#30353
Anonim
Pasif

Sevgili Fırat ağabey;
RAB’bin esenliği ve lütfu sizi sarsın. Sizin yazılarınızı mümkün olduğunca okuyorum fakat bu kez bu yazıları okurken bu siz olamazsınız dedim. Sizi kırmak veya kınamak niyetinde değilim, lütfen beni yanlış anlamayın.
Tanrı her şeyi farklı şekillerde önceden belirleye bilir. Ancak vuku bulan herşeyin, en azından O’nun izni ile gerçekleşmesi bir mecburuyettir. Eğer O birşeye izin verirse, demek ki bu şeyin gerçekleşmesine izin vermeyi kararlaştırmıştır. Sonsuzluklar, biz daha doğmadan önce Tanrı insan ırkının bir kısmını kurtulması için ve geri kalan kısmını da yok olması için seçmiştir. Evet bu cümle bir çok insanda ürperti yapar elbette. Ama gerçek. Hristiyan alemindeki bazı sevgili kardeşlerim “Tanrı sevgidir” diye müjdeyi yayarlarken -Tanrı’nın gazabından- bahsetmezler.

Evet sevgili ağabeyim bu bir kader değil….Ancak Tanrı’nın hakimiyetinin can alıcı önemini de dikkate almak zorundayız. O’nun en yüce saygınlığa ve en yüce özgürlüğe sahip bir kişiliği olduğunu sanırım hepimiz Kutsal Yazılar’da görebiliyoruz. Tanrı’nın hakimiyeti ve insan özgürlüğü….etkenlik ve edilgenlik…..sanırım insan gururu edilgen olmayı kabullenmekte bi hayli zorluk yaratıyor. Ancak unutmamalıyız ki….Hükmedeninin özgürlüğü her zaman hükmettiklerininkinden üstündür. Çünkü O sahibi olduğu evren, Kutsal iradesinin isteği olan her şeyi yapabilir. Eğer herhangi bir şey kendisine egemen olandan bağımsız bir şekilde gelişirse bu durum hakim olanın egemenliğini bozmuş olur. Güncel düşünmek isterseniz….hak ve özgürlüklerde eşitlik diyen yönetim sistemleri bile kendi varlğını korumak için en bi özgürlüğü kendi hakim güçlerine tanır. o halde…..Hiyerarşi….. sanırım bu konuda geçenlerde hemfikir olmuştuk…. hiç bir şey Kral’dan bağımsız gelişmez….dilerseniz şimdi aklımıza hemen Eyüp peygamber için RAB’bin huzuruna çıkan melekleri getirelim…..

Tanrı için değişmez plan vardır. zaman ilerler ama etkin plan değişmez….örneğin başlangıçta Mesih’in geleceğinin müjdelenmesi…”yılanın başını senin soyundan gelen ezecek”……etkin plan İbrahim peygambere vaad edilen İshak’dı….vaad gerçekleşti fakat bu sırada Sara dalga geçercesine gülmedi mi Tanrı’ya.işte benlik. etkin plan Kral Davut….Kral oldu ama aynı zamanda günaha düştü…..benlik….ama plan devam ediyor….

Yani sevgili ağabeyim, O diyor ki: “BİZİ MESİH’TE HER RUHSAL KUTSAMAYLA GÖKSEL YERLERDE KUTSAMIŞ OLAN RABBİMİZ MESİH İSA’NIN BABASI TANRI’YA ÖVGÜLER OLSUN. O KENDİ ÖNÜNDE SEVGİDE KUTSAL VE KUSURSUZ OLMAMIZ İÇİN DÜNYANIN KURULUŞUNDAN ÖNCE BİZİ MESİH’TE SEÇTİ.KENDİ İSTEĞİ VE İYİ AMACI UYARINCA İSA MESİH ARACILI İLE KENDİSİNE OĞULLAR OLALIM DİYE BİZİ ÖNCEDEN BELİRLEDİ”……….Efesliler1:3-5………….MERHAMET ETTİĞİME MERHAMET EDECEĞİM VE ACIDIĞIMA ACIYACAĞIM”……..Romalılar 9:10-16
kadercilik suyun akışında sürüklenmektir…fakat bize o suyun içinde çırpınmamızı söyleyen ve o gücü veren bir Hakim güç var….çırpınan günahta özgür,kutsallaşma yolunda RAB’bin güçlü ellerinde!

Hakimiyeti olmayan bir Tanrı Tanrı olamaz. Sevgini lay lay lom hali polyannacıların işi, biz imanlılar Tanrı’yı tüm gerçeklği ile kavramalıyız. SEVGİ-ADALET-MERHAMET-GÜÇ-İKTİDAR-ESENLİK-LÜTUF-YARGI-CEZA

BÜTÜNSELLİĞİN İÇERİSİNDEKİ PARÇALAR AYRI AYRI BİZİ MUTLU EDEBİLİR FAKAT ÖZ ASLA KAVRANAMAZ!

İmanda ağabeyim Fırat, Tanrı bizleri kutsasın ve korusun. Ruh’u bizde etkin olsun ve doğru yollarda öncülük etsin. RAB daima beraberimizde olsun.

Selametle