#28480
Anonim
Pasif

Herkes bu iki siniftan birine aittir. Ruhsal durumunuzda ya da Tanrı’yla olan ilişkinizde ” azıcık kaybolmuş ” ya da ” azıcık bulunmuş ” diye bir şey yoktur. Ruhsal olarak hepimiz ya ” kaybolmuş ” ya da ” bulunmuşuz”dur.

İsa’nın döneminde olduğu gibi, günümüzde de çok fazla insan ” kayıp ” sınıfına dahildir. Tanrı’nın bakış açısıyla aslında onlar kayıp değillerdir. Tanrı’nın yaptığımız herşeyden haberi vardır. Kaybolmak; Tanrı’dan ayrılmak, doğru yoldan sapmak, O’nun varlığının farkında olmadan ve O’nunla ilişkiyi kabul etmeden yaşamak demektir.

Bugün dünyamızda birçok insan yalnızca kendi işleriyle ilgileniyor ve de çok meşguller ! Bu kişiler ben-merkezli bir hayatın içinde Tanrı’dan uzaklaşmışlardır. Bu kişiler, ancak Tanrı’yla doğru ilişki içindeyken yaşanılabilecek anlam yüklü yaşamı yitirmiş durumdadırlar. Ayrıca masumiyetlerini de yitirmişlerdir. Ataları Adem ve Havva’dan miras aldıkları isyankar bir yaşamı bağışlanmamış bir şekilde sürdürürler.

Sonuç olarak, kendilerine açıklayamadıkları varoluşlarının arka sokaklarında suçluluk, şaşkınlık, boşluk ve acı içinde yürürler. Bununla birlikte ayrılışı ve yalnız olmaktan gelen derin korkunun boşluğunu da hissetmişlerdir. Kayıplar ! Göksel Babalarıyla aralarındaki özel ilişkide yabancılaştılar.

İsa ruhsal açıdan kaybolmuş insanları Tanrı’ya geri getirmek için gönderildi.O, aramızda yaşadığı günlerde kaybolmuş olanlara, merhamet , bağışlama ve sevgiyle ulaştığı için kendi doğrularından dolayı dindar insanlar tarafından sık sık eleştirildi. Eleştiri ve toplumsal çekinmeye rağmen kaybolmuş olanlar O’na geldi, çünkü içlerinde biri tarafından bulunma arzusu vardı.İsa sadece onları karşılamak için hazır beklemedi, aynı zamanda etkin bir şekilde onları aradı da.

İncil’in özellikle de Luka 15. bölümde, İsa’nın kayıp ve bulunmasıyla ilgili anlattığı üç tane benzetmeye rastlarız. Bu benzetmelerde İsa, bir kişinin kaybolmuş durumdan, bulunulmuşa doğru ilerlemesini içeren temel ilkeleri verir. Bu ilkeler İsa’nın döneminde olduğu gibi, bugün de geçerliliklerini korumaktadırlar. ( Hep Düşlediğiniz sevinç )

Rabbin sevgisi ve ışığında olunuz.