#30631
Anonim
Pasif

Oncelikle cevap verme nazikliginizi gosterdiginiz icin cok ama cok tesekkur ederim. Iltifatlariniz cok memnun etti beni. Ovunmek gibi olcak ama bana hep “olgun” sifatini yakistiriyorlar, fakat ben bunun icin ozel bir caba sarfetmiyorum. Kendim gibi davraniyorum.
Din degistiren bu kisileri cok yakindan tanimiyorum, yani tanisikligimiz ve konusmuslugumuz var ama cok da yakin degiliz.
Biri izmirde digeri de bodrum’da yasiyor, acikcasi hangi kiliseye uye olduklarini bilmiyorum.
Ama bu isim degistirme hakki TC yasalarinda din degistirmeyle verilibiliyor. Yani
Ad ve soyadı kişiliğin ayrılmaz bir öğesidir, kişi bununla anılır ve tanımlanır. Ad ve soyadı niteliği gereği onu taşıyan kişi tarafından benimsendiğinde anlam taşır. Adını benimsemeyen kişiliği ile özdeşleştirmeyen kimsenin, adını değiştirmek istemesi en doğal hakkıdır. Böyle bir durumda, ad değiştirme istemlerinin ve önceliklerin dikkate alınması gerekir. Davacının dinini değiştirmesinin yanında kendi dinini ve kültürel yapısını yansıttığına inandığı adı kullanmak istemesi haklı bir neden sayıldigindan dolayi boyle bir seyi kullanmis olmalilar diye dusundum, ama din degisince ismin de degisecek diye birsey yok.