türküler, Lale Mansur, Lusavoriç Korosu, Mahir Günşiray, Metin & Kemal Kahraman, Michael Ellison, Nişan Şirinyan, Sahakyan Korosu, Sayat Nova Korosu, Tiyatro Boğaziçi, Zeynep Tanbay sahne alacak.


TİLİLİLİ SES ENSTALASYONU

Gecede “tililili” adı verilen ses enstalasyonu gösterisinde ise Hrant Dink’in yazıları; Memet Ali Alabora, Okan Bayülgen, Haluk Bilginer, Yetkin Dikinciler, Halil Ergün, Pakrat Estukyan, Arsen Gürzap, Banu Güven, Nejat İşler, Tuncel Kurtiz, Fikret Kuşkan, Ömer Madra, Lale Mansur, Meral Okay, Dolunay Soysert, Nur Sürer, Çetin Tekindor, Deniz Türkali ve Serra Yılmaz tarafından seslendirilecek.


ANKARA’DA YÜKSEL CADDESİ’NDE

Dink için Ankara’da da bir eylem düzenlenecek. Yazarı olduğu Birgün Gazetesi önünde toplanacak olan protestocular buradan Yüksel Caddesi’nde bulunan İnsan Hakları Anıtı önüne kadar yürüyerek. Burada yapılacak basın açıklamasının ardından Dink’in arkadaşları bir konuşma yapacak. Şiirler okunacak ve Ermenice ezgiler seslendirilecek. Eylemde Agos ve Birgün Gazeteleri de satılacak. Ankara’daki eylem 15:30’da başlayacak. Öte yandan Dink’in doğduğu yer olan Malatya’nın Çavuşoğlu Mahallesi’nde de bir basın açıklaması yapılması planlanıyor.

14.01.2008

GAZETEPORT