#28552
Anonim
Pasif

Ünlüler, Hrant Dink’e ses verdiler

Hrant Dink, ölüm yıldönümünde ‘Tililili’ adlı projeyle anılacak. Dink’in yazılarından seçilen 19’unu, 19 ünlü ses okuyacak. Arsen Gürzap gözaltında kayıplarla ilgili yazıyı seslendirecek, Banu Güven renk körlüğü, Estukyan ise düğünle ilgili olanı…

İSTANBUL – Kendilerine Ermenice ‘buğday tanesi’ anlamına gelen ‘Hadig’ adı veren Türkiyeli Ermeni gençler, Hrant Dink’in ölüm yıldönümü için hazırladıkları ‘Tililili’ projesini TARAF gazetesine anlattılar.
Haberin devamı

Dink’i anma projesinin ismi ‘Tililili’. Bu ismin seçilmesi, Hrant Dink’in şu sözlerinde gizli: Rakel der ki, “Biz iki nedenle çekeriz tililili. Biri sevincimizde, diğeri ağıdımızda.

Taraf gazetesinin haberine göre, ‘Hadig’ grubu, Dink’in öldürüldüğü 19 Ocak tarihini simgelemesi için, Dink’in özellikle AGOS’un ilk kurulduğu zamanlarda yayınlanan 19 yazısını seçti ve bu yazıları seslendirmeleri için 19 ünlü isme teklif götürdü. Teklif yapılan tüm ünlüler kabul etti.

Gençler, projeye son aşamada bir ek yaptılar; Hrant Dink’in İstanbul Kültür Sanat Fuarı’nda yaptığı “Su Çatlağını Bulur” başlıklı konuşma, etkinlikte en son yayınlanacak bölümde yer alacak.


“TİLİLİLİ”DE KİMLER VAR?

“Tililili” projesinde yer alan ünlü isimler şunlar: Mehmet Ali Alabora, Okan Bayülgen, Haluk Bilginer, Yetkin Dikiciler, Halil Ergün, Patrak Estukyan, Arsen Gürzap, Banu Güven, Nejat İşler, Tuncel Kurtiz, Fikret Kuşkan, Ömer Madra, Lale Mansur, Meral Okay, Dolunay Soysert, Nur Sürer, Çetin Tekindor, Deniz Türkali ve Serra Yılmaz.

Taraf gazetesinin haberine göre; oyuncu Arsen Gürzap, Hrant Dink’in 19 yazısından gözaltında kayıplarla ilgili olanı seçmiş.


RENK KÖRLÜĞÜ O KADAR DA KÖTÜ DEĞİL

NTV’den Banu Güven ise, Hrant’ın 1997’de yazdığı renk körlüğü üzerine yazısını seçtiğini şöyle anlatıyor: “Hrant’ın kendi renk körlüğünü fark etmesi, çocuklarının bununla alay etmesi sayesinde olmuş. Hrant da bu yazısında, renk körlüğünün o kadar kötü bir şey olmadığını, bunun aynı zamanda herkesi görmek istediğimiz renkte görmek için bir fırsat olduğunu anlatıyor.”


AĞLAMAYI DA GÜLMEYİ DE ERTELEMİŞ

Yazar Estukyan, Dink’in dayısının kızının bir Türk’le evlendiği düğünü anlatan yazısını seslendirecek. Estukyan, yazıyı özetle şöyle anlatıyor: “Düğünde herkes ya ağlıyormuş ya da gülüyormuş. Hrant ne ağlamış, ne de gülmüş. Bu davranışının nedenini şöyle açıklıyor: Ben ağlamayı da gülmeyi de erteledim. Ne zaman ki bu iki genç insan, bu evliliğin içinde kendi kimliklerini muhafaza eder, işte o zaman gülerim ama eğer birbirlerinin kimliklerinden mutlu olmazlarsa, işte o zaman ben de ağlarım.”

“Tililili” 4 Ocak’tan 20 Ocak’a kadar İstanbul Tünel’deki Apartman Projesi’nin binasında izlenmeye açık olacak.

01.02.2008

NTVMSNBC