Re: Kadercilik

#29956
Anonim
Pasif

@Synesthetic 8016 wrote:

Dininizde madem kader var herseyi Allah (size gore allah tabi biz bu allaha inanmiyoruz) yazmis. O zaman neden cehennem var? Madem allah herseyi yazmis herkesin ne yapacagini biliyor kullarini neden cehenneme bilerek yolluyor? adalet bu mu? allah bu kadar sevgisiz olabilir mi? kullarini yakacak kadar? hemde kendisi yazip, ne zaman ne yapacagini!
istedigini cennet gonderiyor istedigini cehenneme yolluyor.

Super bir olay, cidden.

ya neden anlamak istediğiniz gibi yorumluyorsuzun ki allah çok yücedir ve ezelde ne olacağını önceden bilir.bunu inkat edebilirmisiniz.bir yaprağın kıpırdayacağınıda allah bilir bir hayvanın öleceğinide allah önceden bilir.bunu neden allah sevgiziz olabilirmi diye yorumluyosun ki…benim dediğim kader Allah istediğini cehenneme istediğini cennete sokuyor manasında değil tam tersi..allah handgi kulunun cehenneme hangi kulunun cennete gireceğini daha önceden ezelden bildiği için yazıyor…şimdi sizin inandığınız allah depremin olacağoını yada bir insanın öleceğini önceden biliyormu toksa bilmiyormu şayet bilmiyorsa ozaman rab değilir elbette biliyor değilmiha işte bizim inandıpğımız Allahta öreneğin a.isimli bir şahıs birini vuruyor.onun kaderine a isimli şahıs b.isimli şahısı vuracak yazıpta o inasan cinayet işliyor manasında değil tan aksine allah a.isimli sahısın b isimli şahısı önceden yani ezelden bildiği için kaderine yazıyor buda onun kendi isteğiyle olmuş olıyor.her insan kendi kaderini kendi seçer.birileri eroinden ölüyor.allah onun eroinden ölmesini istemi böyle şey olurmu.o bunu kendisi seçiyor burası imtihan dünyası burda yapılan herşeyin bedelinide ödülünüde göreceğiz.şimdi allah eroin içecekleri katliam yapacaklaı cinayet işleyecekleri tada tam tersi güzel şeyler yapacakları yardım yapacakları sevap işleyecekleri ezelden bilmiyormu bilmese zaten ilah olmaz değilmi biliyor ve yazıyor sen bunu yapacaksın ben bunu biliyorum diyor ve yazıyor bu onun kaderi oluyor.kısacası kaderi Allah değil kendimiz yazıyoruz.
şimdi ben size diyorum ki kaderinizi kendiniz yazıyosunuz allah herkesin ne yapacağını ezelden biliyor.o yzden dikkat edin…